Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Siroz Hastalarının Kesinlikle İçemeyecekleri 3 Sıvı

0 3.765

Siroz Hastalarının Kesinlikle İçemeyecekleri 3 SıvıVücudun en önemli organlarından biri de karaciğerdir. Karaciğer fonksiyonlarını yerine getiremez ise insan yaşamı sona erer. Karaciğer ile ilgili en ciddi hastalık sirozdur. Bu hastalıkta karaciğerin yapısında bozulma meydana gelmiş demektir. Karaciğere en çok alkol zarar verir, ayrıca aşırı kilolu olmak ve sarılık hastalığı da etkendir.
Siroz hastalığının belirtileri şu şekilde sıralanabilir:
1- Halsizlik
2- Mide bulantısı
3- Kusma
4- Sebepsiz yere kilo kaybı
5- Bacaklarda şişme
6- Siroz ilerlemiş ise karında şişme
7- Damarlarda karıncalanma
8- İştahsızlık
9- Gözlerde sarılık
10- Odaklanamama
11- Cilt üzerine alınan darbelerce kolayca morarma
12- Kanamanın kolaylıkla ortaya çıkması
13- Yüksek tansiyon
14- Kemiklerin ağrıması
15- Dalak büyümesi

Siroz Hastalarının Kesinlikle İçemeyecekleri 3 SıvıSiroz sinsi bir hastalıktır. Hiçbir belirtisi olmadan ilerleyebilir. Kişi kendinde bir anormallik gördüğünde ve yukarıda sayılan belirtileri yaşamaya başlarsa mutlaka doktora gitmelidir.
Siroz hastalığı teşhisi konmadan önce kan tahlilleri yapılır. Kan testlerinde bir anormallik görülürse daha ileri tetkikler yapılır. Yapılan tetkikler sonucunda siroz teşhisi erken konulursa tedavisi hemen başlar. Böylece hem hastanın yaşam kalitesi artar hem de hastalığın tedavisi mümkün olur. Siroz hastalarının böbreklerin fonksiyonları ile ilgili testler ve sarılık testleri de mutlaka yapılır.
Siroz tedavisine başlamadan önce hastalığa sebep olan etken ortaya çıkarılır. Öncelikle siroz hastası alkol kullanıyorsa hemen alkolü bırakmalıdır. Vitamin alımına dikkat edilmeli ek vitamin takviyesi yapılmalıdır. Tansiyon dengede tutulmalıdır. Ödem attırıcı ilaçlarda karnın ve bacakların şişmesini önler.
Bu hastalık tamamen doktor kontrolünde tedavi edilmelidir. Doktor uygun ilaçları verir ve beslenme düzenini düzenler.

Siroz hastalarının içmemeleri gereken 3 sıvıdan biri kesinlikle alkoldür. Zaten alkol bu hastalığın en büyük sebeplerinden biridir. Bir diğer içmemeleri gereken sıvı da gazlı içeceklerdir. Ayrıca şekerli içeceklerde içmemeleri gerekir.
Siroz hastalarının beslenmesi çok önemlidir. Siroz hastaları ayrıca şu yiyecek ve içeceklere karşı dikkatli olmalıdır. Şekerli gıdalar, katkı maddeli ürünler, kızartmalar, yağlı yiyecekler, hazır meyve suları, çay, kahve, sigara, işlenmiş etler, ızgaralar, konserveler, hazır gıdalar, fast food yiyecekler, küflü yiyecekler, yapay tatlandırıcılar, hormonlu yiyeceklerden uzak durmakları gerekir.

Siroz Hastalarının Kesinlikle İçemeyecekleri 3 SıvıSiroz hastalığından korunmak için öncelikle alkolden uzak durulmalıdır. Alkol tüm vücudu olumsuz etkiler. Ama en çok da karaciğeri etkiler. Daha sağlıklı bir yaşam için sağlıklı ve düzenli beslenmek ve spor yapmak gerekir.
Siroz hastalığı erken teşhis edilirse tedavisi mümkün olur. Bu hastalık göz ardı edilecek bir hastalık değildir. Bu yüzden belirtileri görüldüğü anda doktora gitmek ve şikayetleri belirtmek gerekir. Ertelendiği takdirde hastalık ilerler ve tedavisi çok zor olur ya da tedaviye yanıt alınamayabilir. Özellikle alkol kullananlarda siroz belirtileri olduğu anda alkol kesilmelidir. Yaşam fonksiyonlarını sona erdirebilecek bir hastalık olduğu için bu hastalığa yakalanmamak için gerekli önlemleri almak da fayda vardır.

Kaynakça:
https://www.saglikveyasam.com/siroz-hastaligi-nedir-siroz-belirtileri-nelerdir

Yazar: Serpil Altunyay

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku