Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Nijer Nasıl Bir Ülkedir?

0 649

Nijer Nasıl Bir Ülkedir?Nijer

ya da resmi adıyla anıldığı gibi Nijer Cumhuriyeti, Afrika kıtasında yer alan bir egemen ülkedir. Bu ülke, çoğu zaman bölgede yer alan ve de kendisiyle ismen benzerlik gösteren bir diğer ülke Nijerya‘yla karıştırılır. Ancak her iki ülkede bağımsız ve de egemen devlet statüsü altında Afrika’da yer alır. Kıtanın uluslararası sularla bağlantısı olmayan devletlerinden biri olan Nijer, Afrika’nın batı hattında yer alır. Ülke, kıtanın en kurak coğrafyalarından biridir ve aynı zamanda da dünyaca ünlü Sahra Çölü’nün ev sahipliği yapan Afrika ülkelerindendir. Bir başka değişle, daha da net şekilde ifade edecek olursak Nijer; Sahra Çölü’nün yüzde 80’ninden fazlasının topraklarında bulunduğu bir ülkedir. Bu da ülkeyi popüler yapmasının yanı sıra bir anlamda da ekonomik olarak zorlamaktadır. Çünkü Sahra Çölü’nün bulunduğu kısım insanın yaşamına elverişli olarak görülmez. Batı Afrika’da yer alan bu ülke, kuzeydoğuda Libya, doğu hattında Çad, güneyde Nijerya ve Benin, batıda Burkina Faso ve Mali, kuzeybatıda Cezayir‘le komşudur. Batı Afrika’nın en büyük yüzölçümüne sahip ülkesi olan Nijer, Müslüman nüfusa sahip ülkelerin başında gelir. Sınırları dahilinde yaklaşık olarak 21 milyon insanın yerleşik bir şekilde yaşadığı bu ülkenin en büyük şehri Niamey’dir. Niamey, diğer bütün şehirlerden farklı olup, ülke nüfusunun en yoğun olduğu kenttir.

Nijer Nasıl Bir Ülkedir?Ülkenin coğrafi olarak güneybatı köşesi şeklinde ifade edilen kısmında yer alan Niamey, ülke içinde birçok anlamda merkez statüsüne sahiptir. Başkent olması nedeniyle, siyasi, iktisadi ve de kültürel anlamda Nijer‘e hayat veren bu şehir, ülkeye ziyarete gelenleri de ağırlayan öncü kentlerdendir. Niamey dışında ayrıca Dosso, Maradi, Zinder, Diffa, Agadez, Tahoua gibi çok sayıda yerleşim yeri de olan Nijer, 21 milyonluk nüfusunun neredeyse tamamına yakın olan bir kısmını bu şehirler arasında paylaştırmıştır. Afrika kıtası, çok uzun yıllar boyunca Avrupa devletlerinin önde gelen sömürgecileri tarafından kolonileştirilmiştir.

Batı Afrika’nın sömürge tarihi incelendiğinde en ön plana özellikle de Batı Afrika’nın batısında denildiğinde bir tek ülke çıkar. Bu ülke bildiğiniz üzere Fransa‘dır. Fransa, bölgede yer alan neredeyse bütün ülke statüsünde olan devletleri, kendi topraklarının bir parçası haline getirmiştir. Bu ülkelerde var olan gerek yeraltı gerek yerüstü gerekse de insan gücünü sömüren Fransa, kendi topraklarının ana karası olan Avrupa’yı da kalkındırmak için bunlardan bazılarını da ülkeye göçmen statüsü altında sokmuştur. Artık her ne kadar Fransa etkisi ya da başka bir ifadeyle kolonisi olmasa da Nijer, Fransa’nın dilini benimsemiştir. Resmi dili bu anlamda Fransızca olan Nijer, ulusal dil statüsünde olan başka dillerin de konuşulduğu bir coğrafyadır. Bu diller arasında Arapça da bulunur.

Nijer Nasıl Bir Ülkedir?3 Ağustos 1960 tarihinde Fransa’dan bağımsızlığını elde eden Nijer, her ne kadar bağımsız olsa da ekonomik manada son derece zorlu koşullarla mücadele eder. İktisadi olarak kendine yetemeyen ülke, kıtanın en fakir devletlerindendir. Kişi başına düşen milli gelirin 500 doların altında olduğu ülkede, yoksulluk en büyük sorunlardandır. Eğer bir şekilde Nijer‘e işiniz düşer ve de Niamey şehrine ulaşmak isterseniz bu durumda aktarmalı olarak seyahat edebilirsiniz ya da son olarak güncellenen tarifeli seferleri takip ederek aktarmasız da uçma imkanınız bulunur. Ortalama seyahat süresi İstanbul çıkışlı uçuşlarda 4 saat kadardır. IATA’dan son olarak güncellenmiş vize uygulamalarına bakınız.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.