Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Evde Sağlık Hizmeti Nedir?

0 28

Evde Sağlık Hizmeti Nedir?Devlet Hastanelerinde bulunan Evde Sağlık Hizmetleri Birimi, evde tıbbi desteğe ihtiyacı olan hastaların sağlık hizmeti alabilmesini amaçlamaktadır.

Peki bu hizmetten kimler yararlanabilir? Kronik hastalığı sebebiyle yatağa tam bağımlı ya da yarı bağımlı hastalar, bedensel ya da zihinsel engeli sebebiyle tıbbi destek ihtiyacı olan hastalar, son dönem kanser hastaları, ileri derecede kas hastalığı veya nörolojik hastalığı olanlar, yerinden kalkamayan obez hastalar bu hizmetten yararlanabilmektedir. Yatağa bağımlı olmayan ve herhangi bir sağlık kuruluşuna gidebilecek durumda olan hastalar ise bu Evde Sağlık Hizmeti Nedir?hizmetten yararlanamamaktadır.

Bu kapsamda ev koşullarında verilen tıbbi hizmetler ise şu şekildedir: Bası yarası olan hastaların pansumanları, mesane sondası takılması ve takibi, operasyon sonrası geçici süre yatağa bağımlı kalan hastaların pansumanları, rutin kan ve idrar tahlilleri ile takip edilmesi gereken hastaların tetkiklerinin yapılması bu hizmetlerden bazılarıdır. Hastanın varsa mesane sondası, beslenme tüpü, solunum tüpü gibi tıbbi gereçlerinin temizliği ve kullanımı, hastanın bakımı hakkında yakınlarına eğitim verilmektedir. Ayrıca hastaya ve yakınlarına sosyal ve psikolojik destek de verilmektedir.

Diğer yandan, hastanın rutin olarak kullandığı raporlu ilaçlarının yazılması, heyet raporlarının yenilenmesi, bez raporu ve mama raporu çıkarılması hizmetleri de hastanın hastaneye gelmesine gerek kalmadan (uzman doktor tarafından değerlendirilmesi gereken durumlar dışında) sadece hasta yakınının gelmesi ile yapılabilmektedir.
Hastanın hastane koşullarında ve uzman doktor tarafından değerlendirilmesi gereken durumlarda, randevu alındıktan sonra ilgili tıbbi branşa hastanın nakli gerçekleştirilmektedir. Ek olarak heyet raporu çıkarılması için ilgili branşların değerlendirmesi amacıyla hastanın nakil işlemi gerçekleştirilmektedir.

Evde Sağlık Hizmeti Nedir?Evde Sağlık Birimi hafta içi mesai saatleri içinde hizmet vermektedir. Randevu ile çalışmaktadır. Bu sebeple acil durumlar için 112 aranmalıdır. Evde Sağlık Hizmeti randevu için ise 444 38 33 nolu hat aranmalıdır. Randevu ile gidildiğinde sağlık ekibi tarafından değerlendirme yapılarak, hastanın evde sağlık hizmeti ihtiyacı olup olmadığına karar verilir. Hasta, ihtiyacı olan tıbbi hizmete göre ziyaret kapsamına alınır.

Kaynakça:
Sağlık Bakanlığınca Sunulan Evde Sağlık Hizmetlerinin Uygulama Usul ve Esasları Hakkında Yönerge

Yazar: Tuğçe Baş

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku