Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Yeryüzünde Görülmeye Değer 10 Muhteşem Köprü

0 393

T8023_banpo_koprusueknolojinin gelişmesi ile birlikte, mimari de aynı doğrultuda gelişme göstermektedir. Geçmişten günümüze kadar yapılan bazı köprüler, gerek ulaşım kolaylığı açısından gerekse estetik açıdan şehirlerin simgesi haline dönüşmüştür. İnşa edilen köprülerin matematiksel açıdan devasa olması, insanları hayrete düşürmektedir. Yeni yapılan köprüler adeta yerçekimine meydan okumaktadır. Tarihi detaylı olarak incelediğimiz zaman, mimarinin önemini rahatça anlayabilmekteyiz. Ortaya konulan eserlerin, günümüze kadar ulaşmasıyla mimarinin ne kadar geliştiğini bizlere adeta sunmuştur. Köprülerin uzun ömürlü olması için, hatasız hesaplamalar gerekmektedir. Günümüz teknolojisi ile bu hesaplamalar kolay gözükse de, eski zamanlarda bu hesaplamalar bu kadar kolay değildi. Tarih öncesi yapılan köprülerde yükseklik faktörünü çok fazla görememekteyiz. Daha çok köprülerin yere yakın ve ulaşımı rahatlatmak amacıyla yapıldığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Gelin, dünya üzerinde inşa edilen, en güzel köprüleri beraber inceleyelim.

8023_gateshead_millenium_koprusuGateshead Millenium Köprüsü – İngiltere

Köprü mimari açıdan muhteşem bir görselliğe sahiptir. Köprünün iki yakasında hareket edebilen dayanaklar bulunmaktadır. Yapılan bu sistem ile yürüyüş alanı yukarı çıkarılarak nehir trafiği bir engele uğramamaktadır.

Boğaziçi Köprüsü – Türkiye

Boğaziçi Köprüsü, hem İstanbul’un hem de Türkiye’nin sembolü olarak görülebilir. Köprünün en önemli özelliği ise, Asya ve Avrupa kıtalarını birbirine bağlayan tek köprü olmasıdır. Boğaziçi Köprüsü, dünyada en çok bilinen köprüler arasında bulunmaktadır. Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün inşa edilmesiyle birlikte, Asya ve Avrupa’yı birbirine bağlayan bir köprümüz daha olacaktır.

8023_helix_koprusuHelix Köprüsü – Singapur

Köprünün en önemli özelliği araç trafiğine kapalı olmasıdır. Köprüyü sadece yayalar kullanabilmektedir. Köprü özellikle, hava kararınca yapılan ışıklandırma sistemi ile muhteşem bir görünüme kavuşmaktadır.

Alamillo Köprüsü – İspanya

8023_alamillo_koprusuKöprü 1992 yılında yapılmıştır. Köprünün yapılma amacı, şehrin Expo Fuarı’na ev sahipliği yapmasından geçmektedir. Fuarda, Kristof Kolomb’un tarihi yolculuğunun 500′ üncü yılı kutlanmıştır. Bu nedenle köprü, tarihe tanıklık etmesiyle anılmaktadır.

Banpo Köprüsü – Güney Kore

Köprü Seul’de bulunmaktadır. Köprünün en önemli özelliği ise, 10 bin delikten dakikada yaklaşık 200 ton su püskürtmesidir. Banpo Köprüsü, görsellik açısından muhteşem bir güzelliğe sahiptir. Yerli halkın ve turistlerin büyük ilgisini çekmektedir. Köprünün iki yakasından fışkıran sular, fotoğrafçılar için eşsiz bir kare oluşturmaktadır.

Millau Viyadüğü – Fransa

Millau Viyadüğü, yüksekliği ile dünyaya nam salmıştır. Köprüyü detekleyen iki dev ayak bulunmaktadır. Ayaklarının yüksekliği 323 metredir. Millau Viyadüğü, Eyfel Köprüsü’nden 23 metre daha uzundur. Millau Viyadüğü, matematiksel sınırları zorlayarak yerçekimine meydan okumaktadır.

8023_hangzhou_bay_koprusuHangzhou Bay Köprüsü – Çin

Köprü, dünyanın en uzun okyanus aşırı yapıtıdır. Ningbo ve Şanghay’ı birbine bağlayan Hangzhou Bay Köprüsü, mimarisi ile dikkatleri üzerine çekmektedir.

Coronado Köprüsü – ABD

Coronado Köprüsü, 1970 yılında ABD’nin en güzel köprüsü seçilmesiyle nam salmıştır. Köprü günümüzde de kullanılmaktadır. Köprü stratejik açıdan ulaşımı çok fazla rahatlatmıştır. Bu sayede, insanlar tarafından ulaşım için oldukça tercih edilmektedir.

Sunniberg Köprüsü – İsviçre

Uluslararası Köprü ve Yapı Mühendisliği Kurumu, 2001 yılında dünyanın en güzel köprüsü unvanını Sunniberg Köprüsü’ne vermiştir. Köprü mimari ve görsellik açısından adeta bir sanat eseridir. Köprünün gece ışıklandırmaları, yerli halkın ve turistlerin büyük ilgi ve beğenisini çekmiştir.

Khaju Köprüsü  İran

Khaju Köprüsü’nün tarihi çok eskilere dayanmaktadır. Köprü 1650 yılında inşa edilmiştir. Köprü, mimari açısıyla muhteşem bir görsellik sunmaktadır. Günümüzde su bendi ve ulaşım için kullanılmaktadır. Köprü, tarihin mimari özelliklerini yansıtmaktadır. O dönemde yapılan eserler arasında kendini belli eden, nadir köprülerdendir. Köprünün yapı taşları işlenerek, sanatsal bir görünüm kazandırılmıştır.

Kaynakça:
Yeni Şafak Ansiklopedisi

Yazar:Ensar Türkoğlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku