Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Göz Rengine Göre Makyaj Nasıl Yapılmalıdır?

0 485

Kadınların güzelliklerine güzellik katmak için uyguladıkları makyajı daha etkili hale getirmek için bazı tekniklere dikkat etmek ve püf noktalarını uygulamak gerekir. Bu tekniklerden biri de kontrast renk oluşturarak göz renklerini daha belirgin hale getirmektir. Göz renklerini ortaya çıkarmak için renkli farlardan ya da renkli göz kalemlerinden faydalanır. Göz rengine göre seçilmesi gereken ürünün rengi de değişiklik gösterir.

Yaygın olarak bilinen yanlışlardan birisi göz rengi ile aynı renk far kullanmaktır. Örneğin mavi göze mavi renk far sürmek doğru bilinen yanlışlardan biridir. Bu durum göz renginin iyice kaybolmasına neden olur. Hem de modern olmayan bir görünüm oluşmasına neden olur.

Göz rengine göre yapılması gereken seçimleri ise şu şekilde sıralayabiliriz;

Göz Rengine Göre Makyaj Nasıl Yapılmalıdır?Yeşil gözler: Yeşil gözlerin rengini ortaya çıkarmak için pembe, mor, mürdüm tonları kontrast renk oluşturur. Lila ve lavanta renkler de tercih edilebilir. Fakat bu renkler herkes için günlük hayatta kullanılmaya elverişli olmayabilir. Bunların yerine günlük hayatta kızıl kahveler ya da bakır tonlu renkler tercih edilebilir. İnce bir hat şeklinde sürülen siyah kalem ya da eyeliner da göz rengini ortaya çıkartır.

Mavi gözler: Gözlerdeki maviliği ortaya çıkarmak için en uygun renk kahve rengi ve tonlarıdır. Sıcak kahverengi, altın rengi, bej ve turuncuya dönük renkler tercih edilmelidir. Buğulu siyah makyajlar da mavi rengin ortaya çıkmasını sağlar.

Kahverengi gözler: Kahverengi gözlere derinlik kazandırmak ve rengini daha da ortaya çıkarmak için içinde parıltılar bulunan farlar tercih edilebilir. Mavi tonları olan elektrik mavisi ve parlement mavisi gibi tonlar da tercih edilebilir. Siyah renkli makyajlar da kahverengi gözleri ortaya çıkarmada etkili olur.

Ela gözler: Ela gözler de kahverengi gözlerde olduğu gibi canlı renklerle ortaya çıkartılır. Bej pırıltılı far ya da kahverengi gölgelerle kahverengi gözlerin ortaya çıkması sağlanabilir.

Siyah gözler: Siyah gözleri ortaya çıkarmak için uçuk renkler tercih edilebilir. Mavi, yeşil, uçuk pembe, mor göz kalemleri ile siyah renk ortaya çıkartılabilir. Parlak gri tonlu göz farları da tercih edilebilir.

Bu püf noktaları uygulandıktan sonra maskara ve eyeliner gibi adımlarla makyaj tamamlanır ve istenilen canlı ve derin gözler elde edilmiş olunur.

Yazar:Özge Yıldırım

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku