Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Sigarayı Bırakanlar Kilo Alır mı?

0 32

Sağlıklı bir yaşam için atılabilecek en önemli adımlardan biri de sigarayı bırakmak olacaktır. Bu süreçte kişinin en büyük tedirginliği ve endişesi bırakınca kilo alma yönünde olmaktadır. Bu endişe ve tedirginlik çoğu zaman öyle büyük noktalara uzanıyor ki sigarayı bırakma evresinde olan kişi bunun sonucunda sigarayı bırakmaktan vazgeçer duruma geliyor. Bu sorunun cevabı evet sigarayı bırakanlar kilo alıyor. Nedeni ise sigara içmemek için tüm gün ve gece bir şeyler yiyip içme durumundan kaynaklıdır. Bu durumu sigarayı bırakmak olarak değerlendirmek çok yanlış bir yaklaşım olur. Sigara yerine bir başka bir şey koyarak sigarayı bırakmak mümkün değildir. Mümkün olsa bile doğru bir adım değildir. Aslında bu yapılan bir sorunu hayattan çıkarıp yerine başka bir sorunu koymaktır. Doğru bir şekilde sigarayı bırakma yöntemi bu şekilde olmamaktadır. Tam ve doğru bir biçimde sigarayı bırakma durumunda kilo alma gibi problemler gerçekleşmez. Kilo almak tamamen beslenme düzeni ve yapılan egzersiz ya da hareketlerle alakalıdır.

Sigara İçmek Kalori Yakar mı?Sigarayı Bırakanlar Kilo Alır mı?

Sigara içen bir kişinin vücudu ile içmeyen bir kişinin vücudu farklı şekillerde çalışmaktadır. Sigara içen bir kişinin vücudu sürekli olarak aldığı zehri temizlemekle meşguldür. Bu durum için de enerji tüketimi söz konusu olur. Fakat bu enerji tüketimi zannedildiği gibi kilo alıp verecek kadar yüksek oranlarda olmamaktadır. Bir de el hareketinden dolayı kalori yaktığını düşünen kişiler vardır. Bu kulağa çok komik gelse de gerçekten bunu düşünen ve soran insanlar vardır. Her gün düzenli bir şekilde yapılan bir işlem olduğu için beyin kendini sigara içmeye şartlar. Sigara içmenin bağırsakları çalıştırdığı düşüncesi ise tamamen yanlıştır. İnsanlar yüzyıllardır tuvalet ihtiyacını gidermektedir. Çok eski zamanlarda sigara diye bir şey yokken de insanlar bu ihtiyacını gidermeyi başarıyordu. Bunu düşünerek ne kadar yanlış bir görüş olduğunu anlamak mümkündür. Sigara kesinlikle kalori yakan ya da kişiyi fitleştiren bir etken değildir. Aynı zamanda metabolizma ile de uzaktan yakından alakası olmayan bir durumdur. Kilo almak için çeşitli bahanelerin arkasına sığınmadan karar verip bırakmak en iyisidir.

Sigarayı Bırakmanın Vücuda Etkileri

Sigarayı yeni bırakan kişiler ilk olarak sigara içerken yapılan el hareketi yerine yeni bir şey bulmaya çalışırlar. Bu durumda da genellikle yüksek kalorili kuru yemişler, çikolatalar ve çekirdek gibi şeylerdir. Fakat bu durum aşırı kilo alma gibi olumsuz sonuçlara sebep olacaktır. Bu sebeple daha çok sağlıklı şeyleri tercih etmek en faydalısı olacaktır. Meyve ya da sebze gibi az kalorili fakat kişiyi de oyalayacak şeyler olmalıdır. Aynı zamanda sigarayı bırakan kişilerin en büyük dertlerinden biri de iştahlarının açıldığı yönündedir. Bunun temel nedeni ise sigarayı bırakma ile birlikte tat alma duyusunun normal durumlarına gelmesi ve daha iyi tat alma durumunun oluşması da daha fazla yemek yemeye sebep olabiliyor. Böyle durumlarda da abur cubur ve yüksek kalorili şeyler tüketmektense sağlıklı ve az kalorili yiyeceklere yönelmek daha faydalı olacaktır. Aynı zamanda en iyi iştah kontrolü sağlayan ve sigarayı unutturmaya yarayan sigara çiğnemektir. Kişinin gün içinde kendini meşgul edecek fakat bunu yaparken kilo almamak adına az kalorili besinler tüketmesi gerekir. Bu durum bir süre devam edip daha sonra ise geçecektir. Bu geçiş döneminde en az kaloriyi alarak atlatmak çok önemlidir.

Kaynakça:
https://medlineplus.gov/ency/patientinstructions/000811.htm

Yazar: Can Baskın

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku