Köpekler Müzik Dinlemekten Hoşlanır Mı?

6780_dog_musicKöpek arkadaşlarımız müzik dinlemekten hoşlanıyor mu? Farklı müzik türlerine nasıl tepki veriyorlar? Bu ve bu tür sorular son zamanlarda yapılan bir araştırmanın parçası olmuştur. Eğer küçük dostlarımızı seviyorsanız, köpekler ve müzik arasındaki bağlantı kesinlikle öğrenmeye değer!

Biliyor Muydunuz?

20 ile 20.000 Hertz olan insan aralığı ile karşılaştırıldığında, pek çok hayvan daha yüksek ses frekanslarını duyabilir. Köpekler ise 50.000 Hertze kadar olan frekansları bile duyabilir.

Eve gelip koltuğunuza uzanın, en sevdiğiniz müziği koyun ve rahatlayın. Müzik bize ne yapıyor da biz bunu terapi gibi görüyoruz? Hiç bir fikrimiz yok! Belki de bu sadece müziğin gücüdür cevap bu kadar basittir. Hepimizin yaşayarak gördüğü gibi müzik ruhumuzu ve aklımızı iyileştirmektedir. Müzik bizi neden rahatlatır? Özellikle enstrümental müzik dinlediğimizde canlı ve tazelenmiş hissederiz. Müziğin bu mucizelerini hissedebilen sadece insanlar mıdır? Müzik dinlemek hayvanları da etkiler mi?

Köpekler Müzikten Hoşlanır Mı?

6780_kopek_muzikEvet tabii! “ben ve köpeğim aynı müzik zevkine sahibiz”, “benim köpeğim rock müziğine bayılır” bu tür yorumları çevremizdeki insanlardan sık sık duymaktayız. Peki bunlar köpeklerin gerçekten müzikten hoşlandığını mı gösterir yoksa sahiplerinin köpeklerinin bu müziklerden hoşlandıklarını düşünmesi anlamına mı gelir?

Tavuklar, Asya filleri, batı ova gorilleri ve evcil köpekler gibi bazı hayvan türlerinin müziğe olumlu yanıt verdikleri çeşitli çalışmalarla gözlenmiştir. Ayrıca hayvan psikologları köpeklerin de müzikten hoşlandıklarını, müziğin onları rahatlattığını ve stres ve endişelerini azalttığını düşünmektedir.

2012 yılında “Journal of Veterinary Behavior” dergisinde yayınlanan “köpekler üzerinde işitsel uyarımın davranışsal etkileri” isimli bir çalışma müziğin köpekler üzerindeki etkilerini incelemek için yapılmıştır. Çalışmanın sonuçları klasik müziğin köpeklerin uykuda geçirdiği zamanı arttırdığını ve ağır metal müziğin ise köpeklerde vücutta silkelenme gibi sinirlilik göstergesi hareketleri arttırdığı gözlemlenmiştir.

Ne Tür Müzik?

6780_muzik_kopekHafif klasik müzik köpekler için en popüler ve yatıştırıcı müzikler kategorisinde kesinlikle birinci olurdu. Yani sadece onlara ne dinlettiğiniz değil, onların kendi zevkleri var. Ancak bu size köpeğimin en sevdiği şey “Mozart” demek hakkını vermez. Başka bir kanıtlanmış bir gerçek ise köpekler ortamın ambiyansı ile harmanlanmış olan müziklerden hoşlanır. Yani insan konuşmaları kuş cıvıltıları gibi çevre gürültülerini de içeren seslerden hoşlanırlar. Piyasada köpekler için benzersiz ses kombinasyonlarını içeren bazı müzik albümleri ya da internette bulabileceğiniz bazı koleksiyonlar bulunmaktadır.

Türe Özgü Müzik:

Bazı kişiler ise köpeklerin türlerine göre müzikleri sevdiklerine inanmaktadır. Wisconsin-Madison Üniversitesi’nden bir psikolog olan Charles Snowdon bu durum hakkında bir deney yapmıştır. Müzik hayvanlara tanıdık ise hoşlarına gitmektedir. Müzik köpeklerde stresi azaltır ve onları rahatlatır. Köpeklerin geceleri rahat uyuyabilmeleri için sessizlik gereklidir, bu nedenle tüm gün boyunca çalınabilir.

Köpekler Müziği Anlıyor Mu?

6780_quartet_dogKöpeklerin insanlara oranla çok daha yüksek ses frekanslarını duyabilme yetenekleri vardır ancak uyum, ritm ya da vuruş gibi sonik ilişkileri anlamaları mümkün değildir. İnsanlar perdeler arası farkları tanımlayabilirler örneğin ilk önce düşük sonra yüksek oktavda notaların olduğu bir şablon düşünün. İnsanlar ses perdesinden bağlantısız olarak bunların aynı nota olduklarını ayırt edebilirler. Bu özellik köpeklerde görülmez.

Köpeklerin müziği bizim anladığımız gibi anlaması mümkün olmasa da, küçük arkadaşlarımızın rahatlaması ve iyi bir uyku alması bizim için önemlidir. Bu nedenle yumuşak bir yatağın yanında onları bazı doğal ve hafif müziklerle rahatlatabilir, gergin olduklarında stresten uzaklaşmalarını sağlayabiliriz.

Kaynakça:
http://www.buzzle.com/articles/do-dogs-enjoy-listening-to-music.html

Yazar:Tülay Arsoy

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar