Gebelikte Alkol Tüketmenin,Anne ve Bebeğe Zararları Nelerdir?

Gebelikte alkol kullanan bir anne adayı,sadece kendine zarar vermez,bebeğini de ciddi tehlikelere iter. Bu nedenle alkol  kullanmak özellikle bu dönemlerde çok zararlıdır. En çok hasarı beyne verir. Alkol alındıktan sonra beyindeki etkileri hemen gözlemlenir. Alkol alan kişilerin konuşmaları bozulur, dengeleri kaybolur, düzgün düşünemez. Beyin hücreleri ölür. Yorgunluk ve uykusuzluk hasıl olur. Gözlerde de tahribat oluşur. Mide direk olarak etkilenir. Kanser riskini artırır. Alkol kullananlarda mide, gırtlak, pankreas kanserlerine sık rastlanır. Kalp ve damar hastalıkları ortaya çıkabilir. Karaciğerlere de ciddi anlamda hasar verir. Alkol ilaçlarla birlikte kesinlikle alınmamalıdır. Alkol sigara ve diğer zararlı maddelerle birlikte alınırsa vücuda çok büyük zararlar verilmiş olur.
Kısacası alkol, kullanan herkesin sağlığına ciddi hasarlar verir. Bir de gebelikte kullanılırsa zararları aynen bebeğe de geçer. Gebelikte alkol, bebeklerin gelişimini olumsuz etkiler. Alkol kullanan annelerin bebeklerinde baş-yüz kusurları ve zeka gerilikleri görülmüştür. Alkol ne kadar çok tüketilirse bebeğe o kadar çok zarar verir.
Alkol, anne karnındaki bebeğin kanına geçer. Bebek üzerindeki etkisi bebeğin anne karnında ne kadarlık olduğuna göre değişir. Alkol, gebeliğin ilk dönemlerinde düşük tehlikesi oluşturur. Eğer hamilik bebeğin organları gelişme aşamasında ise organlarda gelişim problemleri oluşturabilir. Bebeğin sinir gelişimi esnasında alkol kullanılırsa da zeka problemleri ortaya çıkabilir. Doğduğunda bir sıkıntı görülmeyen bebeklerde büyüdükçe problemlerin ortaya çıktığı görülür.

Gebelik planlandığı andan itibaren alkol kesinlikle kullanılmamalıdır. Alkol alan annelerin bebeklerinin tiplerinin birbirine benzediği gözlemlenmiştir.
Alkol gebeliğin tüm aşamalarında düşüğe ve bebeğin anne rahminde ölmesine sebep olabilir. Eklem, kaburga ve kalp problemleri de gözlemlenebilir. Alkolü ne kadar içebilirim, diye bir soru asla sorulmamalıdır. Çünkü alkolün azı çoğu yoktur. Dünyaya yeni gelecek bir canlıya dönüşü olmayan hasarlar verilebilir. Herkes alkolün zararlı olduğunu bilir ve anne adayı da bunun bilinciyle davranmalıdır. Eğer alkol bağımlısı ise mutlaka profesyonel bir destek almalıdır ve tedavi olmalıdır. Alkolden tamamen vazgeçildikten sonra hamile kalınmalıdır. Bu anlamda yapılan çalışmalarda Türkiye’de hamile kadınların alkol kullanmadığı tespit edilmiştir.

  • Not : Alkolün etkileri hamileler üzerinde denenmemiştir fakat gebeliği boyunca alkol alan annelerin bebeklerinden yola çıkılmıştır. Aynı zamanda hayvanlar üzerinde gereken denemeler yapılmıştır.
    Gebeliğinde alkol alan annelerin çocukları yaşıtlarına göre hep daha farklıdır. Bu farklılık olumsuz bir farklılıktır. Fiziksel, zihinsel ve davranış bozukluğu olan çocuklar dünyaya getirilmemek için hamilelikte kesinlikle alkol alınmamalıdır                                            .
  • Yazar : Serpil Altunyay

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar