Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Yanlış Beslenme Alışkanlıkları Nelere Yol Açıyor ?

0 878

Yanlış Beslenme Alışkanlıkları Nelere Yol Açıyor ?Beslenme hayatın özüdür. Bu nedenle bizi yaşama bağlayan besinleri alırken dikkatli olmamız gerekir. Asitli gıdalar ve aşırı baharatlı gıdalar vücudun dengesini bozar. Mide rahatsızlıklarına yol açar. Sağlıksız ve yanlış beslenme sonrası ,gelişim kişide yarım kalır. Vücut dengesizce gelişirken,çeşitli obeziteler ve istenmeyen hastalıklar oluşmaya başlar. Yanlış beslenme zekayı olumsuz etkiler. Özellikle gelişim çağındaki bir çocuğun beyin gelişimi yetersiz olur. Algılama problemleri oluşur. Okul yaşantısında başarısızlık söz konusudur. Öğretmeni dinlerken konuyu idrak edememeye başlar. Arkadaşları ile iletişim becerilerinde zayıflamalar oluşur. Sürekli sinirli ve hırçın olur. Bu nedenle problemleri arttıkça yalnızlık güdüsü hızlıca yaygınlaşmaya devam eder. Sağlıksız ve yanlış beslen en çok gelişim çağındaki çocuğu ve yaşlıları etkiliyor. Gelişim çağında olan bir çocuğun alması gereken besinler yanlış olunca beyin gelişimi doğru ilerlemez. Çeşitli hastalıklar oluşur.

Yanlış Beslenme Alışkanlıkları Nelere Yol Açıyor ?Çocuk sürekli hastalanır ve bağışıklığı çöker. Yaşlılarda ise yanlış beslenme alışkanlı ömürlerini azaltır. Ani kalp krizleri,beyin felci, kalp ve damar tıkanıkları,demans ve çeşitli bunama hastalıkları ortaya çıkar. Ergenlerde ise agresiflik devam eder. Yetişkinlerin evlilik yaşantıları olumsuz olur. Hatta boşanmalara kadar gidebilir. Beslenme hayatın neredeyse tamamını ele alır. Bu nedenle sağlıksız beslenen kişilerin hasta olması ve olumsuz hareketlerin içinde bulunması doğal bir durumdur. Yanlış beslenme alışkanlı birçok hastalığı habercisidir. Peki, bu durum hangi olumsuzluları doğuruyor? İsterseniz birde sizlere bu konulardan doğru bir şekilde söz edelim.

Yanlış Beslenme Alışkanlıkları Nelere Yol Açıyor ?Yanlış Beslenen Kişilerde Bu Hastalıklar Ortaya Çıkıyor !

– Sağlıksız bir şekilde kilo alma,obeziteye yakalanma riski,
– Uyku düzensizlikler ve ruh halinin değişmesi,
– Aşırı öfke ve kontrol edilemeyen sinir sistemi,
– Cilt ve deri hastalıkları,
– Kanser türleri ve hücre kaybı,
– Kalp sağlığının bozulması,kalp kası hastalıkları ve kalp krizi riski,
– Sürekli yeme ihtiyacının artması,
– Nefes almada güçlükler,astım be nenzeri solunum yolu rahatsızlıkları,
– Mide hastalıkları,ülser,bulantı ve kusmalar,
-Pozitif düşünememe,hayattan bezme,
– Kan seviyesinin ve şekerin düşmesi,
– Hormon bozuklukları
– Tiroid bezlerinin düzensiz çalışması,horlamalar,
– Zayıf bağışıklık ve sürekli hastalık halleri ,aşırı yorgunluk,
– Depresyona bağlı durumlar,hayattan keyif alamama,kendini sosyal yaşantıda dışlanmış olarak görme ve benimseme,
– Sağlıksız yaşam,çeşitli iç ve dış hastalıkları,

-Sindirim sisteminin bozulması,kabızlık,ishal,karın ağrısı ve benzeri mide-bağırsak-gaz şikayetleri,
Yanlış beslenme alışkanlığı olduğu vakit kişi hayatını tam olarak temsil edemez.

Yanlış Beslenme Alışkanlıkları Nelere Yol Açıyor ?Sağlıksız uykular ve besinler alarak,ömrünün azalmasına yol açar. Bu nedenle sağlıklı bir yaşam için planlı bir şekilde beslenmeli ve en önemlisi,yediklerimize ,içtiklerimize özen göstermemiz gerekir. Faydası olmayan,organlara hasar veren besinler tüketilmemeli sağlıklı,zengin gıdalar doğal yollarla alınmalı,vitamin eksikliği ilaç yolu ile karşılanmamalıdır. Sağlıklı bir yaşam için egzersiz,spor ve beslenme alışkanlığı vaktinde olması gerekir. Sağlıklı günler dileği ile.

Kaynakça:
sağlıkvakti.com

Yazar: Suna Korkmaz

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku