Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

İnsanlar Kiloyu Vücudundan Nasıl Atarlar?

0 173

İnsanlar Kiloyu Vücudundan Nasıl Atarlar?Herkesin boyuna göre sahip olması gereken kilosu vardır. Ama bu durum bazen gerçekleşmeyebilir. Kimi insanlar hayatlarını kilo vermek için uyguladıkları diyetlerle geçirirler. Bazı insanlar az yer ama kilo alır, bazıları çok yer ama zayıftır. Burada genetik faktörlerinde payı vardır.
Sağlıklı bir yaşam için fazla kilolu olmamak gerekir. Ama kulaktan dolma bilgilerle yapılan diyetler fayda yerine zarar getirebilir. Çünkü herkesin vücudu birbirinden farklıdır. Bu yüzden kilo vermek için profesyonel bir yardım almak gerekir.
İnsanlar kiloyu vücutlarından atmak için öncelikle kilolu olduklarını kabul etmeleri gerekir. Bu anlamda kilolu olmayan kişilerde sürekli kilo verme peşinde olabilir. Bu sağlıksız bir durumdur. Amaç çok zayıf ya da çok şişman olmak değil ideal bir kiloda olmaktır.
Fazla kilolardan kurtulmanın ilk şartı sağlıklı, düzenli beslenmek ve hareket etmektir. Şok diyetler yerine öncelikle kilo aldıran yiyecek ve içeceklerden uzak durmak gerekir. Bunlar: un, şeker, beyaz ekmek, işlenmiş etler, kızartmalar, tatlılar, çikolatalar, makarna, katkı maddeli yiyecekler, ayaküstü atıştırmalıklar, pastalar…vb.
Kilo vermek isteyenler alkol ve sigara kullanıyorsa bunları da bırakmalıdır. Özelikle sigara içenler sigarayı bıraktıklarında kilo alacakları korkusuyla sigaradan vazgeçmek istemezler. Oysa sigara içmek vücudun sağlığını her yönden olumsuz etkiler.

İnsanlar Kiloyu Vücudundan Nasıl Atarlar?Kilo vermek için su içmeye önem vermek gerekir. Günde 2 litreye yakın su içmek gerekir. Su midenin dolmasını sağlayarak açlık hissini ortadan kaldırır. Ayrıca vücuttan atılması gereken yağlar su sayesinde vücuttan atılabilir. Sporcuların ellerinde hep su vardır. Hareket ettikçe yakılan yağlar terleme yoluyla atılmış olur.
Kilo vermek belli bir süreyi kapsamalıdır. Çünkü hızlı kilo verenler istikrarlı olmazlar ise hızlı bir şekilde tekrar kilo alırlar. Özellikle tek yönlü diyetlerle kilo verenler bu esnada birçok besinden uzak kaldıkları için diyetin sonunda uzak kaldıkları besinleri tekrar tüketmeye başlayarak eskisinden daha kilolu olabilirler. Çünkü vücudun tüm besinlere ihtiyacı vardır. Kişi hayatının sonuna kadar diyet yapamayacağına ya da tek yönlü beslenemeyeceğine göre kendisi için en sağlıklı beslenme düzenini oluşturmalıdır.
Öğünler atlanmamalı, sık sık ama az az yemek yenmelidir. Mümkün olduğunca doğal ve mevsiminde sebze ve meyveler tüketilmelidir. Çay, kahve gibi içecekler şekersiz içilmeli meyve suları evde yapılmalıdır.

İnsanlar Kiloyu Vücudundan Nasıl Atarlar?Balık, tavuk, et kızartılarak tüketilirse kilo aldırır ama ızgarada pişirilerek tüketilirse daha sağlıklı olur. Hiçbir besin maddesi tamamen kesilmemelidir. Genellikle karbonhidrat içerikli yiyecekler kesilir. Az da bu besinlerde tüketilmelidir. Önemli olan neyin ne kadar tüketildiğidir. Ve faydalı olduğu için de hiçbir yiyecek ya da içecek fazla tüketilmemelidir.
Sağlıklı bir yaşam için et, balık, tavuk yağsız pişirmek şartıyla tüketilmeli ayrıca yoğurt, yumurta, süt ihmal edilmemeli, sebze yemekleri ve meyvelerde yemek listelerinde mutlaka yerini almalıdır.

İnsanlar Kiloyu Vücudundan Nasıl Atarlar?Kilo vermek için olmazsa olmaz hareket etmektir. İstenildiği kadar diyet yapılsın hareket etmeyince kilolardan kurtulmak oldukça zordur. Spor salonlarına gidip spor yapmak elbette çok faydalıdır ama herkesin yapabileceği en güzel spor yürüyüş yapmaktır. Günlük olarak herkes kolaylıkla yürüyüş yapabilir. Her gün yarım saat kadar orta tempoda bir yürüyüş vücut için çok sağlıklıdır. Ama spor yapmak ya da yürüyüş yapmak da çok abartılmamalıdır. Bu anlamda kalp sağlığı da çok önemlidir. Kalbi çok yormamak gerekir.
Hızlı kilo vermek için çok hızlı ve fazla spor yapılırsa bu tempoyu her zaman tutturmak zor olur. Spor yavaşlatıldığında ya da bırakıldığında vücutta sarkmalar, tekrar kilo alma ortaya çıkabilir. Sporun en büyük faydalarından biri de zaten vücudu sıkılaştırmasıdır.

Kaynakça:
https://www.diyetebasliyorum.com/kilolu-insanlar-nasil-zayiflar-7176

Yazar: Serpil Altunyay

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku