Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Mikroplar İçin En İyi Savaşçı: Okaliptüs Yağı

1 194

Mikroplar İçin En İyi Savaşçı: Okaliptüs YağıAvusturalya’da yetişen bu sayısız faydalar sağlayan ağacın yaprakları ve yağı bir çok rahatsızlığın tedavisinde kullanılan ilaçların üretimine büyük katkılar sunmaktadır. Bilimsel adı ile Eucalyptus Globulus olarak anılan bu ağaç, ateş ağacı, mavi sakız ağacı ayrıca lifsiz ağaç kabuğu ağacı isimleri ile de bilinmektedir. Okaliptüs’ün bir çok çeşidi bulunmaktadır. Okaliptüs yağı ise okaliptüs yapraklarından elde edilmektedir. En yaygın olarak kullanılan yağ çeşidi, sineole dayalı olarak üretilen ve renksiz bir sıvı şeklinde olan yağdır.

Ülkemizde daha çok Akdeniz ve Ege bölgelerinde yetişme ortamı bulan Okaliptüs yapraklarını dökmez. Bu nedenle yaz-kış demeden doğaya ve insan sağlığına katkılar sağlayan yapraklarından elde edilen yağı ile faydalarını bizden esirgemez. Sizlere bu yağın en çarpıcı özelliklerini sunmak istiyoruz.

Mikroplar İçin En İyi Savaşçı: Okaliptüs YağıOkaliptüs Yağının Faydaları :

– Mikropları öldüren bir özelliğe sahiptir. Bu anlamda okaliptüs yağını antibakteriyel olarak kullanabiliriz. Antiseptik özelliği ile deride oluşan yara, yanık, kesik, darp izi, sürtünme ile olaşan aşınma gibi durumlarda onarıcı etki yapmakta, yaranın kısa sürede iyileşmesini sağlamakta ve enfeksiyon kapmasını engellemektedir.

– Cilt üzerindeki diğer etkilerini ise şöyle sıralayabiliriz; özellikle akne tedavisinde seyreltilerek kullanıldığında ve buhar banyosu ile masaj yaparak kullanıldığında fayda sağlamaktadır. Hassas ciltler için çok tavsiye edilmese de ayak mantarı, ayakta oluşan bakteri ve enfeksiyonların yok edilmesinde çok etkili olmaktadır. Böcek sokmalarını engellemek ve böceğin soktuğu yeri dezenfekte etmek amacı ile kullanılabilmektedir.

– Güçlü saçlar için okaliptüs iyi bir tercih olabilir. Kararında kullanılması durumunda saçın genel bakımı ve sağlığının korunması için çok faydalıdır. Fazla kullanımı saçta yağlı bir görüntüye sebep olabilir. Ayrıca fazla kullanımı saçlarda mat bir görüntü oluşturabilmektedir. Bu nedenle az miktarda okaliptüs yağı banyodan bir saat kadar öncesinde saçlarınıza masaj yapabilir sonrasında kaliteli bir şampuan ile saçlarınızı temizleyebilirsiniz. Böylece saçlarınızın hem sağlıklı bir görünüme kavuşmasını sağlayabilir hem de dökülmesini engelleyebilirsiniz.

– Üst solunum yolları ile ilgili hastalıklarda tedavi edici özelliği ile öne çıkan okaliptüs yağı, kış günlerinde zamanınızın büyük bir çoğunluğunu iyileşmek için harcadığınız, soğuk algınlığı, öksürük, grip, sinüzit, bronşit, boğaz ağrısı, ses kısıklığı, burun tıkanıklığı, burun akıntısı gibi bir çok rahatsızlığı tedavi eder. Antibakteriyel, antifungal, antiviral, antiinflamatuar ve dekonjestan özellikleri ile ilaç etkisi yaratan okaliptüs yağı, özellikle sıcak su ile karıştırıldığında boğaz ağrısı üzerinde etkili olmaktadır.

– Milyonlarca insanın mücadele ettiği astım hastalığı için iyi bir savaşçı olan okaliptüs yağı, 2-3 damlası ile astım hastalarına şifa dağıtmaktadır. Göğse birkaç damla damlatılarak yapılan masaj bu hastalarda büyük bir rahatlama sağlamaktadır.

– Okaliptüs yağı, antibakteriyel ve antiseptik özellikleri ile Pnömoni ve tüberküloz tedavisi için kullanılmaktadır. Buharla solunduğunda ve göğse masaj yapıldığında, akciğerleri temizler ve tüberkülozun yarattığı ağır etkileri ortadan kaldırır. Uçucu bir özelliğe sahip olan bu yağı göğüs bölgesine uyguladığınız gibi sırt bölgesine de masaj yaparak uygulayabilirsiniz.

– Ağız ve diş sağlığını önemli ölçüde koruyan okaliptüs yağı, antibakteriyel yapısı ile ağız içerisinde oluşan mikropları kolayca öldürür. Ferahlatıcı özelliği ve hoş kokusu ile ağız kokusunu giderir. Diş etinde oluşan enfeksiyonları önlemekle birlikte diş iltihabına da son verir. Bir su bardağı suyun içerisine 4-5 damla damlatarak gargara yapmanız ağız sağlığınızı korumanız için yeterli olacaktır.

– Yapılan araştırmalar okaliptüs yağının bağırsaklarda oluşan parazit ve enfeksiyonlar üzerinde etkili olduğunu göstermektedir.

Mikroplar İçin En İyi Savaşçı: Okaliptüs Yağı– Tertemiz hoş ve ferahlatıcı kokusu ile beyni uyararak zihinsel yorgunluğu giderir, zindelik ve canlılık sağlar. Bu nedenle anksiyete, stres ve farklı psikolojik rahatsızlıkların tedavisinde destekleyici olarak kullanılmaktadır.

– Romatizmal rahatsızlıklar ile lumbago, kol ve bacak bağlarındaki sorunlar ve tendonlar, sert kasların rahatlaması, fibroz gibi rahatsızlıklar için masaj yolu ile kullanıldığında ağrı kesici özelliği ile kas ağrılarına son verir. Doğal bir ağrı kesicidir. Özellikle sporcuların tercih ettiği bir doğal tedavi aracıdır.

– Beyindeki kan akışını hızlandırdığı için, daha etkin ve aktif bir bilişsel sisteme sahip olmanızı sağlar. Öğrenme güçlüğü çeken öğrenciler için iyi bir uyaran olmaktadır.

– İçerdiği bileşenlerle onarıcı, arındırıcı ve koruyucu özellikler gösteren okaliptüs yağı bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Mikroplara ve enfeksiyonlara karşı iyi bir savaşçı ve koruyucu bir kalkandır.

– Banyo sonrasında seyreltilerek ya da bazı vücut losyonları ile kombine edilerek vücuda masaj yaparak uygulanan okaliptüs yağı kan dolaşımını hızlandırır. Bu sayede, şeker, kolesterol, kalp gibi rahatsızlıkların etkilerinin azaltılmasına yardımcı olur.

Okaliptüs Yağını Kullanırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

– Seyreltilmeden kullanılması cilt üzerinde tahribata ve alerjik reaksiyona sebep olabilir. Bu nedenle mutlaka su veya uygun bir losyon ile seyreltilmelidir. Uygulamadan önce vücudunuzun küçük bir bölümünde denemenizde fayda bulunmaktadır.

Mikroplar İçin En İyi Savaşçı: Okaliptüs Yağı– Yediğiniz yiyeceklere ekleyerek kullanmanız uygun değildir.

– Aşırı dozda kullanımı zehirlenmeye yol açabilir. Bulantı, kusma, ishal, baş dönmesi ve boğulma hissi yaşıyorsanız hemen bir sağlık kuruluşuna başvurmalısınız. Unutmayın ki; birkaç damla okaliptüs yağı çoğu rahatsızlıkta şifa bulmanız için yeterli olacaktır.

– Bebeklerde, hamile ve emziren bayanlarda, tansiyon hastalarında kullanımı önerilmemektedir.

– Düzenli ilaç kullanan kişilerin okaliptüs yağını kullanabilmeleri için öncelikle doktorlarından onay almaları gerekmektedir.

– Gözle temasından kaçınılmalıdır. Bu denle uygulandıktan sonra eler çok iyi bir şekilde yıkanmalıdır.

– Kilonuz başına 0.05 ml bile ölümcül bir doz olarak tespit edilmiştir. Bu nedenle fazla kullanımından kaçınmalısınız.

– Satın alırken, en az % 70 sineol içeren yağları tercih etmeniz kalitesi açısından önem taşımaktadır.

Kaynakça:
faydalarizararlari.com
sifalibitkitedavisi.com

Yazar: Eda Şahan

Bunları da beğenebilirsin
1 yorum
  1. Ahmet Taşcıoğlu diyor

    Çok güzel ve yararli bir yazı. Kutliyorum. Öyküler de bekliyoruz…

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.