Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Miami Uluslararası Havalimanı

0 247

Miami Uluslararası Havalimanı, Kuzey Amerika ülkelerinden Amerika Birleşik Devletleri’nin Florida eyaletine bağlı Miami şehrinde yer alan dünyanın önde gelen hava meydanları arasında yer almaktadır. Günümüzde Miami Uluslararası Havalimanı olarak anılan bu hava meydanı, bir zamanlar sadece Wilcox Field olarak lanse edilmekte idi. Bu durum biraz bizim Atatürk Havalimanı ile Yeşilköy Havalimanı ifadeleriyle benzerlik göstermektedir. Her ne kadar eskiden Wilcox Field olarak anılsa da şu anda sadece Miami Uluslararası Havalimanı olarak bilinmektedir. Ancak havalimanının bir bölümünde Wilcox Field yazısına rastlamak mümkündür. Florida eyaletinin en önemli şehri olarak kabul edilen Miami, kendisini ziyarete gelen turistlerin büyük bir kesimini bu havalimanı sayesinde ağırlamaktadır. Downtown Miami ya da Miami şehir merkezi olarak da diyebileceğimiz bölgeden sadece 13km mesafede bulunan Miami Uluslararası Havalimanı, bölge turizm açısından çok önemlidir. Dünyaca ünlü bu tatil destinasyonun havayolu servisini üstlenmiş olan bu hava meydanı, Amerika Birleşik Devletleri’nde Airbus A380’lerin inebildiği sadece 8 havalimanından biri olma özelliğini de haizdir.

DMiami Uluslararası Havalimanıünyanın ticari yolcu taşımacılığı yapan aktif tek yolcu uçağı modeli olan Airbus A380’ler, dünyanın birçok noktasından bölgeye iniş yapabilmektedir. Başta Lufthansa, Air France ve Qantas gibi uluslararası havayolu şirketleri filolarında bulunan Airbus A380’ler ile bu noktaya uçuş gerçekleştirmektedir. Halen bir kamu işletmesi olan Miami Uluslararası Havalimanı, Miami – Dade County tarafından işletilmektedir. Dünyanın en büyük havalimanlarından biri olan Miami Uluslararası Havalimanı, dünyaca ünlü American Airlines, Eastern Airlines, Miami Air International gibi sektörün gözde şirketlerine de hubluk görevi yapmaktadır. Bunun yanı sıra hava meydanı ayrıca kısa ismi FedEx olan Amerikan’nın önde gelen kargo şirketi olan Federal Express’e de ev sahipliği yapmaktadır. Miami’nin sahil kesimine oldukça yakın bir konumda olan Miami Uluslararası Havalimanı, deniz seviyesinden tam olarak 3 metre yüksekliktedir. 4 adet asfalt pisti olan Miami Uluslararası Havalimanı, bu sayede 8 adet iniş kalkış pistini bünyesinde barındırır. En uzun pist 9/27 kodlu pisttir. Bu pistin uzunluğu 3,967 metredir.

Amerika Birleşik Devletleri’nin en işlek havalimanlarından biri olan Miami Uluslararası Havalimanı, yıllık yaklaşık olarak 45 milyonluk bir yolcu kapasitesine sahiptir. Bu anlamda son derece işlek bir hava meydanı olan Miami Uluslararası Havalimanı, yıllık yaklaşık olarak 415 bin adet uçağın iniş kalkış yapmasıyla da bu anlamda Amerika Birleşik Devletleri genelinde ilk 10’a girmeyi de başarmıştır. Bölgede bu güne kadar 11 adet ciddi kaza gerçekleşmiştir. Son olarak Qatar Airways bünyesinde bulunan bir Airbus A380 kalkış esnasında kaza yapmıştır. Ancak bu kazada herhangi bir ölüm gerçekleşmemiştir. Miami Uluslararası Havalimanı, Amerika Birleşik Devletleri’nin en hızlı trafik artışı yaşayan 10 hava meydanından biri olmayı da başarmıştır.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.