Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Siyah Turp Suyunun Mideye 6 Faydası

0 883

Siyah Turp Suyunun Mideye 6 FaydasıSiyah turp, dışı siyah olan ama içi bembeyaz çok sağlıklı bir sebzedir. Genellikle salataların içine konarak tüketilir. Acımsı bir tadının olmasından dolayı pek tercih edilmez ama o kadar çok faydası vardır ki bu sebepten dolayı mutlaka tüketilmelidir. Turpgiller familyasına ait olup depo gövdelidir. İçeriğinde karbonhidrat, protein, yağ, sodyum, potasyum, kalsiyum, demir, A ve C vitamini vardır.
Siyah turpun birçok faydası vardır. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Kanı temizler, idrar söktürür, gaz söktürür, balla karıştırıldığında öksürüğe iyi gelmesi ile bilinir. Üst solunum yolu hastalıklarına, astıma iyi gelir. Uyku verir, strese iyi gelir. Kansızlık problemi çekenler için de kan yapıcı özelliği vardır.

Siyah Turp Suyunun Mideye 6 FaydasıTüm turp çeşitleri elbette faydalıdır. Ancak en faydalısı siyah turptur. Siyah turp suyu enerji verir. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Turp kış mevsiminin sebzesidir ve bu sebeple kış aylarında suyunun içilmesi özellikle kış hastalıkları açısından çok fayda sağlar. Kış hastalıklarına karşı koruduğu gibi hastalıkların çabuk atlatılmasını sağlamış olur.
Siyah turp suyunun en önemli faydalarından biri safra kesesine olan faydasıdır. Safra kesesi taşlarını erittiği gibi safra kesesi taşlarının oluşumunu da engeller.
Siyah turpu suyunun mideye de faydaları vardır. Bunlar:
1- Hazmı kolaylaştırır. Hazımsızlık sıkıntı verir. Hazmın kolaylaşması ile besinler daha kolay sindirilmiş olur.
2- Şişkinliği alır. Midedeki şişkinliği alarak vücudu rahatlatır.
3- Mide yanmasına iyi gelir. Mideyi yatıştırır ve yanmasına engel olur.
4- Tokluk hissi verir. Diyet yapanlar için de turp suyu içmek hep sağlıklı hem faydalıdır. Verdiği tokluk hissi sayesinde iki de bir yemek yenmemiş olur.
5- Mide salgısını artırır. Yiyeceklerin daha çabuk sindirilmesi sağlanmış olur.
6- Mideyi çalıştırır. Midenin çalışma performansını artırır.

Siyah turp ilkbahar ve sonbahar mevsiminde ekilir. Toprak altında yetişir. Tadı her ne kadar hoş gelmese de doğal bir antibiyotik olduğu unutulmamalıdır. Fiyatı uygun olan siyah turp mevsiminde manav tezgahlarında, pazarlarda bolca yerini alır.

Siyah Turp Suyunun Mideye 6 FaydasıTurp sert bir sebze olduğu için suyunun nasıl elde edileceği konusunda şüpheler olabilir. Ama turp suyunu elde etmek çok kolaydır. Öncelikle turp soyulur ve güzelce yıkandıktan sonra rendelenir. Rendeleme işlemi bittikten sonra iyi avuç arasına alınarak sıkılır. Böylece birçok derde deva turp suyu elde edilmiş olur.
Siyah turptan yararlanmanın birden fazla yöntem vardır. Çiğ yenmek isteniyorsa biraz tuz dökülür ve limon sıkılarak tadı daha hoş olabilir. Rendelenerek salataların içine eklenebilir. Turşusu yapılıp yenebilir. Yemeklerin içine doğranabilir. Ve son olarak suyu sıkılıp içilebilir. Nasıl tüketildiği çok önemli değildir. Amaç faydalarından yararlanmaktır. Bu yüzden bu doğal ilaç kış mevsiminde sofralardan eksik edilmemelidir.
Ama siyah turp suyunun birçok faydasının yanında her besin de olduğu gibi çok tüketilmesi zararlı olabilir. Sindirim sistemini tahriş edebilir.

Kaynakça:
www.nefisyemektarifleri.com › Blog › Faydalı Bilgiler
www.turp.gen.tr/siyah-turp-suyu.html
https://www.tabiat.net/siyah-kara-turp-faydalari-ve-besin-degerleri.html

Yazar: Serpil Altunyay

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku