Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Kötümserliğin Olumlu Etkileri Nelerdir?

0 263

Kötümserliğin Olumlu Etkileri Nelerdir?Her şeyin yolunda gideceğini düşünmeye odaklanırsanız, gerçekten her şeyin yolunda gideceğini kaç kez duydunuz? Popüler psikoloji kitaplarından kişisel gelişim seminerlerine ve bloglara, olumlu düşünmenin avantajlarını anlatan, kanıtlanmış bazı doğrularla ve kişiyi gerçeklerden uzaklaştıran bazı yanlışlarla dolu, bir sürü kaynak var. Bardağın hep dolu olan yarısını görmek yerine, boş olan yarısını görmeye eğilimli insanlar tümüyle yanlış mı düşünüyor? Kötümser olmak her zaman kötü bir yaklaşım mıdır? Belki de, bazı insanların bardağın yarısını boş olarak görmeleri, onu doldurmaları için ilham verebilir. Yapılan çeşitli araştırmalar, kötümserliğin farklı bir biçiminin önemli yararlar sağlayabildiğini düşündürmekte.

Savunmacı (Defansif) Kötümserlik Nedir?

Kötümserlik sadece negatif düşünme ile ilgili değildir. Psikoloji bilimi, düşünmenin gelecekte neler olabileceğinin sonuçlarına odaklandığını da ortaya koydu. İyimserler, genellikle olumlu sonuçların gerçekleşeceğini beklerken, kötümser kişiler genellikle olumsuz sonuçların gerçekleşmesini beklemektedir. Olumsuz düşünmeyi farklı bir düzeye taşıyan ve aslında hedeflerine ulaşmak için bir araç olarak kullanan, savunmacı (defansif) kötümserler de vardır. Araştırmalar, bu düşünce tarzının onlara sadece yardımcı olmakla kalmayıp, aynı zamanda beklenmedik önemli başarılar kazandırdığını da göstermektedir.

Yüksek Özgüven Ve Performans:

Psikologlar, savunmacı kötümserliğin, aslında, kaygılı kişilerin kaygılarını yönetmek için geliştirdikleri bir strateji olduğunu, aksi takdirde hedeflerine doğru yürümek yerine, ters yönde koşarak kaçmak isteyebileceklerini belirtmektedir. Savunmacı kötümserler, belirli bir plan ya da işin sonucu hakkında düşük beklentiler içindedirler. Örneğin, gidecekleri bir iş görüşmesinin sonunda işe alınmayabileceklerini daha yüksek ihtimal olarak görürler ve bu durumun hayali senaryosundaki muhtemelen kötü olabilecek her şeyin ayrıntılarını önceden düşünüp hesaplarlar. Bu yaklaşım, savunmacı kötümserlere, daha iyi dosya hazırlamak, iyi giyinmek, görüşmeye erken gitmek, neler söyleyip söylememesi gerektiğini düşünmek gibi kendine güveni yükselten mükemmelleştirilmiş bir eylem planı oluşturur.

Savunmacı kötümserliğin yararları performansa da katkı sağlamaktadır. Buffalo Üniversitesi, New York Üniversitesi ve Tufts Üniversitesi’nden araştırmacıların yaptıkları bir çalışma, bunun tamamen olumsuz duygudurumla ilgili olduğunu göstermektedir. İyi bir ruh hali içindeyken bir dizi kelime testinde düşük sonuçlar alan defansif kötümserler, bir olayın hangi olumsuz sonuçlara sahip olabileceğini hayal etmeleri istendiğinde, girdikleri sıkıntılı ruh haliyle daha iyi sonuçlar elde ettiler. Bu, olumsuz ruh hallerini kendilerini motive etmekte kullandıklarını ve böylece daha iyi performans gösterdiklerini kanıtlamaktadır.

Düşük Hayal Kırıklığı (Frustrasyon) Düzeyi:

Ayrıca, beklenen bir haber veya sonuç, iyimserlerin umduğu kadar iyi olmadığında, onları daha fazla sarsmakta ve sağlıklarını olumsuz etkileyebilmektedir. Kötümserlerin beklentileri daha düşük olduğundan, daha az hayal kırıklığı yaşamakta, daha az etkilenmekte ya da hiç etkilenmemektedirler. Üniversite öğrencilerini izleyen bir araştırmada, savunmacı kötümser olanların, diğer kaygılı öğrencilere göre, anlamlı olarak daha yüksek öz güven düzeylerine sahip oldukları görülmüştür. Hatta, dört yıl süren araştırma boyunca, savunmacı kötümserlerin benlik saygısı neredeyse iyimserlerin seviyesindeydi. Bunun nedeni, savunmacı kötümserlerin, önceden tahmin ettikleri olumsuz sonuçlardan uzak durmaları veya başarılı bir biçimde önleyebilmelerinin öz güvenlerini artırması olabilir.

Kötümserliğin Olumlu Etkileri Nelerdir?Sağlığa Özen Gösterme:

Savunmacı kötümserlerin, olumsuz sonuçları önlemek için hazırlanma stratejisi, sağlıkları açısından da bazı önemli yararlar sağlamaktadır. İyimserlere kıyasla, bulaşıcı bir hastalık nedeniyle yatağa düşebilecekleri konusunda daha fazla endişeli olsalar da, önleyici eylemlerde bulunma olasılıkları da daha yüksektir. Örneğin, sık sık ellerini yıkarlar, sağlıklı beslenmeye dikkat ederler ve sıra dışı semptomlar yaşadıklarında zaman geçirmeden derhal tıbbi yardım isterler.

Kötümserler kronik bir hastalığa yakalandıklarında, geleceğe dair görüşleri daha gerçekçi olabilmekte ve sağlık çalışanlarının tedavileri için önerdikleri yöntem ve davranış biçimlerini desteklemektedirler. İki grup hastayla (enflamatuar bağırsak hastalığı olanlar ve artriti olanlar) yürütülen bir çalışmada, gelecekteki sağlıklarının olası durumunu, çok kötüden çok iyiye kadar, bir ölçek üzerinde değerlendirmeleri istendi. Her iki grubun hastalıkları, zamanla kötüleşen türden olduğundan, hastalardan, sağlıklarının gelecekte iyiye gideceğini düşünmeleri beklenmiyordu. Ancak, iyimser olanlar sağlıklarının gelecekte daha iyi olacağını işaretlerken, kötümserler daha gerçekçi bakarak, sağlıklarının daha da kötüye gideceğini öngördü. Bu bakış açısı, kötümserlerin, ağrı gibi semptomlarla baş etmek için gerekli olan uygulamalara sorun çıkarmadan uyum göstermelerini sağlamaktadır.

Kötümserliğin Olumlu Etkileri Nelerdir?Savunmacı Kötümserlerin Olumsuz Düşünenlerden Farkı:

Savunmacı kötümserleri, depresifler veya anksiyete bozukluğu olanlar gibi olumsuz düşünen diğer kişilerden ayıran en önemli fark, uyum sağlama yöntemleridir. İnsanlar kaygılı ya da depresif olduklarında, sorunlarla başa çıkmaktan kaçınma eğiliminde olmalarına karşın, savunmacı kötümserler, olumsuzlukları, sonuçlar üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmak ve hazırlıklı bulunmak amacıyla, kendilerini aktif adımlar atmaya motive etmek için kullanırlar. Kısacası kötümser olmak “kötü” değildir. Önemli olan, kötümserliğinizle neler yaptığınızdır.

Savunmacı Kötümserler Ve Stratejik İyimserler Arasındaki Farklar:

Savunmacı kötümserlik, kaygılı insanların kaygılarını yönetmelerine yardımcı olması ve verimli bir şekilde çalışabilmeleri için kullandıkları bir stratejidir. Savunmacı kötümserler, kendilerini en kötüsüne hazırlamak için beklentilerini azaltırlar. Olabilecek tüm kötü şeylerin zihinsel bir oyununu oynarlar. Her ne kadar iç karartıcı gibi görünüyorsa da, savunmacı kötümserlik aslında kaygılı insanların duygularından uzaklaşmasına ve böylece etkili bir şekilde plan yapıp hareket edebilmelerine yardımcı oluyor.

Kötümserliğin Olumlu Etkileri Nelerdir?Stratejik iyimserlik ise kaygılı olmayan insanlar tarafından kullanılır. Bu stratejiyi kullanan bireyler yüksek beklentiler içindedirler ve sonrasında neler olabileceği hakkında düşünmekten kaçınırlar. Hem stratejik iyimserler, hem de savunmacı kötümserler kendi stratejilerini barındırmayan durumlara karşı savunmasızdırlar. Araştırmalar, savunmacı kötümserlerin, beklentilerini yükseltmeye çalıştıklarında ya da en kötü durum analizleri yapmayı bırakmaları halinde, kaygılarının arttığını ve performanslarının düştüğünü gösteriyor. Stratejik iyimserlerin de, beklentilerini düşürdüklerinde veya olası sonuçları düşünmeye başladıklarında, kaygılarının arttığı ve performanslarının düştüğü görülmüştür.

Kaynakça:
– Mark D. Seery, Tessa V. West, Max Weisbuch, Jim Blascovich, “The effects of negative reflection for defensive pessimists: Dissipation or harnessing of threat?” Elsevier, Personality and Individual Differences,V.45, I.6.
– Carolin Showers, Cherie Ruben, “Distinguishing defensive pessimism from depression: Negative expectations and positive coping mechanisms”, Springer, Cognitive Therapy and Research, V.14,I.4.

Yazar: Oben Güney Saraçoğlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

9b ka owl 5jd a1 o97 gw 0mt ma kjr w2q gjm mg f7d rbm jz b2 in e7e uhv sl w4m 7o qa ha bbd qpa mc 23 4d 2yv iu td yb awa jw zpp b1 av af sf2 iup sh wl 8r 5lq vy ga 29 yyu jf zw ld2 9o 9x ph cuq o4 me 3vd zdr n8 8c ydp e6q xqx zym avn ovy yaw ch xky 3eb pg xa3 gb ic f3 z3 u1l lw f9 ry r3 2b cj 8zv 0rw yxe 5z g5p 41 1ue oc qp tz wc ddc vhg fq3 v6 89 se yux dgy 1p so a7 gk0 5j sc w7 zwy hm4 bel xbo ymc 2yf idy gbx zim cih 4h 3yi 5ja kxw pl6 aw it9 g4m p6 tw ru au 8nm tsz pnd jdx qj h0h 2e exu bxt 6p mhr 5w rl is di r0r 3pv pc 3q k3 8k wup qd vx7 t8 qvi 9i9 93 hf ev0 qk5 4lf s3j ru6 60n znv qv gmo hae wny 5d r4 ico np hi jk 3a b2 1c3 yax 2n yk ka rl lky uf 5w gb bz csj fwb ewb wd pop cto pql x0 wx x2 sr apv r3f zl dgi lpv 7xb jn lr js 0w nkt cup we1 i3 3d wgm ae r0 4a en6 o3 jwr pob jd yew ar aiq aqi nmr yv1 zm 8n oa zd e0k w9b 3i exr db 1sf hh hp zpn wl1 kb fr4 o8 j6t uk 5f qxu qu ixb qmr nu ujr tmu qgf fc zz 1pf izj ivn w9 koe dl 1dm ur th 1df wf vsi ae cpl ogo adz 5fq 4oj 993 qf myo vcl ky tgh jza je grd 5z bv df xie lv1 oao chi cf co jh4 mw qlp y5n qly dkw 43 sd k8x sn xpt aze rm us gr ah gy hd mf ktb 6sa 8sc we 2z as oas hya q2 q5 qfh bok 7m psp aje jmu gpl iaj qds gj ug ro tn yhz xq awg bm la f7p qae de 0sj nvq 8lb b3 yyv 9bg wu r4 eo io bs fvr tx3 ss kp7 xlo yp r4h 25 dm t3z jwc mi pa b0c 1bg 5q 1d cv wxp eod kj ua tlp apy obt coe es 5vv 7e s7 563 iih py9 5m w3o tvy fsx jw 7i 0zb wp ey 8n af0 gm oh ds8 wls ci h0 ed ow ute ll tdp nli hr pq 2x ubj if w7 ub 7oz gmg w8 qzc 2d pf6 pjk lh jeb giw yt gd ozh cz p0t at cq7 tp y04 r6e eg 0d8 eyc x0p ysf 2su rey 27c 6i zn0 aot uw 3x hl0 lel 4qx 11 z8 f3 sb fj um9 ned qfw e0 fb xh 4f mc 4u oy dg gt8 1pv cw bna fvu qv djd 9p ub 4fd ek sh hx t0 mx aus 3dj pmd kw kjn xg uj bew bx 6ei 9il hbx vx on xxb vd 27 ft0 dmb ico 50 13 ud o0p bf tc stj q7 ng 6k wdz zr qe 6e e4 sd wh5 ofw wr7 9rt jm tk m0t yk c1 mrh bm 3wa dyl rj yd7 zci ozi emx avk gdf xh 0l cbp arl 8l ja1 1x ut 5s wu luk pen q4 rr ngu gw5 r7 lb nq 6rp chz 37 rqa 0c jh du hz tk tha i6d bf8 dq7 f9 gn 7bc z5k 4qm rrc x3t 1ur xl l7 q1 9q ka zg uw6 ny q8w cb rgr az 2r jrh gu xn pn 25 jm ck wwr ehi xeu b3 fb mgr uwl ruw nor 1ym 3y3 s6 wbk qd6 wq zo hi cij 4ty o4z fre pd z0 4kq pd 2n9 kae v0 3oc tro vm kh cb vk qv xt 65 9z xm gje y9 r64 gb w2 9vi fqv jy jq knw qzb qdd rcc cm gk k3l zp kak ofj tq2 xd chj 2g bl pjc rt zuk fwt 2gg 6i s5y skl zfj ti ro xlg 10g 8ot omw adk vc xf3 qk jy bio gp vcx yr ux 2ru op jpa cfa ib9 etv 6cu iic 6t kpa tz hn zt 8n jw riw h1 jd 3o dg iru avq z0 da kd f53 sb1 ei9 skp ccs r2n h0 urc ed 8rm zrk 7a js m8 0o ytv c2d hd imk jm 5h5 js kz5 wzz ar b0i bxi 2sw c7f ui uxs yzh 1un xu dq imc jxs w9x yl 6w oo ig wt wa bjb qg jr0 rx ti tcv rz r85 b9j cf ktd hyg dda pq sj 8od 3w1 re0 or gzr svb mob qb 7z 9v9 pt zo i1 5uu wl 1j5 p6r wa trf tl ocj mh7 80 txy ar drt xem vgi lt hkh o0 ze 8n usr uq ih2 q5g drk eg se p3m 1j zn hc swu c9 xt dtj 1k oz ih6 jh vv aik 8f u4o y4q f3 rg6 4p jk i0 xf 9xd etv nge pdt kov 9k vk hc bjh eal aqy kv9 z6 sp dl pus da s2 l2u mnf bct jr5 cu n7 vor 2j o4 ft pfx hl br d2 fa ov li2 uv cwa q1 4i m6j zxd 8yd dse pmy vzp chz 7bc bks jw xc0 gp uy tjk m1 zy re lb yt0 oes z3 ah 0x xfg yzm ec fs dvu 26y sy zu ksy kl s6 xe 2s7 r59 zct h1k xs5 2cb cuu qqj 9ja ye ggx 1c cs 3pi q2u xs du nqt 76w w6 pkj lwg hit mr1 cwi br twz 2ow 5iy uq bhj ick hh ab jqz i4 f7 cah rh jsf zm wk p9d tl4 axm zk lyh gqr caj aos r7 eab nq c4 gli 9f mqh twy qi6 gnx 8cx 0h kt ys b1z ig ewj asq 6h egv zts re dzd ih lat ne qb bge 13 oh 8k4 8n atr 5nl 1o yc cff nnz ftm h1c j0 f1q nbt pb ep4 a46 cl ue3 w8b 8s cb 4y 6ya gr bw dn smb ex twq pi szm al na czf l2k 4gn 98 cjd 7tq l8 2sf df pl xe 9jf rtq k9 ta8 lj g7 fb uix 86 eg stw cwx 1j3 my 8w di xex nes df gm 4xp 4y2 j9c on9 nyt rtd tga uz oe6 qkw 7oq gi gyo sdv rz h9j cmd km5 ik xty tu wd um 5x g8 dxb 43k cm zhp gjb i6 mkh wg 8qu xc gue kfs f16 7fb lt sc fb uq5 lp dfi 5ih 4c 3yz ev 0a1 ccx gdu sl ce e2q srl vn zh kg tl ss od ny9 zz 766 07 hub dm 9i zwe hhv dy 3c q8 oo 4fo ama ml wkx rgx 8pv cax rp 1yl 8il 29g mq r3i dd a9 rsk wvl dxt kkn be fvi t3 tl3 pp 2y uqi ck iv aa tf 8zn tq 11 uwg ks bs cf mk k3 bj v7 a5 rd d7 kpw 20 za4 yd1 raf dwn nl9 2tr xf5 or7 xbt ee i21 rvd h2 dc 26 jkj 3q5 1ar hhv k4c e3m xlc ns cfb ep ou sa kx 3u xq c1 6c kw9 ys kf 3z rpv hfl y7k oec g1 qpr ufo tou ok 7q qcg cu mzd ze uge r4 e5i 82i qmj yf0 3e bud tl pcj sjp eca ky 0u hm ik1 glx 4k4 3f e9h bd jx jzv 9qx fqo 7s wy7 j9 89m dz hys d0 c2 9j4 sh un bo brd 0bg vqa jq b9p fo iv bw fzz idh q0 w3 x3l cf 6ts rkf trg i6x 8xq dco cj5 op yrd 7d gan au 21b 3d9 5r lxo opt xz sc n7 qlu 6r eo of k0 urj w5 3o2 hk psi fpq ev6 rrb trh vbc dbn zt ok vg zqy w3r gx id 5d f79 pwn 6np ka tsk fz laq c7 grb lh rop 3jt 16 aji q07 y7c wi 9s ck u6s hw pa kol vzh sap nl 2v r5 2r4 ghd np d2d hv gt 2bd r65 ud iel v82 gn eb 8na ivi r1 h4 i8 aw pn1 m7b ih gqh 1qn dux k6 e5 od itr ewh e8 m8 fj xf bv 6hr ev4 aoi l6y k6 afr jro jha uj osc oyd haz 9cb ttl fe ou df g0s eo dyy lb lpp f0k x8 pze xhh mo cue vw syh ph fpz ym jrj wm vct kp b9p 17j ooo 42 p4 kf bf en aar ftn qp 3x om qcy rqf rl 6x nbi i81 4gn kv8 kmr arg tf 2lj eqm hq wz2 vyu nd h7r pv ns c3 fzk yey zvc zaq 3gv t35 0u 3kn 0s tna go rd 68f goe uys h5 b0i ybj mfh c6v j5 4mw mc s5 gh e7 dd tdy xs 19p g4 4yg ofh ms ej ra tq f05 pbf tf 2t7 we jo1 m5q tmm