Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Karaciğer Yağlanmasında Yenilmemesi Gereken Besinler

0 776

Karaciğer Yağlanmasında Yenilmemesi Gereken BesinlerKaraciğer yağlanması karaciğer hücrelerinin içinde yağ birikmesiyle ortaya çıkan bir hastalıktır. Bu hastalığın ortaya çıkmasına alkol, yanlış beslenme, hareketsiz yaşam sebep olur. Karaciğer yağlanması ileriki aşamalarda siroza sebep olur.
Karaciğer yağlanması yaşayan kişilerde ilk belirti olarak halsizlik görülür. Kesin teşhis doktor tarafından konur. Karaciğer testleri yapılır. Kan testi, ultrason ve gerekli görülürse karaciğer biyopsisi ile hastalığın kesin teşhisi ve aşaması tespit edilmiş olur.
Karaciğer yağlanmasını önlemek için öncelikle düzenli ve sağlıklı beslenmek, spor yapmak gerekir. Fazla kilolardan kurtulmak için yavaş kilo vermek, orta ve tempolu yürüyüşler yapmak da etkilidir.
Karaciğerde yaşanan problemler oldukça ciddi sıkıntılar oluşturacağı için karaciğeri korumak için beslenmeye çok dikkat etmek gerekir. Günümüzde karaciğer yağlanması oldukça artmıştır. Bunun için karaciğere zarar veren yiyeceklerden uzak durmak çok önemlidir. Ama ilk olarak alkolden uzak durmak gerekir. Çünkü alkole bağlı karaciğer yağlanmasının tedavisi daha zordur.

Karaciğer Yağlanmasında Yenilmemesi Gereken BesinlerKaraciğer yağlanmasına sebep olan yiyecekler:
1- Yağlı ve işlenmiş etler; Yağ oranı yüksek etler yerine az yağlı etler tüketilmelidir. Yine işlem görmüş etler de tercih edilmemelidir.
2- Unlu ve şekerli yiyeceklerden uzak durmak gerekir.
3- Paketli, hazır gıdalar karaciğerin olumsuz etkilenmesini sağlar.
4- Asitli içecekler de zararlıdır.
5- Pirinç ve patates tüketimine dikkat etmek gerekir. Özellikle patates kızartma olarak değil farklı şekillerde tüketmek karaciğer için daha faydalıdır.
Neler Yemek Gerekir?
1- Bol bol mevsiminde yetişmiş sebze ve meyveler tüketmek gerekir.
2- Bal tüketilmesi faydalıdır.
3- Baklagil
4- Taze sıkılmış meyve suları

Karaciğer Yağlanmasında Yenilmemesi Gereken BesinlerKaraciğer yağlanmasına sebep olan yiyecekler aynı zamanda tüm vücudu olumsuz etkiler ve genel sağlığı tehdit eder. Bunun için bu yiyeceklerden mümkün olduğu kadar uzak durmak da fayda vardır. Dikkat edilmesi gereken bir husus da bu yiyeceklerin sürekli yeniyor olması sağlığı daha çok tehdit eder.
Bu rahatsızlığı yaşayanlar için bir beslenme programı gerekir. Ama bunu diyetisyen yapmalıdır. Herkesin vücut yapısı ve kilosu vardır. Günlük alınması gereken kaloriye ve başka bir hastalık olup olmamasına göre bir program yapılır. Bu tür rahatsızlıklar için kilo verirken hızlı kilo vermek sakıncalıdır. Bunun için istikrarlı ve yavaş bir şekilde kilo verilip mutlaka hareketli bir yaşam tercih edilmesi gerekir.

Yazar: Serpil Altunyay

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku