Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Gebelikte Aşırı Kilo Almanın Anne ve Bebeğe Zararları

0 385

Gebelikte Aşırı Kilo Almanın Anne ve Bebeğe ZararlarıAnne adaylarının tek derdi,sağlıklı bir bebek dünya’ya getirmek ve bir an öce bebeklerine avuçlarına alarak,şefkatle bebeğini emzirmektir. Özellikle bu duyguyu ilk yaşayanlar için bu oldukça heyecan verici bir durumdur. Gebelikte beslenme düzeni ve kontrollü bir şekilde sağlanmalı,ideal oranlarda kilo alımı önceden hesaplanmalıdır. Bu sadece bebeğin sağlığını değil,bir de annenin sağlığını genel olarak koruma altına alır. Hamilelik zor ve güzel bir süreçtir. Bebeğin gün gün gelişimini izler ve onunla ilk heyecanları tadarsınız. Bu mutluluk tablosudur. Resmin rengarenk olması ve size huzur sağlaması ,yaklaşacak doğum günlerinizin azalması ile başlar. Bu süreçte,bir anne adayına düşen görev, bebeğine şimdiden iyi bakıyor mu?sorusudur. İlk annelik görevi,bebek daha dünya’ya gelmeden önce başlar ve doğum sonrası bu performans böylece devam eder.

Gebelikte Aşırı Kilo Almanın Anne ve Bebeğe ZararlarıGebelik başlangıcında önce anne adayında aşırı iştahsızlıklar belirir. Sürekli mide problemleri yaşar. Midesinde şiddetli ekşimeler,yanmalar ve bulantılar oluşur. Bebeğin ilk gelişimi aynI ilk aylar ,anneyi fazlası ile yorar. Çeşitli mide bulantıları,baş dönmeleri,göğüslerde hassasiyet ve ağrı,bel ve sırt bölgesinde ağırlıklar,nefes almada güçlükler ilk 3 ay içinde yoğun şekilde yaşanır. Vücut hamileliğe yavaş yavaş hazır olur. Bebek gelişimini bir kesede aylarca tamamlamak için gün sayar,zorluk sadece anne için değil,aslında henüz dünya’ya gelmemiş bebek içinde geçerlidir. Bu aşamada her iki tarafta da yaşanan olumsuzluklar 9 ay 10 gün boyunca devam eder. Erken doğumlar olmadığı sürece tehlike söz konusu değildir. Gebelikte fazla kilo almak zararlıdır. Ayrıca çok fazla alınan kilolar,doğum sonrasında verilmesi zor hali alıyor. Peki ,fazla kilo alındığında anne ve bebek bu durumdan nasıl olumsuz etkilenirler ? Size gebelikte risk içeren fazla kilolar hakkında doğru bilgileri sunalım,paylaşalım.

Gebelikte Aşırı Kilo Almanın Anne ve Bebeğe ZararlarıGebelikte Aşırı Kilo Almak Nelere Yol Açıyor ?

Gebelik müjdesini aldıktan bir kaç hafta sonra doktora gidecek ve bu küçük kesedeki mucizeye şahit olmak isteyeceksiniz. İlk kalp atışlarını,nohut tanesi kadar küçük olduğunu görecek,gözlerinize inanamayacaksınız. Doktorunuz gebelik başlangıcından itibaren,almanız gereken kiloyu,boyunuza göre hesaplayacaktır. Size ilk 3 ay içinde folik asit desteği ve vitamin desteği sunacak,,daha sağlıklı bir gebelik sürdürmenize yardımcı olacaktır. Doğal olarak destek olarak aldığınız bu tamamlayıcı vitaminler,bir yandan bebeğin zeka gelişimine iyi gelirken, diğer yandan sizde aşırı iştahlı olmanıza yol açacaktır. Kontrolsüz yemek yemeye başlayacak ,sürekli bir şeyler atıştırmak isteyeceksiniz. Bebeğin canı çekiyor fazla fazla yiyeyim gibi düşüncelerin içinde bulacaksınız kendinizi. Burada yapılan en büyük yanlış ”bebeğin canı çekiyor ” cümlesidir. Daha henüz aşermeyecek kadar küçük bebeğiniz. Tat alma duygusu henüz gelişmemiştir. Gebeliğin altıncı ve yedinci aylarında aşermeler çoğalabilir. İlk 3 ayda fazla aşerme olmaz. Bu bahanelere sığınarak,çok fazla besin yemek,bebeğim çok hızlı gelişsin polemiğinin içine girmek,kesinlikle yanlış bir yaklaşımdır. Daha sağlıklı beslenerek bebeğin gelişimine yardımcı olmanız gerekir.

Gebelikte Aşırı Kilo Almanın Anne ve Bebeğe ZararlarıGebeliğin gidişatı ve bebeğin anne karnındaki gelişimi için dikkatli olmanız gerekir. Çok fazla aşırı yağlı,baharatlı,asitli gıdalar alınmamalıdır. Özellikle asidik besinlerden ve aşırı yağlı kızartma türlerinden ,ekmeği ve hamur işini fazla yemekten kaçınmanız gerekir. Fazla kilo almak ,ödeme yol açar. Gebelikte ödem,bebeğin anne karnında zehirlenerek ölmesine neden olur. Gebelikte aşırı kilo almak anne sağlığını bozar. Bebekte bu kilolardan faydalanır ve sağlıksız hızlı gelişir. Kalp sağlığı ve beyin sağlığı bozulur. Gelişimi olması gerektiği gibi sağlanamadığından bebek anne karnında yaşam savaşı verir. Besinlere karşı önceden alerjisi oluşur. Doğduktan sonra da bazı besinlere karşı alerjisi devam eder.

Gebelikte Aşırı Kilo Almanın Anne ve Bebeğe ZararlarıGebelikte doktorun size önerdiği beslenme şekline uymalı,size uygun görmediği besinleri almamalısınız. Kalsiyum bakımından zengin olan süt ve yoğurt tüketimi her gün alınmalı,meyve tüketimi günlük olmalı,beyin gelişimi ve zeka gelişimi için ceviz ve balık tüketimine önem verilmelidir. En önemlisi,su ihtiyacı yeterli bir şekilde depolanmalıdır. Çünkü bebek bir su kesesinin içine gelişmekte ve suyun yeterliliği ile oksijeni anne karnında sağlamaktadır. Sağlıklı bir gebelik için fazla ,abartılı şekilde yemek yemeyiniz. Hem bebeğe hem de kendinize ciddi zararlar verebilir,hatta bebeğinizi kaybedebilirsiniz. Sağlıklı günler dileği ile.

Kaynakça:
uzmandoktor.com

Yazar: Suna Korkmaz

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku