Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Kış Cenneti Kartalkaya

0 396

Kış Cenneti KartalkayaSoğuk havaların başladığı karların düştüğü bu aylarda tatil sevenlerin ve kayak yapanların ilk uğrak yeri olan Bolu’nun Köroğlu dağlarının yamacında bulunan kayak merkezlerinden biri Kartalkaya’dır. Türkiye’nin sayılı kayak merkezlerinden biri olan Kartalkaya kış turizm de çok kalabalık.

Eğer kafanızı dinlemek istiyorsanız ve güzel bir tatili hak ettiyseniz çantanızı hazırlayın ve yola koyulun. Kartalkaya yeşil doğanın beyazla buluştuğu çok en ender görebileceğiniz güzel bir mekandır. Kartalkaya’nın turizm geçmişi ise çok eski değildir. Yaklaşık 70 yıl öncesine dayanan bir tarihçesiyle turistik bir beldedir. Kaltalkaya 2300 metre yüksekliğinde kayak sevenlerin beklentisini karşılayacak bir şekilde dizayn edilmiştir. Kartal kayanın oluşumu 1. Dönem jeolojik dönemde doğal olarak var olduğu düşünülmektedir.
Kış aylarının gözde mekanı olan Kartalkaya birbirinden çok pisti ve bütün kış sporlarını icra edebileceğiniz bir mekandır. Her yıl farklı ülkelerden binlerce kişiye kapısına açan Kartalkaya doğa güzelliği ile sizi baştan çıkartacak.

Kartal yada Türkiye’de ilk Avrupa düzeyinde profesyonel snowbord pistine sahiptir. Yükseltisi sebebiyle kış kayak sezonu nisan ayına kadar devam etmektedir. Bolu ilinin bulunduğu yer bakımından hem karasal hem de Karadeniz ikliminin harmanı olmuş bir yanda yeşil ağaçların süsü kar diğer yada eşsiz dağlar… Kartalkaya’da hem sporunuzu yapar hemde şehrin değişik lezzetlerini deneme imkanı bulursunuz. Osmanlı mutfağının hakim olduğu Kartalkaya hiç denemediğiniz Osmanlı tatlarıyla geçmişinizi bulacaksınız
Kartalkaya’nın mutfağında sınır yok. Sabah uyandığınızda köy kahvaltıları yapabilirsiniz.

Kış Cenneti KartalkayaYenilmesi gereken lezzetleri ise Mengen pilavı ve Osmanlı tarifleriyle pişirilmiş et yemekleridir. Ayrıca kar gezintisi yaparken kendin pişir ye alanları bulabilir sevdiklerinizle tatilinizi muhteşem bir şekilde taçlandırmış olursunuz. Sabah erkenden kalkar ve doğayla buluşmaya çıkarsınız gün boyu keşifte bulunacağınız o kadar çok yer var ki. Eğer kaymaktan hoşlanmıyor yada bilmiyorsanız bu doğada ki güzelliklere bakarak kendinizi kaybedeceksin bir kartpostal manzarasını kopartıp karşınıza içine girer gibi eşsiz bir manzaraya sahiptir. Kayak yapmayı öğrenmek isteyenler eğitmelerin yardımıyla yeni bir tecrübeye imza atabilirler. Meteorolojiyi takip etmekte fayda var.

Kış Cenneti KartalkayaTatilinizi ayarlamak için yağışsız bir günü seçmelisiniz. Eğer hazırlıksız giderseniz yoğun yağış ve sis nedeni ile otelinizden çıkamayabilirsiniz. Bütün kış kayak için beklediniz ama ocak ve şubat ayını kaçırdıysanız Kartalkaya’da asıl sezon mart ayında açılıyor. Yerleşmiş ve yumuşak dokusunu kaybetmiş kar, sizin için paha biçilemez olacak hem sakin hem de güneşli havada kayak yapmak istiyor ve kafa dinlemeye ihtiyacınız varsa nisan ayına kadar zamanınız var.

Yazar:Merve Yılmaz

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku