Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Mide Krampları Hangi Durumlarda Ortaya Çıkar?

0 1.295

Mide Krampları Hangi Durumlarda Ortaya Çıkar?Kramplar, aniden giren kasılmalar, ağrılar ve rahatsızlıklardır. Mide krampları da göğsün alt kısmından kasık bölgesi arasında gerçekleşebilir. Mide krampları birçok sebepten dolayı ortaya çıkabilir ve sadece midedeki rahatsızlıktan dolayı değil midenin çevresindeki diğer organlardan kaynaklı olarak da ortaya çıkabilir.
Mide krampları bir anda ortaya çıkar ve oldukça da şiddetli olduğu için insanları zor durumda bırakabilir. Bu durumda ayakta durmak bile güçleşir. İstemsiz bir şekilde eller karın bölgesine gider, yüzde can acısını gösteren bir ifade belirir. Çok soğuk yiyecek ve içecekler, egzersizler bir anda kramp girmesine sebep olabilir.
Mide krampı birçok insanın başına gelebilir. Kısa süreli ve geçici olan mide krampları genellikle hazımsızlık, gaz, adet dönemi, mesane problemleri sebebiyle ortaya çıkabilir.
Mide krampları sürekli oluyorsa bu durum göz ardı edilmemelidir. Bu durumlarda kanser ya da gıda zehirlenmesi gibi ciddi problemler ortaya çıkmış olabilir.
Mide krampları hamilelerde olduğunda acilen önlem almak gerekebilir. Hamileler mide krampının yanında bulantı, kusma, baş dönmesi, bayılma da yaşayabilir.
Mide krampının hangi sebepten dolayı ortaya çıktığını gösteren bazı durumlar vardır.

Mide Krampları Hangi Durumlarda Ortaya Çıkar?Eğer sindirimle ilgili bir problem var ise şişkinlik, mide bulantısı, kusma, ishal, gaz gibi belirtiler ortaya çıkar.
Mide krampıyla beraber kanlı dışkı, nefes darlığı, bayılma, kanlı kusma, cildin renginin değişmesi, ateş, bayılma, baş dönmesi olursa acil müdahale gerektiren bir durum ortaya çıkmış olabilir.
Mide krampları apandisit, çölyak, besin alerjisi, bağırsak gribi, mide gribi, bağırsak rahatsızlıkları, pankreans, karaciğer problemlerinden dolayı ortaya çıkmış olabilir.
Mide krampları jinekolojik rahatsızlıklardan dolayı da ortaya çıkmış olabilir. Bu durumda yumurtalıklarda kist, rahim tüplerinde enfeksiyon, düşük riski oluşmuş olabilir.
Mide krampları erkeklerden çok kadınlarda daha sıklıkla görülür. Çocuklarda da çok fazla görülmez. Yetişkinlerde görülme olasılığı daha yüksektir.
Mide krampları ayrıca karna alınan darbeler, böbrek rahatsızlıkları, karın bölgesindeki tümörler, stres, zehirlenmeler, ilaçların yan etkisi olarak ortaya çıkar.
Mide krampları her ne sebepten dolayı ortaya çıkarsa çıksın dikkatli olmak ve bir sağlık kuruluşuna başvurmakta fayda vardır. Mide krampının ortaya çıkma sebebi bulunmalı ve duruma göre tedavi yapılmalıdır. Yoksa daha ciddi problemlerin oluşmasına ortam hazırlanmış olabilir.
Mide kramplarının sebebinin tespiti alanında uzman bir doktor tarafından yapılabilir. Eğer hafif ve tekrar etmeyen kramplar oluşmuşsa ağrı kesiciler yeterli olabilir. Ama tekrarlayan kramplar basit bir şekilde halledilemeyebilir. Her hastalıkta olduğu gibi mide kramplarıyla ortaya çıkan bir hastalık durumu varsa erken müdahale ile hastalıklar daha rahat kontrol altına alınır ve tedavi edilebilir.
Mide kramplarına bazı doğal çözümlerde uygulanabilir. Ama bu doğal yöntemler daha olumsuz durumların oluşmasına sebebiyet verebilir. Çünkü sebebinin tam olarak bilinmediği bir ağrıya müdahale etmek yanlıştır.

Kaynakça:
www.mide.gen.tr/mide-kramplari.html
www.saglikvakti.com/mide-kramplari-neden-olur/

Yazar: Serpil Altunyay

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku