Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Gebelikte Bulantı ve Çözüm Önerileri

0 414

Gebelikte Bulantı ve Çözüm ÖnerileriGebelik anne ve bebeğin ilk bağlarının oluştuğu muhteşem bir serüven süresidir. Fakat bazen bu muhteşem serüven yaşanan bir takım sağlık sıkıntıları ile zorlaşabilir ve hatta keyifsiz bir hal bile alabilir. Bu sağlık sıkıntılarından biriside gebelikte bulantıdır.
Gebelikte bulantı hemen hemen anne adaylarının yüzde yetmişinde görülür. Her anne adayında şiddeti ve süresi farklılık gösterir. Ancak genel olarak bakıldığında gebeliğin ilk üç aylık süresinde daha yoğun görülerek yavaş yavaş yok olabilmektedir. Bazen gebelik bulantılarına kusmalarda eşlik edebilir. Kusmaların eşlik ettiği bulantılar gebeye ve bebeğe zarar verebilir bu nedenle gereken tıbbi önlemlerin alınmasında büyük fayda vardır. Gebelikte bulantıyı tetikleyen etmenler ise şu şekilde sıralanmaktadır:
-Artan östörojen ve prolaktin hormonu seviyesi gebede ciddi bulantı yaratır.
-Değişen tansiyon dengeleri( çok yüksek oluşu veya düşüklüğü)
-Kan basında ve kalp atışlarında ki artış
-B12 eksikliği
-Annenin vücut direncinin düşüklüğü
-Annenin vitamin değerleri ve kan sayımının oldukça düşük olması
Yukarıda sıralanan başlıca nedenlerdir. Birde gebeliğin başlaması ile beraber anne adayının psikolojik olarak da bulantı gibi şikayetlerinin olduğu söylenmektedir. Henüz bilimselliği kanıtlanmamış olsa da gebelik psikolojisi de bir bulantı nedeni olarak kabul edilmektedir.

Gebelikte bulantı gebeliğin ikinci haftasında başlayarak ortalama on ikinci haftasına kadar sürer. Bu sürede vücutta hızla yükselen hormonlar duraklar ve aynı zamanda da annenin bedeni gebeliğin değişikliğine alışmış da olur. Bununla beraber çok daha uzun süren bulantılarda olabilir. Bu tamamen annenin vücut yapısı ile bağıntılıdır. Gebelik öncesinde ve sırasında gereken vitaminleri almış olan anne adayları bulantı gibi şikayetleri yaşamamakta veya çok az yaşamaktadır. Bununla beraber ciddi sağlık sorunları olan ve daha önce ciddi cerrahi operasyon geçirmiş anne adayları bulantı gibi şikayetleri çok daha fazla yaşar. Hatta bazen o kadar şiddetli olur ki bulantılara ciddi kusmalar, kokuda hassasiyet gibi şikayetlerde eşlik eder. Ciddi kusmalar ise gebelikte vücutta su kaybına neden olarak anne ve bebeğin sağlığını tehdit edebilir.Bununla beraber, annenin kilo kaybı yaşaması ve beslenme sıkıntısı çekmesine neden olabilir. Bu gibi durumlarda ise vakit kaybetmeden gebelik takibi yapan doktora başvurularak önlem alınmalıdır. Hatta gerek duyulur ise anne adayının belirli aralıklarla hastaneye yatışı yapılarak sıvı takviyesi yapılır. Gebelik gibi ciddi bir sürede anne ve bebeğin sağlığı için en uygun tedavi belirlenmeli ve bulantı kusma gibi rahatsızlıklar önlenmelidir. Bazen serum bazen ise bulantı hapları ile doktor kontrolü ile bu durum aşılabilir. Bunların yanı sıra ise gebelikte bulantı ve kusmayı önleyecek ilaçsız bir kaç yöntem bulunmaktadır. Bunlar ise şu şekildedir:

Gebelikte bulantıyı azaltma yöntemleri
-Sabahları ilk olarak beş altı adet leblebi yada bir kaç kraker yiyerek özellikle sabah saatlerinde yoğun olan bulantı aza indirilebilir.
-Özellikle sabah olmak üzere aç karnına su içilmemeli
-Vücudun ve bebeğin ihtiyaç duyduğu vitamin ve minerallerin tam alınması
-Beslenmede daha çok çiğ sebze ve meyvelere yer verilmeli
-Kızartma ve ağır kokulu yiyeceklerden bir süre uzak kalınmalı
-Sık sık temizi havada yürüyüşler yapılmalıdır
-Parfüm, kolonya ve bu gibi kişisel bakım ürünleri yerine sık sık duş alınmalı
-Bol bol dinlenmek
-Yorucu olmayan gebelere özel hafif egzersizler de gebelikte bulantıyı aza indirmekte oldukça faydalıdır. Gebelik annenin ve bebeğin bir bedende olduğu en özel andır. bu özel anın bulantı, kusma ve baş dönmesi gibi sorunlarla sorun haline gelmemesi için anne adayı gebelik öncesi bir takım önlemleri alarak bu özel anı güzelleştirebilir. Bunun içinse bağlı olduğu aile hekimlerinden yardım istemesi veya özel olarak gittiği kadım doğum hekimlerinden de yardım alabilir. Bu destek sayesinde anne adayı gebelik öncesi tüm vitamin ihtiyacını tamamlayarak gebelik dönemine hiç bir sıkıntı yaşamadan bir sıfır önde başlayabilir.

Yazar: Feride AkdoĞan

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku