Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Çocuklarda Tablet ve Telefon Bağımlılığının Olumsuz Etkileri

0 338

Çocuklarda Tablet ve Telefon Bağımlılığının Olumsuz EtkileriÇocuklarda tablet ve telefon bağımlılığı maalesef çağımız çocuklarının risk taşıyan en büyük sorunudur. Gelişen teknoloji ve bilim çağı ile beraber günlük yaşantımızın vazgeçilmez parçası haline gelen telefon ve tablet gibi bir çok teknolojik eşyalar çocuklarımızın en büyük düşmanlarındandır. Kontrollü kullanımının hayatımıza bir çok artısı olan bu teknolojik aletler maalesef çocuklarımız tarafından sadece vakit geçirmek için bir numaralı oyuncakları hallini almış durumdadır.

Gelişen teknolojinin eksisi olarak bize sunulan tablet telefon ve bilgisayar bağımlılığı, çocuklarımızı çocukluk yaşlarından başlayarak ileri yaşlara kadar bir çok tehlike ile karşı karşıya koymaktadır. Çocuklarımıza oldukça cazip gelen bu parlak ekranlı teknolojik oyuncaklar ( tablet , telefon, bilgisayar ) ilk olarak onların gelişmekte olan göz korneasına zarar vererek görme yetilerini olumsuz etkilemektedir. Bu henüz ilki ve küçük boyutlusu olarak kanıtlanmıştır. Henüz bir hamur halinde olan ve gelişmeyi bekleyen zihinleri maalesef bu korkunç bağımlılıktan oldukça olumsuz etkilenerek bir çok zihinsel hastalıklara sebep olmaktadır. Bunların en başında ise otizm yer almaktadır. Zihinsel gerilik, dikkat dağınıklığı, geç konuşma, kavrayamama, sürekli mutsuzluk sendromu, yaşıtlarıyla kavga halinde olma, gereksiz sözcükleri sürekli tekrarlama, iyi iletişim kuramama ve yalnızlık psikolojisine bürünme gibi bir çok zihinsel rahatsızlığa sebep olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. ayrıca bunlarla da kalmayıp onlarda bir çok davranış bozukluğu ve uyku düzensizliğine de sebep olduğu gözlemlenmiştir. Çocuklar için oldukça keyif verici olan sanal oyun ve videolar aslında onların zihinsel ve fizyolojik gelişimlerine olumsuz etki yapmaktadır. Bazı bilinçsiz anne babaların çocuklarını susturmak adına ellerine verdikleri telefon, tablet gibi teknolojik aletler kısa süreli susmalarına neden olsa da yapılan en büyük yanlışlar arasındadır. Çocuklarda bağımlılık yaratan bu teknoloji ürünleri , direk onların zihinlerine hitap ettiği için onları susturmaktadır aslında.

Çocuklarda Tablet ve Telefon Bağımlılığının Olumsuz EtkileriÇocuklarda tablet, telefon ve bilgisayar bağımlılığını önlemek için onlara keşif alanları sunulmalıdır. Hem bedenlerini hemde zihinlerini aynı anda harekete geçirecek oyunlar oynamaları sağlanmalıdır. Bedenen aktif olan çocuklar meşguliyetleri oldukları için akıllarına tablet ve telefon getiremezler ve bu şekilde yavaş yavaş tablet ve telefon bağımlılıkları yok olur. Aynı zamanda bedensel olarak aktif olan çocuk hem bedensel olarak sağlıklı olur hemde gece uykuları yoruldukları için daha derin ve rahat olur.
Burada anne babalara düşen en büyük görev, küçük çocuklara teknolojik aletlerle mümkün olduğu kadar geç tanıştırmak. İllaki verilmeli gerektiğini düşünüyorlar ise de çocuklarına kontrollü bir şekilde belirli sınırlar altında vermelidirler. aksi takdirde çocuklarda geri dönüşü olmayan olumsuz etkiler görülebilir.

Yazar: Feride AkdoĞan

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.