Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Tallahassee Nasıl Bir Şehirdir?

0 555

tallahassee-05Tallahassee, Amerika Birleşik Devletleri’nin Florida eyaletinde yer alan bir körfez şehridir. Şehir Florida eyaletine başkentlik yapmaktadır ve aynı zamanda da eyaletin en önemli yerleşim yerlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Tallahassee, Florida eyaletinin en büyük şehirlerinden biri olsa da Amerika Birleşik Devletleri’nin en kalabalık 125. Şehridir. Şehir 1824 yılında kurulsa da çok daha öncesinde keşfedilmiştir. Şehrin belediye başkanlığını Andrew Gillum yapmaktadır. Tallahassee’nin merkezi nüfusu 181 bin civarında iken, şehrin sınırları içinde ise 375 bin kişi yaşamaktadır. Florida eyaletinin başkenti olan Tallahassee’de Amerika Birleşik Devletleri’nin en iyi eğitim kurumlarından bazıları da bulunmaktadır. Ayrıca dünya çapında lise ve kolejlere sahip olan Tallahassee her yıl hatırı sayılır bir eğitim kafilesi ağırlamaktadır. Ayrıca bölge turistik yerleşim yerleri ile de birçok yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği mekanlar arasında yer almaktadır.

Şehirde yer alan en önemli eğitim kurumları arasında, Florida A&M Üniversitesi, Florida Eyalet Üniversitesi, ve Tallahassee Commumity College yer almaktadır. Bu üç üniversite arasından en büyük ilgiyi çeken ise Florida State University ya da başka bir ifadeyle Florida Devlet Üniversitesi’dir. Şehirde yaklaşık olarak yaşayan 181 bin kişiden 70 binden fazlası öğrencidir. Buda sahip olduğu nüfus ile barındırdığı öğrenci sayısıyla, Tallahassee’yi dünyanın öğrenci cenneti olan şehirlerinden biri yapmaktadır. Bu oranda Amerika Birleşik Devletleri’nin en yüksek yüzdesidir. Tallahassee, bir öğrenci şehri olmasının yanı sıra Florida eyaletinin en önemli tarım şehirlerinden biridir. Tallahassee’de bulunan Tallahassee Bölgesel Havalimanı ağırlıklı olarak tarım içerikli kargo taşımacılığına hizmet vermektedir. Bunun yanı sıra bölgeden Amerika Birleşik Devletleri’nin ve dünyanın birçok noktasına da ihracat yapılmaktadır.

map2_tallahasseeTallahassee, bir başkent olmasına karşın son derece sakin bir şehir olmasıyla da meşhurdur. Florida’da yer alan birçok kurum Tallahassee’de yer almaktadır. Bu kurumlar arasında en önemlileri, Florida State Capitol, Florida Anayasa Mahkemesi ve Florida Governor’s Mansion’dur. Bunun yanı sıra Tallahassee’de birçok firmanın merkezi bulunmaktadır. Florida’nın en önemli şehirlerinden biri olarak kabul edilen Tallahassee’de birçok bilimsel çalışma da yürütülmekte ve bu mekan Houston şehrinden sonra biyolojik çalışmaların bolca yapıldığı bir yer olarak kabul edilmektedir. Şehir Florida eyaletinin kuzeybatısında yer almakta ve Miami şehrine nazaran havası biraz daha ılımandır. Her ne kadar Atlas Okyanusu’na kıyısı bulunmasa da şehirde yine de Atlas Okyanusu sebebiyle, okyanus iklimi hakimdir. Şehrin lakabı ise ”Tally” olarak belirlenmiştir. Şehir hemen hemen deniz seviyesine kurulmuş olsa da en yüksek notası deniz seviyesinden 61m kadar yüksektedir.

Yazar:R. Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku