Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Haşlanmış Patates Kabızlığa İyi Gelir mi ?

0 3.840

Haşlanmış Patates Kabızlığa İyi Gelir mi ?Patatesi haşlanmış olarak tüketmek birden fazla hastalığa iyi gelir. Genelde kızartma türlerini tercih ettiğimiz patates,yağın içinde kızgın ateşte kavrulurken,kanserojen maddelerin oluşumuna zemin hazırlıyor. Bir de bununla beraber ketçap tüketimi ciddi sağlık problemlerine yol açıyor. Her zaman patatesin haşlanmış olanı sağlıklıdır. Yağsız ve sadece sade hafif tuzlu su ile kaynatılmalıdır. Köz veya haşlanmış şekilde pişirilen patatesin kabukları hemen soyulmalı ve patates fazla soğumadan hafifi ısı ayarında mideye hoşnutluk sağlayacak yararda tüketilmelidir.

Özellikle çocuklarda aniden gelişen ishal durumlarında ya da aşırı kabızlık durumlarında mideyi dengelemek için haşlanmış patates kullanılabilir. Haşlanmış patates,sağlıklı bir şekilde tüketilmeli,ve bu sadece kabızlık ve ishal sorunlarında değil,sağlık için her zaman tüketilmelidir. Çoğu yağlı,salçalı ve kızartma türü yemeklerden daha fazla yararlı ve gelişim için oldukça faydalı bir besindir. Patates kızartması yağla piştiğinden fazla kilo almaya neden olur. Fakat haşlanmış patateste böyle bir sorun kesinlikle bulunmamakta,hatta zayıflığa etkisinin olduğu bilinmektedir.

Haşlanmış Patates Kabızlığa İyi Gelir mi ?Diyet listesinde haşlanmış patates mutlaka önerilir.
Kabızlık zor bir süreçtir. Karında kasılmalara,midede yanmalara neden olur. Dışkı her zamankinden daha serttir. Tuvalet esnasında ağrılara neden olabilir. Kabızlık sadece karın ağrısı değil,gazda yapıyor ve karın ikisinin birleşiminden olumsuz etkilenerek,karın haznesinde sertliğe yol açıyor. Haşlanmış patates,kabızlık ve ishal durumlarında kurtarıcıdır. Mide bağırsaklarını dengeler ve sağlıklı bir şekilde işlevselliğini sürdürmesine yardımcı olur. Haşlanmış patates püresi bir bardak ılık su ile bir kaşık sabah akşam tüketildiğinde mideyi yumuşatmaya yardımcı oluyor.

Patatesin besin değerlerine şöyle bir göz attığımızda,Kabuklarıyla birlikte haşlanmış 102 gr. patatesin besin değerleri : 94 kalori; 2,6 gr. protein; 21,4 gr. karbonhidrat: 0 kolesterol; 0,2 gr. yağ; 0,7 gr. lif; 66 mg. fosfor; 9,2 mg. bulunmaktadır. Ayrıca diğer değerlerde ise,Kalsiyum; 0,7,3 mg. Demir; 4,2 mg. Sodyum; 503,2 mg. potasyum; 23,7 mg. Magnezyum; değeri ise,A vitamini; 0,2 mg. B1 vitamini; 0,05 mg. B2 vitamini; 1,8 mg. B3 vitamini ve 20,9 mg. C vitamini İçerir. Bu maddeler sayesinde, bazı virüsleri yok olur ,kanser riski en aza iner. Sağlıklı ve besin değerleri zengin olan haşlanmış patatesin faydaları ,sağlık bakımından son derece yararlıdır. Sağlığınız için ,haşlanmış gıdaları tercih edin.

Kaynakça:
öncesağlık.com

Yazar: Suna Korkmaz

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.