Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Houston Nasıl Bir Yerdir?

0 178

Houston, Kuzey Amerika ülkelerinden Amerika Birleşik Devletleri’nin 50 eyaleti arasında yer alan Texas’da bulunan en önemli şehirler arasında yer alır. Texas eyaleti sınırları dahilinde yer alan en önemli ve aynı zamanda da en popüler şehir olan Houston, Amerika Birleşik Devletleri’nin de en önemli lokasyonlarından biri olarak kabul edilmektedir. Amerika Birleşik Devletleri’nin en önemli şehirleri arasında kabul edilmesinin başlıca nedenleri arasında şehrin bir petrol şehri olmasıdır. Texas eyaleti başlı başına Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük petrol üretici eyaleti olarak bilinmektedir. Houston da bu eyaletin en önemli şehri olarak kabul edilmektedir. Houston ayrıca da Amerika Birleşik Devletleri’nin dünyaca ünlü sağlık merkezi olarak kabul edilmektedir. Dünyanın en iyi sağlık merkezleri Houston şehri sınırları dahilinde bulunmaktadır. Houston, Kuzey Amerika kıtasının en popüler 5 şehri arasında gösterilmektedir. Bunun yanı sıra şehir aynı zamanda da ülkenin en popüler 4’üncü şehridir. Ayrıca bakıldığında şehir Amerika Birleşik Devletleri’nin güney hattında yer alan en büyük şehir olarak karşımıza çıkmaktadır.

RHouston Nasıl Bir Yerdir?esmi olarak Texas eyaletine bağlı olan Houston, 5 Haziran 1837 tarihinde şehir olarak kabul edilmiştir. Şehre ismini veren şahıs Sam Houston olmuştur. Amerika Birleşik Devletleri’nin en iyi araştırma merkezleri arasında yer alan Houston, sağlık alanında dünyaca ünlü bir şöhrete sahiptir. Sahip olduğu nüfus ile de Amerika Birleşik Devletleri’nin en önde gelen şehirleri arasında yer alan Houston, şehir merkezi sınırları dahilinde yaklaşık olarak 2,3 milyon insanı ağırlamaktadır. Bu civar kasabalar ve yerleşim yerlerinde ikamet eden ve şehrin sınırları dahilinde kabul edilen alanlar da hesaba katıldığında yaklaşık olarak 6,4 milyon seviyesine çıkmaktadır ki, bu da Houston Amerika Birleşik Devletleri’nin en önemli yerleşim yerlerinden birine dönüştürmektedir. Houston’a ulaşmak isterseniz size birçok alternatif sunulmaktadır. Öncelikle karayolu olarak 10, 45, 69 ve 610 kodlu yollar Houston’a bağlanmaktadır. Bunun yanı sıra 59, 90, 290 gibi otoyol olmayan daha küçük çaplı yolları kullanarak da Houston’a ulaşmanız mümkündür.

Bunun dışında Houston’a havayolu ile de ulaşma imkanınız vardır. Domestik olarak bölgeye uçan birçok yerli havayolu şirketi vardır. Ayrıca Houston’da uluslar arası birçok havalimanı bulunmaktadır. En popüler olanı Houston Uluslar arası Havalimanı’dır. Bu hava meydanına ulusal hava yolumuz olan Türk Hava Yolları da seferler düzenlemektedir. Tarifeli sefer düzenleyen Houston, direkt olarak İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan Houston’a uçuş düzenlemektedir. Houston, bir sağlık cenneti olarak kabul edilse de ayrıca şehir sınırları dahilinde bir uzay merkezi de barındırmaktadır. Bu anlamda Houston, Texas eyaletinin kalbi konumundadır. NASA uzaya gerçekleştirdiği her seferde Houston üzerinden talimatlarını alır ve o doğrultu da uzay seferini gerçekleştirir.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku