Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Estonya

0 375

Estonya ya da Estonya Cumhuriyeti olarak da bilinen ülke Kuzey Avrupa’nın Baltık bölgesinde yer alan bir Avrupa Birliği ülkesidir. Kuzeyde Finlandiya Körfezi’ne kıyısı bulunan ülkenin batısında ise Baltık Denizi’ne kıyısı vardır. Güneyde komşusu Letonya sınırı bulunana Estonya’nın, doğuda ise, Peipus Gölü ve Rusya bulunmaktadır. Estonya’dan Baltık Denizi boyunca yol alındığında karşımıza İsveç ve Finlandiya çıkmaktadır. Estonya toprakları estonya45,227 kilometre karedir. Ülkenin oldukça zengin bir iklime sahip olduğunu da vurgulamamız gerekir. Ülke çok fazla dağlık bir yapıya sahip değildir genel olarak yükseltinin pek bulunmadığı ülkede balıkçılık sektörü en gelişmiş birkaç alandan biridir. Estonya, Avrupa Birliği üyesi olarak Rusya arasında bir ara bölgeye sahip olmasıyla stratejik açıdan en önemli Baltık ülkesi olarak kabul edilmektedir. Arada yer alan Peipus Gölü, en büyük ticaret alanlarından biri olarak bilinmektedir.

Estonya içersinde 15 şehir bulunmaktadır. Baltık bölgesi nazara alındığı zaman Estonya bölgenin lokomotifi konumunda kabul edilmektedir. Başkenti ve en gelişmiş şehri olan Talinn’de yaklaşık olarak 1,3 milyon insan yaşamaktadır. Avrupa Birliği üyesi ülkeler arasında en düşük nüfusa sahip başkentlerden biri olan Talinn ülkenin finans merkezi özelliğini de taşımaktadır. Estonya, bir Avrupa Birliği üyesidir; ülke 2004 yılında resmi olarak tam estonyaüye olmuştur. Bu sayede Rusya ile olan köklü bağları bir anlamda koparılmış ve yüzü Avrupa’ya dönük bir Estonya doğmuştur. Bu halkın %95’inin isteği doğrultusunda gerçekleşen bir hadisedir. Soğuk savaşın ardından 90’lı yılların hemen başında Estonya’dan çok Avrupa Birliği Estonya’nın Birlik üyesi olmasını arzulamaktaydı. Adeta bu konuda bir niyet beyanında bulunan Avrupa Birliği, bu amacını kısa bir süre içinde hayata geçirmiş oldu. Estonya, 2004 yılında Avrupa Birliği üyesi olsa da tam üyelik haklarının bir kısmı 2011 yılında aktif hale getirilebilmiştir. Bunun nedeni ülkenin Birlik üyesi olmasından kaynaklanan hak ve borçlarını tam olarak yerine getirebilecek bir kapasitesinin henüz tesis edilememiş olmasıdır. Schengen Bölgesinde de yer alan Estonya vatandaşları, bu sayede Avrupa içersinde diledikleri gibi seyahat etme özgürlüğünü de haiz olmuşlardır.

250px-Estonya_haritaEstonya, halkı köken olarak Finlandiya halkı ile neredeyse aynıdırlar. Hatta, bu iki ülkenin milli marşları aynıdır. Bu dünyada bir ilktir başka bir örneği olmayan bir durumdur. Estonya-Finlandiya ve Macaristan aynı kökenden gelen toplumları oluşturmaktadırlar. Bu durum Avrupa Birliği içersinde ortak hareket politikasını da tetikleyen oldukça önemli bir durumdur. Estonya, düşük nüfusu ile refah seviyesinin Avrupa Birliği standartlarında olduğu oldukça kompleks bir ülkedir. Ülke dünya çapında takdir toplayan bir sisteme sahiptir. Öyle ki; basın özgürlüğünde dünyada ilk üçte yer almaktadır. Eğitim alanında da hatırı sayılır bir dereceye sahip olan ülke Avrupa Birliği’nin en sorunsuz ülkeleri arasında gösterilmektedir. Ayrıca Estonya vatandaşları ESTA programı kapsamındadırlar ki, bu da ülkenin gelişmişliğini tescilleyen bir durumdur. Bu sayede ülke vatandaşları vizesiz olarak Amerika Birleşik Devletleri’ne seyahat edebilme imkanına sahip olmuşlardır. Dünyada sadece 39 ülke vatandaşları bu haktan istifade etmektedir ki, bu ülkeler gelişmiş ülkeler kapsamında kabul görmektedirler.

Almanya‘nın en kuzey eyaleti olan Schleswig Holstein’da, Estonya izlerinin en sık görüldüğü eyalet olarak da bilinmektedir. Bu bölgede yaşayan birçok insan Estonya kökenlidir. Ülkenin %70’e yakın bir kısmını yerli halk yani Estonyalılar oluşturmaktayken %25’lik bir kısımda Rus kökenlidir. Kişi başında düşen milli gelir net 18.000 dolardır. Ülke aynı zamanda Euro Zone’da da yer almaktadır. Avrupa Birliği üyeliği öncesi kişi başına düşen milli geliri sadece 5.000 dolar olan ülke üyelikle beraber en büyük sıçramayı yapan Avrupa Birliği ülkesi olarak da kayıtlara geçmiştir.

Kaynakça:
Baltic Countries

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.