Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Etihad Airways Nasıl Bir Havayoludur?

0 296

Etihad Airways, Arap Yarımadası ülkelerinden Birleşik Arap Emirlikleri’nin siciline kayıtlı bir ticari havacılık şirketidir. Hukuken resmi olarak ticari bir havayolu kimliği olan Etihad Airways, körfez hattının en önde gelen şirketleri arasında kabul edilir. Birleşik Arap Emirlikleri’nin bayrak taşıyıcısı olan Etihad Airways, ülkenin ulusal havayolu şirketi konumunda kabul edilmemektedir. Bu unvan ülkenin en büyük havayolu şirketi olan Emirates’e verilmiştir. Etihad Airways, Emirates sonrasından Birleşik Arap Emirlikleri’nin en büyük havayolu şirketidir. Etihad Airways, Birleşik Arap Emirlikleri’nin Khalifa ve Abu Dabi şehirlerinde şirket merkezlerini tutmaktadır. Etihad Airways, bölgenin en eski havayolu şirketleri arasında yer almaz, bu anlamda şirketin kuruluşu 2000’li yılların başlarına kadar uzanmaktadır. Her ne kadar Emirates kadar eski bir havayolu şirketi olmayan Etihad Airways, yine de hatırı sayılır bir yolcu trafiğine sahip olmasıyla da dünyada adından söz ettirmektedir. Resmi olarak Haziran 2003 tarihinde kurulmuş olan Etihad Airways, bu tarihten 5 ay sonra faaliyetlerine başlamıştır. Bu anlamda Kasım 2003 tarihiyle beraber ticari yolcu taşımacılığına başlayan Etihad Airways, çok yeni bir havayoludur. Ancak buna karşın sahip olduğu imkanlar Etihad Airways kısa sürede ne seviyeye geldiğini açıkça göstermektedir.

1Etihad Airways Nasıl Bir Havayoludur?5 yıllık bir havacılık geçmişi bulunan ve bu anlama oldukça yeni bir havayolu şirketi olan Etihad Airways, sahip olduğu uçak filosunun büyük bir kısmını ülkenin en önemli şehirleri arasında sayılan Abu Dabi’de bulunan Abu Dabi Uluslararası Havalimanı’nda tutmaktadır. Bakıldığında filosunda 131 adet ticari yolcu uçağı bulunduran Etihad Airways, bu ticari jetlerle dünya üzerinde Kuzey ve Güney Amerika, Avrupa, Afrika, Asya ve Okyanusya kıtalarında yer alan birçok ülkeye tarifeli seferler düzenlemektedir. Dünya üzerinde birçok noktaya tarifeli ve direkt seferler düzenleyen Etihad Airways, toplam 90 destinasyona uçmaktadır. Bu da Etihad Airways, bölgenin önde gelen havayolu şirketleri arasına dahil etmektedir. Şirket sloganı; ”Abu Dabi’den Dünya’ya” olan Etihad Airways, ayrıca bir dönem de ”Dünya bizim evimiz” ve ”Uçuş yeniden hayal edildi” gibi çeşitli sloganları da kullanmıştır. Şirket merkezi Abu Dabi sınırları içinde olan Khalifa şehrinde bulunan Etihad Airways, dünyanın en çok kazanan havayolu şirketleri arasında sayılmaktadır.

Bakıldığında şirket olarak yıllık yaklaşık 10 milyon Dolarlık bir gelir elde eden Etihad Airways, bu anlamda rakibi ve aynı zamanda da ortak bayrak taşıyıcısı olduğu Emirates’in biraz gerisinde kalmıştır. Dünyaca ünlü bir şirket olan Etihad Airways, körfez ülkeleri için sıkça tercih edilen bir havayolu olmuştur. Bu anlamda son derece iyi bir servis vermeye çalışan Etihad Airways, bünyesinde yaklaşık olarak 20 binden fazla kişiyi istihdam etmesiyle de bölgenin en önemli ekonomik güçlerinden birine dönüşmeyi de başarmıştır. Etihad Airways, Türkiye’ye de tarifeli seferler düzenlemektedir. Ayrıca Türkiye’den Birleşik Arap Emirlikleri’ne uçmak isterseniz Etihad Airways, tercih edebileceğiniz dünyaca ünlü bir havayoludur.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.