Gebelikte Mide Bulantıları Neden Olur? Nasıl Geçer?

Gebeliğin en büyük belirtilerinden birisi baş gösteren mide bulantılardır. Bu bulantılar gebeliğin oluşumu itibari ile ilk 5 ay devam eder. Şiddetli olduğunda kusmalar meydana gelir. Gebelikte bu durum çekilmez bir durumdur. Anne adayı yediği hiçbir şeyden zevk almaz. Sürekli mide bulantılarından yakınır. Bu durum onu gün geçtikçe boğmaya başlar. Yediği yemeğin tadından bir şey anlamaz aksine her şeyi çıkartmak ister. Yedikleri en küçük şeyde midesini bulandırmaya başlar. Mide hassasiyeti gebeliğin ilk aylarında hızlı bir şekilde devam eder. Mide bulantılarını geçirmek için çoğu anne adayı doktorun verdiği bulantı hapları ile bu süreci atlatır. Az sonra sizlere gebelikte mide bulantıları neden olur nasıl geçer hakkında detaylı bir şekilde bilgiler vereceğiz. Gebelik sürecinde yaşana bu olumsuzlukları en aza indirmenin yollarından bahsedeceğiz.

Gebelikte Mide Bulantıları Nasıl Geçer?

8627_hamilelikte-mide-bulantisiHemen hemen her anne adayı gebeliğin ilk dönemlerinde bu şikâyetlerden yakınır durur. Özellikle mide bulantıları anne adaylarının kâbusu olur. Bu nedenle anne adayı dışarıya giderken bu olumsuzluklar ile karşılaşacağından ani gelişen olumsuz durumları dışarı hayatında da yaşayacağından çok korkar. Bu onda kötü bir kusma fobisini gerçekleştirir. Bu gibi durumlarda kadın her türlü tedbirini alabilmeli ve dışarı çıkarken bunları hesap edebilmelidir. Karizmanın yerlere düşmesini istemez hiçbir bayan. Bir de böyle hassas bir durumun içindeyken hiç kaldıramaz. Bunun için sizlere gebelikte mide bulantıları nasıl geçer hakkında tüyolar vereceğiz. Yazımızı okumaya devam ediniz.

Gebe kadın dışarı çıktığında mide bulantıları yaşayacak ortamlardan uzak durmalıdır. Bu bir yemek yeri, lokanta restoran olabilir. Bir de açıkta satılan köfteleri yemek yapacağı en büyük hata olur.

Sigara içen kişilerin yanında durmak hem zara görmenize hem de o ağır kokudan mide bulantıları yaşamanıza neden olur. Bu yüzden sigara içenlerde hatta o çevrelerden uzak temiz bir yerde gezmeyi tercih etmelisiniz.

Kalabalık halk otobüslerine binmeniz sizin mide bulantınızı arttırır. Eğer çok acil bir yere gitme ihtiyacı duyarsanız, kendi şahsi arabanızla gitmeniz daha sağlıklı olacaktır. Eğer bir aracınız yoksa taksi ile yolculuk sizin açınızdan daha sağlıklı olacaktır.

Dışarıya çıktığınızda yanınızda su, ıslak mendil ve selpak bulundurun. Bir de mide bulantılarınızı azaltmak için tuzlu krakerleri çantanızda bulundurmak iyi bir fikir olacaktır.

Eğer dışarıda değil, evde iseniz yoğurt yemeniz mide bulantınızı hafifletecektir. Rahat bir uyku için de ayran ideal bir içecektir.

Çok fazla yağlı yiyecekler mide bulantınızın artmasına sebep olabilir. Bu nedenle kızartma türü yiyeceklerden uzak durmalı, onun yerine zengin vitamin içeren meyve ve sebzelere yönelmelisiniz.

Çok ani hareketler gebelikte mide bulantılarına sebep olabilir. Bu yüzden ani hareket yapmayın daha relaks olmayı deneyin. Siz rahat oldukça bebeğinizde kendini iyi hissedecektir. Gebelikte mide bulantıları nasıl geçer diyorsanız bu sizin birazda iradenize bağlı bir durumdur.
Kaynakça:
Gebelik.org

Yazar:Suna Korkmaz

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar