Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Kanarya Nasıl Bir Kuş Türüdür ? Nasıl Beslenir ?

0 1.930

Kanarya Nasıl Bir Kuş Türüdür ? Nasıl Beslenir ?Günümüzde beslediğimiz kanarya ırklarının ve türlerinin ataları, Kanarya Adaları, Azores ve Medeira bölgesinden 1478 yılı itibariyle ticari amaçla toplanıp Avrupa ülkelerine satılarak dünyaya yayılmıştır. Dünya üzerinde farklı ırklarla çiftleştirilerek melez türler ortaya çıkarılmıştır. Bazı ırkların diğer ırklara göre ticari olarak daha popüler olması nedeniyle ırklarda sürekli değişiklikler yapılmıştır.

İspanyollar Kanarya Adaları’nı fethettikten sonra (1478/1479 yıllarında Bethencourt tarafindan fethedildi. Portekiz ile yapılan Alcacova antlaşmasıyla ada İspanya’ya bırakıldı.) Adadaki renkli ve canlı ötüşü olan kanarya kuşlarını İspanya’ya getirdiler. 16. Yüzyıla kadar kanarya kuşlarının tüm kontrolü İspanyollardaydı. Bu kontrolü de Avrupa’ya sadece erkek cinsleri satarak sağlıyorlardı. 16. Yüzyılın ortalarında Avrupa’ya gerçekleştirilen gemi sevkiyatında geminin kaza yapması sonucu binlerce kanarya kuşu Elba Adasına uçtu. Burada doğal yaşam alanı buldular ve Serçegiller ailesi ile çiftleşerek farklı melez türler ortaya çıkardılar.

Bazı ülkeler seslerinin ahengini yaşamak için kanarya üzerinde uzmanlaşmışken diğer ülkelerde renkleri, tüyleri ve vücut özellikleri adına uzmanlaşmıştır. Bu sebeple bazı Kanarya ırkları şekillerine ve geliştikleri coğrafi bölgelere göre sınıflandırılırken bazıları da tüy, ses ve rengine göre sınıflandırılmıştır. Örneğin; Almanlar sesi ve ötüşü için, İngilizler ve Fransızlar renkleri için kanarya beslemişlerdir.

Fiziksel Özellikleri
Kanarya kuşları 12 ile 20 cm arasındadırlar. Tüyleri, sarı, yeşil, turuncu, kırmızı, kahverengi, beyaz, mavi, siyah (nefti) ve bu renklerin tonlarıdır. Erkek kanarya ötüşü ve dik duruşu ile dikkat çeker. Dişi kanaryalar ise biraz daha pasiftir. Dişi kanaryalar ortalama 5/6 yıl, erkek kanaryalar ise 10 yıla kadar yaşayabilmektedir. Yapılan araştırmalarda 20 yıla yakın yaşayan kanaryalarda mevcuttur.

Türleri
Temel olarak 3 çeşit kanarya vardır.
1)Renk kanaryaları
2)Ses kanaryaları
3)Irk kanaryaları

Dünya genelinde tanınan ırklar; Gloster, Yorkshire, Norwich, Taklacı, Lancashire, Roller, Border, Crest, Lizard, Malinous’tur.

Kanarya Nasıl Bir Kuş Türüdür ? Nasıl Beslenir ?Bakım ve Beslenme
Filizlenmiş taze tohumlar, çeşitli meyveler, yeşil sebzeler ana yiyeceklerindendir. Her gün yiyecekleri ve içme suları taze olarak verilmelidir. Kıvırcık, lahana, bezelye, brokoli, ıspanak, kereviz gibi yeşillikleri çok severler. Elma, portakal, üzüm, muz ve kavun gibi meyvelerde az miktarda verilebilir. Her canlının olduğu gibi kanaryaların da proteine ihtiyaçları vardır. Haftada birgün bisküvi, yumurta sarısı, ve bir su bardağı süt karıştırılarak lapa hale getirilir ve mama hazırlanır. Bu mama ile birlikte kanaryaların protein ihtiyacı kısa süreliğine karşılanmış olur. Haşlanmış yumurtayı ikiye bölerek kabuğuyla beraber verdiğinizde mide ve bağırsak problemlerini büyük ölçüde iyileştirir. Tüylerinin parlak ve temiz olması için kafeslerimizde banyoluk bulundurmalıyız. İçme sularına 4/1 oranında doğal maden suyu eklenmesi iç ve dış parazitlerden korumaya yardımcı olur. Ses tellerinin ve ötüşlerinin gelişimi adına kayıtlı sesler dinletilmesi çok önemlidir. Kanaryalar zararsızdırlar. Aşırı ürkek olmaları sebebiyle ani davranışlardan kaçınmalı ve onları korkutmamalıyız.

Kanarya Kafesi Nasıl Olmalı?
Kanarya kuşları doğal ortamları gereği geniş alan severler. İdeal kafesin ölçüsü, tek bir kuş için 40 cm’dir. Çift olarak beslenecekse 80/90 cm ölçüsündeki kafesler idealdir. Kafes içerisine bulabiliyorsak doğal ağaç dalları koymalıyız. Bu sayede güzel bir tünek imkânı sağlamış oluruz. Kafesi direk gün ışığı alan yere, kapı ve pencere önüne koymamalıyız.

Üreme
Kanarya kuşları ilkbahar mevsiminin gelmesiyle beraber eşe atılırlar. Dişi en az 1 yaşında, erkek de 5 yaşından büyük olmamalıdır. Çiftleşme öncesi kuşları hazırlamak büyük önem arz eder. Birbirlerine aşina olmaları ve kavga etmemeleri adına ayrı kafeslerde birkaç hafta tutulmalıdırlar. Kafes içine atacağımız parçalı lif ipleri dişi kuşumuz itina ile yuvalığa örer ve çiftleşmeye hazır olduğunu belli eder. Yuvalığa lif yerine mısır koçanı parçası, ahşap talaşı da kullanılabilir. Eşe atılan kanaryalar genelde 5/6 gün içinde yumurtlamaya başlarlar. Toplamda 7 adete kadar yumurta verebilirler fakat bu performans dişi kuşu yıpratabilir. Sağlıklı olanı 4 ya da 5 yumurta vermesidir. Yumurtalar kuluçkadan 14. Gün itibariyle çıkmaya başlar. Yumurtadan çıkan yavrular 2/3 hafta içerisinde tüylenmeye ve gelişmeye başlar.

Kaynakça:
Kus.gen.tr
www.turkcebilgi.com/kanarya_adaları

Yazar:Osman Uçar

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.