Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Tuzlu Su Geniz Akıntısına İyi Gelir mi? Doğru Bilinen Yanlışlar

0 78

Tuzlu Su Geniz Akıntısına İyi Gelir mi? Doğru Bilinen YanlışlarGeniz, burun, boğazın nemli kalması için vücut düzenli olarak mukus üretir. Herhangi bir sağlık problemi olmadığı vakitlerde bu akıntının farkına varılmaz. Ama bu akıntı olması gerektiğinden fazla olursa ortada bir sağlık sıkıntısı var demektir. Geniz akıntısının oluşma sebepleri vardır. Bunlar:
1- Üst solunum yolları enfeksiyonları
2- Alerjik durumlar
3- Sinüzit
4- Hava değişimi
5- Havanın kuru olması
6- Grip, nezle
7- Temizlik malzemeleri
8- Kozmetik ürünler
9- Hamilelik
10- Bazı baharatlar
11- Burundaki yapısal sorunlar

Tuzlu Su Geniz Akıntısına İyi Gelir mi? Doğru Bilinen YanlışlarGeniz akıntısının ortaya çıktığını öksürükten, ağızdan gelen kötü kokudan, boğazdaki gıcıklanmalardan basit bir şekilde anlamak mümkündür.
Geniz akıntısı beraberinde baş ağrısı, burun tıkanıklığı, gözlerde ağrı, koku alamama gibi problemleri getirir.
Geniz akıntısı hafife alınacak bir rahatsızlık değildir. Beyne ve kulaklara çok yakın olan bu bölgedeki iltihaplar daha ciddi sağlık problemlerine yol açabilir.
Geniz akıntısının sebebi bulunduktan sonra uygun tedavi yöntemi uygulanmalıdır. Genellikle ilaç tedavisi uygulanır ama evde uygulanacak bazı yöntemlerde geniz akıntısına iyi gelir. Bunların başında da tuzlu su gelir. Tuzlu suyu hazırlamak çok kolaydır. Bir bardak suya 2 çay kaşığı kadar tuz konur ve su karıştırılır. Ortaya çıkan tuzlu su ile sabah- akşam gargara yapılır. Ayrıca sprey yöntemi ile buruna da sıkılabilir. Bu yöntem çok kullanılır ve etkilidir.

Tuzlu Su Geniz Akıntısına İyi Gelir mi? Doğru Bilinen YanlışlarGeniz akıntısının kesilmesi için burnun temiz tutulması da önemlidir. Burunda biriken mukuslar temizlenmelidir. Böylece burundan rahatlıkla nefes alınabilir. Akıntı burun yoluyla dışa akar. İçe akarsa kulakları ve boğazı olumsuz etkiler.
Su tüketimi önemlidir. Günde 2 litreye yakın su mutlaka içmek gerekir.
Üst solunum yollarını açacak buharlar ya da bitki çayları da faydalı olur.
Alerjik bir durumdan kaynaklı geniz akıntısı oluşmuş ise alerjiyi ortaya çıkaran etmenler ortadan kaldırılması gerekir. Toza, tüye karşı alerji varsa ev ya da çalışma ortamı temizlenip sık sık havalandırılmalıdır.
Sigara, alkol alınmaması gerekir.

Geniz akıntısının tedavisi ile ilgili doğru bilinen yanlışlar mevcuttur. Uygulanan bitkisel çözümler her zaman çözüm olmayabilir. Özellikle buruna her bitkisel karışım sıkılmamalıdır. Burnu temizlemek için çok sümkürmek iltihapların kulağa yayılmasına sebep olabilir.
Geniz akıntısı tedavi edilmez ise daha ciddi sağlık sorunları ortaya çıkarabilir. Bu akıntı zamanla yayılır. Bu yüzden evde uygulanacak çözümler yardımcı çözümler olup doktor tedavisinin uygulanmasında yarar vardır.

Yazar: Serpil Altunyay

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku