Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Meme Kanseri Tedavisinde Meyve Yemenin Faydaları

0 221

Araştırmalar, günlük olarak birkaç porsiyon meyve tüketmenin meme kanseri riskini azaltmaya ya da bir nüksü engellemeye yardımcı olabileceğini göstermiştir. Meyve tüketmenin sağlığa faydaları yanında özellikle taze meyvelerin sağlığa iyi geldiğine dair hiçbir şüphe yoktur. Meyvelerin sağlık faydaları ve meme kanseri tedavisi görenlerde ki etkisi ile ilgili bilgiler aşağıdaki gibidir:

Sağlık Yararları

ABD Tarım Bakanlığına (USDA) göre, günde bir buçuk bardak civarı meyve yemenin kronik hastalıklar ve kanser riskini azaltmaya yardımcı olmaktadır. Bununla birlikte zengin besin değerleri olan meyve ve sebze diyeti kalp hastalığı, yüksek tansiyon, tip 2 diyabet , böbrek taşları ve ağız, mide ve kolon kanserlerini önlemeye yardımcı olmaktadır. Uzmanlar yenilecek meyveleri seçerken bunu basit ve kolay bir şekilde yapılacağını söylemektedirler. Seçim yaparken basit bir renk gökkuşağı şablonu oluşturur gibi renkli meyveler seçilmeli ve farklı meyvelerdeki (sebzelerin yanı sıra) koyu renkler, genellikle kanserle savaşmaya yardımcı olabilecek bileşikler tarafından sağlandığı da göz önünde tutulması gerekmektedir.

Besinler

Meme Kanseri Tedavisinde Meyve Yemenin FaydalarıMeyvelerin birçok diyet yararı vardır. Lif, fenol, antioksidan, folik asit ve C vitamini içerirler. Ayrıca yağ, kalori, sodyum ve kolesterolü düşüktür. Daha spesifik olarak, meyvelerdeki sağlıklı bileşenler şunlardır:
• Diyet lifi: Taze ve kurutulmuş meyveler iyi bir diyet lifi kaynağıdır. Elma, yaban mersini, muz yemek kolesterolü düşürmeye, kalp hastalığı riskini azaltmaya ve sindirim sistemini rahatlatmaya yardım etmektedir. Meyvelerden elde edilen lif, kabızlığın ve divertikülozun azaltılmasına yardımcı olurken, aşırı yemek yemeyi azaltmaya da yardımcı olan dolgunluk hissini vermektedir.
Fenoller: Fenoller, turunçgil çeşitlerinde olduğu gibi meyvelerin uçucu yağlarında oluşan aromatik bileşiklerdir. Fenoller güçlü antiseptik ve antibakteriyel özelliklere sahiptir. Bu kokulu bileşikler, sinir uyarıcıları ve bağışıklık sistemi uyarıcıları olarak işlev görebilir.
Antioksidanlar: Antioksidanlar, serbest radikallerin neden olduğu oksidatif hasarı önleyen veya azaltan bileşiklerdir. Böylece antioksidanlar bazı hücre hasarlarını önleyerek doğal yaşlanma sürecini yavaşlatır ve kalp, beyin, göz sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabilir.
• Folik asit: Vücut boyunca oksijen taşıyan kırmızı kan hücrelerinin üretimi için folik asit veya folat gereklidir. Bu hücreler ayrıca atık ürünleri dokulardan da temizler. Menopoz öncesi ve hamileliğin ilk üç ayında olan kadınlara yeterli miktarda folat gerektirir. Folatta bulunan meyve ve sebzelerin yenilmesi veya folik asit takviyesi alınması, bebeğin rahimde ortaya çıktıklarında nöral tüp defekti, spina bifida ve anensefali riskini azaltmaya yardımcı olur. Portakallar özellikle folik asit bakımından yüksektir.
• Potasyum: Potasyum oranı yüksek meyveler arasında muz, kuru erik, kurutulmuş şeftali ve kayısı, kavun ve tatlı karpuz bulunur. Kuru erik suyu ve portakal suyu da ince potasyum kaynaklarıdır. Bu meyveler kan basıncınızı sağlıklı aralıkta tutulmasına yardımcı olabilir. Meme Kanseri Tedavisinde Meyve Yemenin FaydalarıPotasyumun elektrolit etkisi, iyi sıvı seviyelerini koruyarak ve metabolizmaya yardımcı olarak kasların sağlıklı tutulmasına yardımcı olur.
• C Vitamini: Portakallar ve diğer narenciye meyveleri, tüm vücut dokuları için önemli olan yüksek C vitaminidir. C vitamini doku büyümesine ve onarımına, kesik ve yaraların iyileşmesine yardımcı olur. Ayrıca diş ve diş etlerini sağlıklı tutar.

Meyvelerin Kanseri Önleyen Özellikleri

Meyvelerde yukarıdaki besinlere ek olarak, kanserin önlenmesinde veya tedavisinde etkili olacak etkiler bulunmaktadır. Bu etkilerden bazıları aşağıdaki gibidir:
• Fenolik etkiler: Doğal fenolik bileşikler, uzun süredir hem kemopreventif (kanser azalması) etkileri hem de kemoterapötik (kanser tedavisi) etkileri olduğu bilinmektedir. Bu bileşiklerin hücre döngüsü ilerleyişini doğrudan etkilediği görülmektedir ve bazı fenolik bileşiklerin bazı kanserlerin çoğalmasını (büyümesini) engellediği bulunmuştur. Fenolik etkili meyveler arasında: Kızılcık, elma, kırmızı üzüm, çilek, Yabanmersini, ahududu, ananas, muz, şeftali, portakal, armut, greyfurt bulunmaktadır. [fenolik]
• Antioksidan etkiler: Antioksidan aktiviteye sahip meyveler oksidatif stres, kanser oluşumu ve gelişimine sebep olan hücrelerde genetik kotlara zarar verebileceği için, riski azaltmada büyük rol oynar. Yapılan birçok araştırma, daha fazla meyve tüketimi yapan kişilerde kanser riski oranının genel olarak düşük olduğunu tespit etmişlerdir. Antioksidanların çalıştığı birçok farklı yöntem olduğundan, şu anda kanser tedavisindeki rollerini tam olarak bilmiyoruz. Antioksidan etkili meyvele arasında: Kızılcık, elma, kırmızı üzüm, çilek, yabanmersini, ahududu, şeftali, limon, armut, muz, portakal, greyfurt, ananas bulunmaktadır.
• Antiproliferatif etkiler: Pek çok meyvenin, çeşitli kanser hücrelerine karşı antiproliferatif aktiviteye (büyümeyi önleyen) sahip olduğu görülür. Antiproliferatif etkili meyveler arasında: Kızılcık, limon, elma, çilek, yabanmersini, ahududu kırmızı üzüm, muz, greyfurt şeftali bulunmaktadır.

Meyveler Nasıl Daha Faydalı Olur?

Meme Kanseri Tedavisinde Meyve Yemenin FaydalarıMeyvelerden en çok kanserle savaşma yararlarını elde etmek için mümkün olduğu kadar taze tüketilmelidir. Taze meyveler, özellikle liflerden, tam sağlık yararlarına sahiptir. Taze meyveden daha uygun bir şeye ihtiyaç olursa, ilave şekersiz kutu veya kavanozlara konulmuş önceden kesilmiş meyveleri denenebilir. Kurutulmuş meyveler portatiftir ve çoğu markette çeşitli olarak bulunmaktadır. Dondurulmuş meyveler elde tutulabilir ve smoothies, turta veya kompostolarda kullanılabilir. Püresi ve meyve suyu meyveleri, özellikle konserve ve şişeli suları, çok az lif içerir veya hiç içermez, ancak yine de faydalıdır.
Meyveler sadece lezzetli olmakla kalmaz, aynı zamanda meme kanseri riskini azaltabilecek ve hâlihazırda mevcut olan bir tümörün büyümesini engelleyebilecek bir gıda grubu olarak güçlenmeyi sağlarlar. Yapılması gereken en doğru şey çok çeşitli meyveler seçmektir. Seçim yaparken istisnai meyvelerden kaçınmak gerekir. Muhtemel istisnalardan biri greyfurttur, çünkü meme kanseri riskini arttırıp arttırmayacağına dair çelişkili raporlar vardır.

Kaynakça:
dx.doi.org
portal.nifa.usda.gov

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.