Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Öksürüğe İyi Gelen Kolay Uygulanan Doğal Yöntemler Nelerdir?

0 283

Kış aylarının hastalıkla dolu yüzünü gördüğümüz şu günlerde gribal enfeksiyonların kolayca yayılması hepimizin sağlığını tehdit etmektedir. Soğuk algınlığı burun akıntısı eşliğinde devam eden enfeksiyonların akciğere inmesi sonucunda meydana gelen öksürük hayat kalitemizi oldukça düşürmektedir. Bu denenle öksürüğümüzü kesebilmek adına farklı yöntemler denemek çareler aramak isteriz. Öncelikle yapmamız gereken şey en yakın sağlık kuruluşuna başvurarak hekimimizin verdiği bilgiler doğrultusunda hareket etmek olmalıdır. Çünkü rahatsızlığımızın boyutu enfeksiyon değerimiz sadece evde uygulayacağımız doğal yöntemlerle geçirebileceğimiz durumda olmayabilir. Bahsedeceğimiz doğal yöntemleri ise öksürüğümüzün daha kolay geçmesi için, rahatlatıcı birer unsur olarak kullanmalıyız.

Öksürüğü rahatlatan hatta kesen bitki çaylarının hazırlanış formu gayet basit olmakla birlikte kaynamış su içerisinde atacağınız bitki yaprakları (ekinezya,ıhlamur,yeşilçay,kuşburnu vb.) bir süre demlenmesini bekledikten sonra içilerek tüketilebilir. Günde birkaç kez yapacağınız karışımları içmek boğazınızı ve göğsünüzü rahatlatacak içerideki balgamı dışarı atmanızı kolaylaştıracaktır. Şimdi zaten öksürükle mücadele ederken daha fazla yormadan hayatınızı biraz olsun kolaylaştıracak bu çaylardan/karışımlardan örnekler vereceğiz.

Yaseminli Portakal ÇayıÖksürüğe İyi Gelen Kolay Uygulanan Doğal Yöntemler Nelerdir?

Dünya üzerindeki en güçlü C vitamini kaynaklarından biri olan portakal aynı zamanda bol miktarda d vitamini de içermektedir. Portakal içeriğindeki antioksidanlar sayesinde özellikle akciğer ve karaciğerdeki toksinlerin atılmasını, vücudunuzdaki enfeksiyonun hızla gerilemesini sağlar. Yasemin de metabolizmayı çalıştırırken bir taraftan enerji verir ve akciğerdeki toksinlerin atılmasına yardımcı olur.

Hazırlanışı:

1 adet dilimlenmiş portakal, 30 gram yasemin çayı,25 gr dilimlenmiş taze zencefil ve bal kullanarak yapacağınız bu şifa kaynağı çayı tencerede yarım litre kadar suyu kaynatıp suyun altını kapattıktan sonra içerisine dilimlediğiniz portakal, zencefilleri ekleyin 5 dakika demlendikten sonra bal ekleyerek sıcacık içebilirsiniz.

Ayva Yaprağı Çayı

Ayva ve yaprakları yüzyıllardır öksürük tedavisinde kullanılmaktadır. Üst solunum yolları enfeksiyonları ayrıca ishal ve bağırsak enfeksiyonlarına da çok faydalı bir bitki olan ayva yaprağı öksürüğü kısa sürede kesmekte kişide büyük bir rahatlama sağlamaktadır. Bağışıklığınızın güçlenmesine kısa sürede katkı sağlar.

Hazırlanışı :

Ayvanın yaprak kısımlarını demleyerek içebilirsiniz. Öksürüğü kesmek amaçlı içiyorsanız şeker ilave etmeyiniz. Bunun yerine az miktarda doğal bir bal ilavesi yapabilirsiniz. Kuru yapraklardan yapacağınız çay için 3-5 dakika demleme süresi taze yapraklardan yapacağınız çay için de 10-15 dakika demleme süresi yeterli olacaktır.

Kaynamış klorsuz iyi diye nitelendirdiğiniz bir suyun içerisine ayva yapraklarını atıp yukarıdaki belirttiğimiz süreler eşliğinde bekletin. Daha sonra ayva yaprakları ile birlikte 5-10 dakika kadar tekrar kaynatın. Dilerseniz kaynarken bir iki tane karanfil de atabilirsiniz. Hoş bir koku verir. Biraz dinlendikten sonra afiyetle içebilirsiniz.

Ekinezya Çayı

Kuzey Amerika kökenli ekinezya bitkisinin ağırlıklı olarak soğuk algınlığı, nezle, grip gibi üst solunum yolu hastalıklarından korunmak ve bu hastalıklarla mücadele etmek için kullanıldığı çok uzun yıllardır bilinmekte ve uygulanmaktadır. yerli kabilelerden olan Şayenler’in toz ekinezya yaprakları ve kökleriyle kaynattıkları çayı diş, diş eti ve boğaz ağrılarını hafifletmek için içtikleri, köklerini ise bu amaçlarla çiğnedikleri bilinmektedir.Öksürüğe İyi Gelen Kolay Uygulanan Doğal Yöntemler Nelerdir?

Hazırlanışı:

1 ya da 2 çay kaşığı ekinezya yaprağını veya çiçeğini 1 su bardağı kaynar suya atın. Demlendikten sonra içebilirsiniz. Kökünü ise 1 çay kaşığı oranında kullanın 1-2 su bardağı su ile birlikte 10 dakika kadar kaynatın. Dinlendikten sonra içebilirsiniz.

Ihlamur Çayı

Soğuk kış günlerinde içinizi ısıtmak yada soğuk algınlığı ve öksürükle baş etmek için kurtarıcı olarak ilk akla gelen çaydır. Buharı tıkalı olan burun kanallarını açar, çayı ise öksürüğe ve boğaz ağrısına iyi gelir. Limon ekleyerek tükettiğinizde daha da etkili hale gelerek bağışıklığınızı güçlendirir. İçerisindeki flavonoidler sayesinde ıhlamur iyi bir idrar söktürücü,ağrı kesici görevi yaptığı gibi boğazı da tahrişten koruyarak yumuşatır. Ayrıca Ihlamur A,B6,C ve P vitaminlerini içermektedir.

Hazırlanışı:

Bir tatlı kaşığı kurutulmuş ıhlamur çiçeği ve yapraklarının üzerine 1-2 bardak kaynamış klorsuz su ilave ederek 10 dakika demlendikten sonra içilebilir. Şeker ilave etmeden içmeniz daha faydalı olacaktır. Tatlandırmak isteseniz biraz ılıdıktan sonra bal ilave edebilirsiniz.

Boğaz Ağrısı İçin Evde Yapabileceğiniz Basit KarışımlarÖksürüğe İyi Gelen Kolay Uygulanan Doğal Yöntemler Nelerdir?

– 1 yemek kaşığı bal 1 çay kaşığı zencefil ile karıştırılarak boğaz enfeksiyonları için ağrı kesici ve iltihap giderici bir kür haline gelir. Günde en az iki kez uygulamanız rahatsızlığınızın hafiflemesine büyük katkı sağlayacaktır.
-Toz karabiberi sıcak suda demleyerek 1 tatlı kaşığı bal ile karıştırıp içebilirsiniz. Mide rahatsızlığı olan kişilerin bu yöntemi uygulaması önerilmemektedir.
-1 tatlı kaşığı meyan kökü, 1 tatlı kaşığı şahtere ve 1 tatlı kaşığı toz zencefili 1 bardak kaynatılmış klorsuz suyun içerisine karıştırarak 5 dakika kadar demleyip dinlendikten sonra günde 2-3 fincan içebilirsiniz.

Tüm bu bitkisel doğal tariflerimizin faydalarını görmeniz dileği ile birlikte üst solunum yolu enfeksiyonlarında doktor kontrollerinizi asla ihmal etmemelisiniz. Çünkü ihmal sizi Zatürre gibi zor süreçli hastalıklara taşıyabilir. Sağlıklı günler dileklerimizle.

Kaynakça:
www.acıbadem.com.tr

Yazar: Eda Şahan

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.