Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Kaş Dökülmesinin Nedenleri Ve Çözümleri Nelerdir?

0 185

Bir insanda ortalama 600-700 arası kaş teli vardır. Kaşların sıklığı insandan insana değişen bir özelliğe sahiptir. Bazı insanlar gür kaşlı olmaktan bazıları ise seyrek kaşlı olmaktan yakınırlar. Kadınların ve erkeklerin kaşları birbirinden farklı kalınlığa ve uzunluğa sahiptir.

Kaşlar da saçlar gibi bazı nedenlerden dolayı dökülebilir. Kaş dökülmesi yüzde bir görülür. Kaş dökülmesi en çok kadınlarda görünen bir rahatsızlıktır. Bunun nedeni kadınların kaşları ile daha çok oynamasıdır. Yanlış kaş aldırma veya kaş konturu gibi işlemler kaş köklerinin zarar görmesine ve dolayısıyla kaşların dökülmesine neden olur. Bunun yanında seyrek kaşlı kadınların kaşlarını doldurmak için yanlış ürünler kullanması veya bu ürünleri gereğinden fazla kullanması da kaş dökülmelerine neden olur.

Kaş dökülmesinin başlıca nedenleri şunlardır;

1. Stres
2. Yetersiz ve dengesiz beslenme
3. Troid hastalığı
4. Yan etkisi olan ilaçlar
5. Mantar enfeksiyonları
6. Kaş bölgesinde çarpmalar ve yaralanmalar
7. Hormon seviyesindeki değişiklikler

6428_kas-dokulmesi

Kaş dökülmelerinin tedavisi tıbbı tedavi ve doğal yöntemlerle tedavi olarak ikiye ayrılır. Tıbbi tedavi genellikle kaşların tamamı döküldüğünde uygulanan tedavidir. Tıbbi tedavide kullanılan yöntemler şunlardır:

Kaşlar tamamen döküldüyse kaş ekimi yöntemi esas alınır. Kaş ekimi kesin sonuç sağlayan bir yöntemdir.

* Hormon seviyesindeki değişiklikler nedeniyle kaşlar dökülmüşse hormonları dengeleyici ilaçlarla kaş dökülmesi önlenebilir. Bu ilaçların doktor kontrolünde kullanılması gerekmektedir.
* Saç kıran nedeniyle kaşlar dökülüyorsa, saç kıran iğneleri ile tedavisi gerçekleştirilebilir. Doktor kontrolünde yapılan bu işlem sayesinde kaşlar tekrar çıkmaya başlar.

Doğal yöntemlerle tedavi ise mevsimsel dökülmelerde, bölgesel dökülmelerde evde uygulanabilecek olan tedavi yöntemidir. Özellikle strese ve beslenme dengesizliğine bağlı dökülmelerde uygulanır. Doğal tedavi yönteminde genellikle kaş için yararlı çeşitli yağlar kullanılır. Kaş dökülmesini önleyen ve yeni kaşların çıkmasına yardım eden ev yapımı kaş bakım kürleri yapmak oldukça basittir. Faydalı olacak birkaç kürü şu şekilde tarif edebiliriz.

* Tatlı badem yağı ve zeytinyağı kürü: Bu yağlar içindeki vitaminler sayesinde kaşı beslerler. İki yağdan da bir kaşık kadar alınarak karıştırılır. Bu karışımı bir kapta muhafaza edilir. Yağlar serin ortamda bozulmayacağı için uzun süre kullanılabilir. Pamuklu çubuk yardımı ile kaşlara sürülür. Yatmadan önce yapılması daha yararlı olacaktır. Tüm gece boyunca bu yağlar kaşları besleyecektir.

* Hint yağı ve Hindistan cevizi yağı kürü: Bu yağlar da eşit oranda birbirlerine karıştırılarak pamuklu çubuk yardımı ile kaşlara sürülür ve tüm gece kaşları besler.

* Sarımsak kürü: sarımsak kaşlar için oldukça yararlıdır. Fakat kokusu rahatsız edici olduğu için uygulamaktan çekinilir. Sarımsağın suyu sıkılarak badem yağı ile karıştırılır. Ve pamuklu çubuk yardımıyla kaşlara sürülür. Göze gelmemesine dikkat etmek gerekir çünkü yakıcı bir özelliğe sahiptir.

Kaş bakım kürleri yaklaşık 15-20 günde etkisini gösterecektir. Doğal kürler dışında, kaş güçlendirici kremler de doğal tedavi yöntemi olarak anılabilir. Fakat bu uygulamaların hepsini kontrollü bir şekilde yapmak daha sağlıklı bir sonuç sağlayacaktır.

Yazar:Özge Yıldırım

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku