Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Gebelikten Sonra Saç Dökülmesi Neden Olur ?

0 273

Gebelikten Sonra Saç Dökülmesi Neden Olur ?Gebelik yaşayan bir kadın,9 ay 10 gün doğum evresini tamamladıktan sonra,ilk zamanlar anne adayı da birden fazla hormon değişikliği ile karşılaştığını görürüz. Bu çok doğal bir neden sayılmakta ve gebelik süreci zor ve değişken bir dönem olarak bilinmektedir. Hamile kadının vücudu değişime uğrar. Gebelik öncesi saç dökülmesi görülür. Fakat bunun sıklığı en çok doğumdan sonra gerçekleşir. Saç uzun bir süre gebeliğin verdiği etkiyle dinlenmeye çekilir. Hatta gebelik sürecinde saç eskisinden daha sağlıklıdır. Doğal,boyaya maruz kalmadan bu evre geçirilir. Saç bakım istediği vakit ,evre normal döngüye geçince saç dinlenme hormonunu salgılamamaya başlar. Sürekli en küçük değişimlerde bakıma muhtaç olur.

Gebelikten Sonra Saç Dökülmesi Neden Olur ?Saçın gebelik sonrası dökülmesinin en büyük nedenlerinden biri,saçın kimyasının uzun süre farklı salgılanması ve eski işlevselliğine döndüğünde de,koparak dökülmelere maruz kalmasıdır. Saç değişimi kabul edemeyecek ve istenmeyen bu dökülmeler meydana gelecektir. Bu sürekli devam edeceği anlamına gelmez. Yavaş yavaş gebelik öncesinde salgılanan bazı hormonlar düzelmeye başladıktan sonra,vücut eski tabiatına kavuşarak ,eski halini alacaktır. Sadece devam eden ve salgılanan tek şey anne sütü olarak kalacaktır. Bununda saç yapısına hiç bir zararı bulunmamaktadır.

Gebelikten Sonra Saç Dökülmesi Neden Olur ?Gebelikte salgılanan estrojen değişimi,vücudun değişik tepkileri vermesine neden olur. İşte bu estrojen değişimi,gebelik sonrası saç kayıplarına yol açar.3 ve ya 4 ay içinde bu değişim normale dönecek,saç artık dökülmemeye başlayacaktır. Bu nedenle endişeye kapılmanıza hatta kellik problemi yaşayacağınız korkusunu hissetmenize gerek yok. Bu geçici,düzelen bir durumdur. Gebelikte değişim her zaman söz konusudur. Kiminin dişine vururken ,kiminin de saçının beyazlamasına hatta dökülmesine neden oluyor.

Gebelikten Sonra Saç Dökülmesi Neden Olur ?Saç dökülmesi fazla sorun değil,yerine yenileri elbette çıkacaktır. Fakat saç beyazlamasına kesin bir çözüm bulunmamaktadır. Saçın her yeri değil bir kaç teli beyazlar. Bu da değişimin verdiği tepkidir. Saç dökülmesi gebelikten sonra çoğalır. Çünkü artık süte geçecek doğum kontrol hapları kullanmamaya başlarsınız. Korunma yöntemi farklı çeşitlerle sağlanır. Doğum kontrol hapları bırakılıp tekrardan başlama aşamasında saç değişimi kabul edemez ve reaksiyon göstererek dökülmeye başlar. Gebelikten sonra saç dökülmelerini önlemeniz için öncelikle bu kurallara dikkat etmeniz gerekir. Bunlar :

Gebelikten Sonra Saç Dökülmesi Neden Olur ?– Doğumdan sonra saçın kimyasallara bağlı etkiye bırakılması yani,saçın doğum sonrası boyatılması,saç dökülmelerine neden olur.
– İlaç kullanımı doktor haricinde olması,çeşitli korunma hapları ve diğer ilaçlar,yan etki olarak,saçın hızlı br şekilde dökülmesine neden olabilir.
– Aşırı stresli durumların artması. Endişe,kaygı ve paniğin çok fazla yaşanması.
– Bebek doğduktan sonra,bebeğe iyi bir anne olamayacağı endişesinin artması,bebeğe bakma yetisinin zayıf olması ve stresi arttıran psikolojik nedenler ,saçın hızlı bir şekilde dökülmesine hatta beyazlamasına neden olur.

Gebelikten Sonra Saç Dökülmesi Neden Olur ?– Saç ıslak iken hemen fön ile düzeltilmesi. Saçın föne fazla alıştırmak saçın kimyasını bozar ve yıpranmasına neden olur.
– Doğumdan sonra yanlış beslenme,sigara içmeye devam etme,asitli gıdaların fazla alınması,su kaybının fazla olması saçın hızlı dökülmesine neden olur. Bu durumlarda dikkatli olmalı,kontrollü beslenmeli ve en önemlisi ,saç kaybetme endişesinin içinden bir an önce çıkmalısınız. Çünkü bu geçici bir durumdur ve sizin elinizdedir. Sağlıklı olduğunuz sürece,bir de kimyasal şampuanlar kullanmadığınız sürece normale dönecektir. Sağlıklı günler dileği ile.

Kaynakça:
uzmandoktor.com

Yazar: Suna Korkmaz

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.