Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Kekik Çayının Faydaları Nelerdir?

0 277

Kekik Çayının Faydaları Nelerdir?Kekik, kokusuyla kendini hemen belli eder. Kokusunun oldukça keskin olması kimilerinin hoşuna giderken kimileri için de rahatsız edici olabilir. Kekik bahçelerde yetiştirilebilir ama arıların kekiği çok sevdiği faktörü unutulmamalıdır. Kekikle beslenen arıların balları diğer ballara göre daha lezzetli olur.
Kekiğin keskin kokusu tarihte tütsü olarak kullanılmasına sebep olmuştur. Zamanla tıpta başta olmak üzere yemekler, kahvaltılıklar için de kullanılmaya başlanmıştır. Kekik zeytinlerin ve peynirlerin üzerine serpilerek hem görsel olarak bir şıklık yaratır hem de lezzet verir. Aynı zamanda et, balık, tavuk gibi birçok et ürününe aroma katar. Tüm bunların yanında kekiğin sağlık için birçok faydası vardır. Çünkü kekiğin içinde A, C, K vitaminleri vardır. Bunun yanında kalsiyum, demir, çinko, bakır, fosfor, magnezyum gibi mineralleri de içerir. Kekiğin faydalarını sıralarsak:
1- Ağız içi rahatsızlıklarına iyi gelir. Ağız içi rahatsızlığı olarak diş eti ağrıları, ağız içi yaralarını saymak mümkündür.
2- Göz çevresi için de oldukça faydalıdır. Özellikle poşet şeklinde satılan ılık kekik çayı poşeti gözlerinin üzerine konursa göz yorgunluğunu alabilir.
3- Cilt hastalıkları için faydalıdır.
4- Özellikle kışın soğuk günlerinde kekik çayı tüketmek kış hastalıklarına yakalanma riskini azaltır. Soğuk algınlığına, boğaz ağrılarına, öksürüğe karşı oldukça etkilidir.
5- Sindirim sisteminde oluşan gaz, şişkinlik, hazımsızlık sorunlarını gidermeye yarar.
6- Baş ağrısını azaltırken sıkıntı ve strese de iyi gelir.
7- Romatizma ağrısı olanlar da kekik çayı içmelidir.
Kekik Çayının Faydaları Nelerdir?Kekik Çayı: Kekik çayını hazırlamak oldukça kolaydır. Burada önemli olan kekiğin su kaynarken içine atılmaması gerektiği hususudur. Su kaynatıldıktan sonra su ocaktan alınır suyun içine kekik konur ve kekiğin demlenmesi beklenir. Su miktarı ve kekik miktarı kişinin zevkine göre değişebilir. Her besinde olduğu gibi kekiğin fazlası zararlı olabilir. Ayrıca kokusu rahatsız edebilir. Ortalama bir fincan sıcak suya bir tatlı kaşığından daha az oranda kurutulmuş kekik koymak yeterli olacaktır. Kekiğin ortalama demlenme süresi 5 ile 15 dakika arasındadır. Bu çayı isteyenler tatlandırabilir. Bitki çaylarından yarar sağlamak için şeker kullanmamak gerekir. Çünkü bitkinin verdiği yarar ile şekerin verdiği zararla örtüşür. Bu yüzden bitki çayları ya tatlandırılmadan ya da bal gibi daha doğal tatlandırıcılar ile tatlandırılmalıdır.
Hamilelik gibi hassas durumu olanlar bu çayı içerken dikkatli olmalı ve gerekmedikçe içmemelidir. Her bitkinin çeşitli faydaları vardır. Ama kronik rahatsızlığı olanlarda doktora danışmadan bitki çayları içmemelidir.
Kekik genellikle kuru olarak saklanır. Cam bir kavanozun içinde 6 ay kadar saklanır. Kekik kuru, karanlık ve serin bir ortamda daha sağlıklı bir şekilde saklanır. Kekik yeşil yapraklı ve taze olmalıdır.
Kekik çayı marketlerde paketlenmiş ve aktarlarda açık olarak satılmaktadır. Uygun fiyatıyla kekiğe ulaşmak oldukça kolaydır.

Kaynakça:
www.bitkicaylarininfaydalari.com/kekik-cayinin-faydalari/

Yazar: Serpil Altunyay

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.