Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Uyurken Kilo Vermek İçin Altı Temel Adım

0 486

Tabi ki akşamları arkadaşlarla buluşmak, eğlenmek, dizi/film izlemek, sohbet etmek, (çalışmak vb.) çok güzeldir. Fakat bunların dışında yapılabilecek bir diğer yararlı ve güzel şey nedir? Tabi ki gece uyurken maksimum düzeyde kilo vermemizi sağlamak için vücudumuzu akşamdan hazırlamak! Sadece bu altı adımı izleyerek kilo vermeyi çok daha kolay hale getirebilirsiniz:

1. Akşam Yemeğinde Az Tuzlu Yiyecekler Tüketin

The Small Change Diet yazarlarından, Keri Gans, R.D., diyor ki : “Sabahları uyandığınızda şişkinlik hissetmek istemiyorsanız Çin yemeklerinden uzak durmalısınız!” Gece boyunca vücudunuzda tuz olması vücudunuzda suyun tutulmasını sağlayarak sabahları kalktığınızda kendinizi normalden daha şişkin hissetmenize sebep olmaktadır. Akşam yemeği için en güzel seçim, buharda pişirilmiş az tuzlu sebze ve düşük protein içerikli bir yiyecek olmalıdır.

6114_images

2. Gece Sporu Yapın

Terlemenin size kalori kaybettireceğini zaten biliyorsunuz, fakat uyumaya yakın yapılan egzersizlerin uykunuzu kaçıracağını da düşünüyor olabilirsiniz. İlginçtir ki bu doğru değildir, 2013 yılında National Sleep Foundation tarafından yapılan bir ankete göre, ankete katılan kişilerin %60’ı günün hangi saatinde egzersiz yaparsa yapsın, uyku düzenini olumsuz etkilemediğini belirtmişlerdir.

3. Öğle Yemeğinizi Kendiniz Hazırlayın

Ortalama bir restoranda yediğiniz bir yemekten alacağınız kalori değeri, bir öğle yemeğinde almanız gereken kalorinin yaklaşık iki katıdır. Tabi kilo vermek isteyenler için bu durum çok sıkıntılı olabilir. Ayrıca iş yaşamının bu koşuşturmacası içinde öğle yemeğine vakit bulabilen o kadar az kişi var ki! Akşamdan kendinize öğle yemeğinde diyet kurtarıcı bir salata veya sandviç hazırlayabilirsiniz !

4. Bol Su İçin

Su, sistemimizi harekete geçirerek, vücuttaki toksinleri atmamıza yardım etmektedir. Ancak gece boyu tuvalete gitmemek için-bu durumda uykuda kilo vermeyi kolaylaştıran etkenlerden biri olan deliksiz uykunun önemi de dikkat çekmek istiyorum- yatmadan en az 1 saat önce su içmelisiniz.

5. Yatak Odanızın Tamamen Karanlık Olduğundan Emin Olun

Nörolojik Ararştırmaların yapıldığı bir dergide yayımlanan bir çalışmaya göre, yapılan bazı deneyler, melatonin hormonunun, yağ yakımını hızlandırdığını ortaya koymuştur. Tamamen karanlık bir odada uyku sırasında da vücudumuzda melatonin hormonu salgılanmaktadır. Bu yüzden, uykuda kilo kaybetmek için, uyuduğunuz odada hiç ışık olmamasına dikkat etmelisiniz.

6. Yatağa Girmeden Önce Ortam Sıcaklığını Düşürün

Ulusal Klinik Sağlık Merkez Enstitüsü tarafından yapılan bir araştırmaya göre, 18’�C ‘ de uyuyanların, 23 �C’de uyuyanlara oranla % 7 daha çok kalori yaktıkları belirlenmiştir.

Yazar:Buket Sağbasan

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku