Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Sosyalist ve Kapitalist Ülkelerde Boş Zaman Kavramı Nedir ?

0 239

Sosyalist ve Kapitalist Ülkelerde Boş Zaman Kavramı Nedir ?Boş zaman,Yemek yemek, uyumak, günlük bakım, işe gidip gelme gibi gerekli olan işlevlerden sonra kalan ve de güç toplamaya, bedenen ve kafa olarak kendini geliştirmeye ayrılan, çalışmanın olmadığı zaman dilimine boş zaman denilmektedir.Boş zaman günlük rutin yaşantımızda değerlendirmeye fırsat bulduğumuz zamandır. İnsanın en çok bu zamanlarda toparlanmaya,güç kazanmaya ihtiyacı bulunur. Sosyalist ve kapitalist ülkelerde bu kavram,zamanı azaltmak boş vakitleri geliştirmede yetersizlik hatta fenomen bir toplumun bu zamanlarda daha artması demektir. Bu kavram, kapitalizmde değişime yol açar,olumsuzluklar çoğalır.Peki boş zaman tam olarak nedir ve boş zamanlarda neler yapılır bir de bunları ele alalım.

 

Sosyalist ve Kapitalist Ülkelerde Boş Zaman Kavramı Nedir ?Boş Zamanda Ne Yapılır?

Kendini eğitmeyi, okuyup yazmayı, kültür edinmeyi, toplumsal ve sanatsal ve de siyasal etkinlikleri, meslek dışı olan araştırmaları, amatör etkinlikleri ve buna benzer durumları içine aldığı kadar bir şey yapmaksızın dinlenmeyi hatta toplumsal olmayan vakit geçirme biçimlerini de içine alınabilir.

 

Sosyalist ve Kapitalist Ülkelerde Boş Zaman Kavramı Nedir ?Boş Zamanın Toplumsal Değerini Belirleyen Nedir?

Toplumsal bir sistemdeki tarihsel koşullar altında boş zamanın toplumsal değerini belirleyen, kendi kapsam ve de içeriğidir. Son yıllarda boş zaman kavramının kapsamı birkaç kat artış göstermiştir.

Sosyalist ve Kapitalist Ülkelerde Boş Zaman Kavramı Ele Aldığımızda:

Sosyalist ve Kapitalist Ülkelerde Boş Zaman Kavramı Nedir ?Sosyalist ülkelerde karşılaşılan sorun için geliştirilen yöntem, boş zamanın yapısını geliştirmek ve gündelik gereksinimler için harcanan zamanı azaltmak olmuştur.

Boş zamanın yapısı ve içeriğindeki olan değişimler çoğunlukla toplumun daha ileri düzene geçmesini ve çalışma zamanı ile boş zamanın karşıt olmaktan çıkmasına, iş saatleri sırasında yapılan çalışmanın gitgide yaratıcı ve özgürce bir çalışma haline gelirken, boş zamanın gitgide yaratıcı etkinliklere ayrılmasına bağlanır.

Sosyalist ve Kapitalist Ülkelerde Boş Zaman Kavramı Nedir ?Kapitalizm içinde boş zamanın artması olumsuz toplumsal fenomenler ile gitmektedir. Bu durum sonucunda burjuva sosyologları boş zaman toplumu ve toplumsal değeri kuramları üzerine gitmesine sebep oluyor.

Kaynakça:
bilim.org

Yazar: Suna Korkmaz

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.