Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Kuru Şampuan nedir? Nasıl kullanılır?

0 669

Son zamanlarda isminden oldukça söz edilen kuru şampuan, hacimli saçların ve yağlanmayan bir saç derisinin formülü haline geldi. Avrupa’da ve Amerika’da uzun zamandır kullanılmakta olan kuru şampuan, ülkemizde büyük bir ilgi görmeye başladı.

5988_dry-shampoo

Kuru şampuan, önceleri köpek bakımı için kullanılan bir temizlik aracıdır. Köpeklerin sık sık yıkanması, derilerindeki yağ dengesini bozar, yanlış şampuan kullanılması ise derinin nemlilik oranını azaltır. Bu durumlar sonucunda, çeşitli deri hastalıkları meydana gelir. Bu yüzden köpek temizliğinde kuru şampuan kullanılırdı. Daha sonra, insan derisi için uygun olan kuru şampuanlar üretilmeye başlandı.

Kuru şampuanlar, hem yoğun iş hayatı olanların, hem de saçında yağlanma problemi olan insanların kurtarıcısı haline gelmiştir. Kullanıldığı takdirde bir dakikadan daha kısa bir süre içerisinde suya gerek kalmadan temiz, canlı ve yeni yıkanmış gibi bir saça sahip olayı sağlamaktadır. Özellikle kadınların vazgeçilmezi olan kuru şampuanlar, saça temiz bir görünüm kazandırmanın yanında, saça hacim de kazandıran bir üründür.

5988_batista_dry_shampoo

Kuru şampuanların pudralı bir yapısı vardır. Bu yapı sayesinde saç derisinin ürettiği yağı emer. Genelde sprey şeklinde olan kuru şampuanlar, saç derisine 15 cm uzaklıktan püskürtülerek kullanır. Püskürtüldükten sonra saç diplerine yedirmek için saç taranmalıdır. Böylece temiz ve canlı bir saça çok kolay bir şekilde sahip olunabilir. Pudralı bir ürün olduğu için saç diplerinde beyazlaşmış bir görünüm oluşturabilir. Bu görünümün oluşmaması, saçın iyice taranması gerekir. Kuru şampuan kullanıldıktan sonraki ilk duşta, saç derisinin iyice temizlenmesi ve kuru şampuandan arındırılması gerekir. Aksi halde kuru şampuan birikme yapabilir ve bu da kepekli bir saça neden olabilir.

Çeşitli markaların kuru şampuanlarını kozmetik marketlerinde bulmak mümkündür. Boylarına ve markalarına göre 7 ile 40 TL�arasında değişen fiyatlarla bulunabilir.

Yazar:Özge Yıldırım

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku