Vücuda Şifa Veren En Etkili Doğal Kas Gevşeticiler

Kaslarınızda istemsiz bir şekilde sıkılık, sertlik veya şişkinlik hissettiğiniz olmuştur. Çoğu zaman buna kaslarım tutulmuş şeklinde cevap veririz. Aslında bu duruma kas spazmı denir. Bu tip kramplar, çeşitli nedenlerden dolayı ve vücudun birçok alanında meydana gelmektedir. Spazmlar karın, kollar, eller ve ayaklarda yaygındır. Spazmları göğüs kafesinde de hissedebilirsiniz. Basit kas spazmlarının çoğu, yoğun egzersiz ve dinç spordan kaynaklanır. Ağrı yaşayan kişiler dinlenerek, kasları hafifçe gererek ve kaslara masaj yaparak ağrının hafifletilmesine yardımcı olabilir.

Kronik boyun ve sırt ağrısı olan kişiler sıklıkla kas spazmlarından muzdariptir. Hamile kadınlar ağırlık taşırken ani artış nedeniyle kas spazmlarına eğilimlidir. Yoğun egzersiz yapan kadınlar, uterus kasılmaları nedeniyle kas krampları yaşarlar, ancak ağrının şiddeti kişiye göre değişir. Kas spazmları, skleroz, musküler hastalığı gibi kronik durumların ortak bir yan etkisidir. Kas spazmları ağrılı olabilse de, bu yedi doğal kas gevşetici ile rahatlama sağlayabilirsiniz.

1. Sarı Papatya
Papatya kas spazmları da dahil olmak üzere çeşitli rahatsızlıkları tedavi etmek için kullanılan eski bir bitkidir. Anti-inflamatuar özelliklere sahip olan bileşikler içerir. Spazmlardan kurtulmak için papatya esansiyel yağını etkilenen kaslara masaj yapabilirsiniz. Papatya çayı da ağrıyan kasların rahatlamasına yardımcı olur. Papatyanın genel olarak vücudun heryerini rahatlatıcı özelliği vardır. Özellikle sinir yatıştırıcı özelliği ön plandadır. Sarı papatyayı günümüzde aktarlardan yılın her dönemi temin edebilirsiniz.

2. Vişne suyu
Profesyonel spor yapan kişiler kuvvetli bir şekilde antrenman yaparlar ve çoğu zaman kaslarında çok fazla strese neden olurlar. Kaslara aşırı yüklenme beraberinde sakatlıkları da getirebilir. Vişne suyu, koşucularda çok yaygın olan iltihap ve kas ağrısına karşı mücadelede yardımcı olur. Çalışmalar, vişne suyunun içilmesinin, ameliyat sonrası ağrıyı en aza indirebileceğini ortaya koymuştur. Meyvenin antioksidan ve antienflamatuar nitelikleri doğal olarak kasların rahatlamasına yardımcı olur. Döneminde alacağınız vişneleri kaynatarak doğal olarak suyunu depolayabilir ve yılın her dönemi rahatlıkla içebilirsiniz.

3. Yaban mersini
Yaban mersini içeceğinin, kas hasarında iyileşmeyi hızlandırmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir. Yaban mersini antioksidan güçlere sahiptir ve oksidatif stres ve inflamasyonu azalttığı görülmüştür.

4. Kırmızı Acı Biber
Acı biber içinde bulunan bir madde olan capsaicin, fibromiyalji ve romatoid artrit ile yaşayan kişilere sıklıkla tavsiye edilen doğal bir kas gevşetici maddedir. Bu maddenin kremi yapılmaktadır. Krem olarak kullanıldığında, kas spazmlarından etkilenen bölgelere uygulayabilirsiniz. İçeriğindeki bileşenler sayesinde bölgeyi iyileştirdiği belirlenmiştir.

5. D vitamini
Düzenli kas ağrısı veya spazmları olan kişilerde D vitamini eksikliği olabilir. Bu vitamin, sıvılar, tabletler ve kapsüller dahil olmak üzere birçok şekilde kullanılabilir. Ayrıca yumurta, balık ve süt gibi gıdalardan da D vitamini alabilirsiniz. Güneş ışığına düzenli maruz kalmak D vitamini almak için başka bir seçenektir. D vitamini ile ilgili diğer yazılarımda oldukça geniş bilgiler vermiştim. Bu doğrultuda doğal olarak bu vitamini sağlayabileceğiniz birçok yiyecek bulunmaktadır.

6. Magnezyum
Magnezyum, kas ve sinir fonksiyonlarını sürdürdüğü için insan beslenmesi için hayati öneme sahiptir. Nadir olmasına rağmen, mineral yönünden eksik olan kişilerde erken belirtiler kas ağrısını içerir. Magnezyum, muz, badem, baklagiller ve kahverengi pirinç gibi gıdalarda bulunur. Ayrıca ek olarak kullanılabilir.

7. Dinlenme
Kaslarınızı gevşetmenin belki de en iyi ve en doğal yolu dinlenmektir. Çok fazla uyku aldığınızdan, bol miktarda sıvı aldığınızdan emin olun. Ve etkilenen kasları fazla çalıştırmamaya özen gösterin. Kas üzerinde ısı pedleri veya buz paketleri kullanmak anlık olarak rahatlama sağlayabilir. Bazen kas spazmları aşırı uyarılmış kaslara bağlıdır ve buz, beynin aşırı aktif kasına impulsların iletimini sakinleştirmeye yardımcı olur.

İlaçların yan etkilerinden korunmak için doğal tedavi seçeneklerini kullanmanız sağlığınız açısından daha iyi olacaktır. Doğanın bize sunduğu mucizevi bitkilerden faydalanmalıyız.

Yazar: Osman Uçar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar