Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Leyla Erbil Kimdir?

0 216

Leyla Erbil Kimdir?1931 yılında İstanbul’da doğdu. Edebiyata ilgisi çocuk yaşlarda başlayan Leyla Erbil, ilk şiirini bir taşra dergisinde yayınladı. İstanbul Üniversitesi İngiliz Filolojisi Bölümü, ona çok şey kattı. Edebiyat çevrelerinden insanlarla tanışan yazar, ilk öykülerini Metin Eloğlu’na okuttu.

Leyla Erbil, ilk kitabı “Hallaç” ile Türkiye öykücülüğüne yeni bir soluk getirdi. Öykülerindeki dili, herkesten başka bir iş yapmak istediğini kanıtladı. İkinci öykü kitabı “Gecede” ile Sait Faik Hikâye Armağanı’na başvurdu. Bu ödülü alamaması üzerine, arkadaşları ile çok sevdikleri Sait Faik’in mezarı başında bir daha hiçbir ödüle başvurmayacaklarına dair söz verdiler. Leyla Erbil, bu sözden sonra hiçbir yere başvurmadı ancak birçok ödüle sahip oldu. Nobel Edebiyat Ödülü’ne aday gösterilen ilk Türkiyeli kadın oldu.

Leyla Erbil Kimdir?Leyla Erbil, annesinin hastalığından çok etkilendi. Bu olayın onun hayatında bir dönem noktası olduğunu ifade etti. Annesinin tedavisi için emek verdi. Eserlerinde gördüğümüz mücadeleci kadın, onun hayatının zaten bir parçasıydı.

Birçok öykü ve roman kaleme aldı. 1950’li yılların öykücülüğünün yönünü değiştiren isim oldu. Yakın arkadaşı Tezer Özlü ile mektuplaşmalarını yayınladı. İlerleyen yaşına rağmen edebiyatın içinde oldu. Özgün sesini hiçbir zaman kaybetmedi. 2013 yılında İstanbul’da hayata gözlerini yumdu.

Yazar:Cemre EYİ

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.