Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Pagerank Gücüyle Emek Hırsızlığı

26 284

Pagerank Gücüyle Emek HırsızlığıBu yazıyı yazıp yazmamakta oldukça tereddütte kaldım çünkü birazdan yazacaklarım durumdan habersiz art niyetli kişilere yeni ufuklar açabilecek nitelik taşıyabilir. Ama yine de bu riski göze alarak insanları bazı konularda bilinçlendirmenin daha faydalı olacağına karar verdim. Bu blogda daha önce wordpress’in çalışma mantığı, seo, adsense vs. gibi neredeyse her blogda birçok örneğini görebileceğimiz konulara hiç yer vermemiştim; sanırım bu bir ilk olacak.

Sözü fazla uzatmadan konuya geçeyim;

Uzun süredir Teknosohbet.tv ismiyle web üzerinden geyikle süslenmiş teknoloji haberleri yayınlayan nadide programı takip etmekteyim. Bu site MYK Medya bünyesinde video ağırlıklı yayın yapan bir platform olarak düşünülmüş. İsmini “RGB colors” olarak bilinen kırmızı-yeşil-mavi ana renklerinin Türkçe kısaltmasından esinlenerek aldığını düşündüğüm şirketin, Teknosohbet.tv programını bay kırmızı(Timur Sırt) ve bay mavi(Serdar Kuzuloğlu) sunarken, bay yeşil kamera arkasında işin teknik yönüyle ilgilenmekte. Aynı zamanda sitenin çok nadir bulunabilecek Meriç Kara isminde itici mi itici bir blog editörü de mevcut.

Önceleri bu site bünyesinde blog mantığıyla güncel gelişmeler ve haberler de yayınlanmaktaydı. Fakat daha sonradan Yahoyt.com isimli yeni bir blog kuruldu ve haberleri blog sistemine entegre edip bu domain altına taşıdılar. Oldukça sık güncellenen bu blog, kısa sürede panayır alanına döndü. Öyle ki, bloga eklenen yeni bir konuyu kısa süre sonra başka birçok blogda aynen görebiliyordunuz. Yahoyt blogu daha yeni açıldığından bir pagerank değeri almamıştı. Bu süre zarfında eklenen bütün yeni konular önce içeriği çalan siteler tarafından indeksletiliyor ve Google yazının asıl sahibini daha sonradan farkettiğinden ona kopya muamelesi yapıyordu.

Bilindiği gibi Google, pagerank değeri yüksek olan siteleri daha önce indeksliyor. Pagerank değeri almış blogunu kullanarak ortaya konulan emeği resmen yağma ettiler ve domaini Google’ın gözünde “kopyacı” durumuna düşürdüler. Son güncelleme ile Pr 3 değerini alan Yahoyt, Google tarafından günde bir kez ziyaret ediliyor ve bu süre zarfında Pr 4 ve üstü siteler tarafından çok rahat yağma edilebilecek kıvamda bulunmaya devam ediyor. Peki MYK Medya bünyesindeki diğer yüksek pagerank’li sitelerden karşılıksız backlink‘i olan Yahoyt, son güncellemede neden Pr 3’e anca çıkabildi dersiniz? Tabiki Google’ın kopya içerik barındıran site olarak fişlemesinden dolayı… Bu hırsızlığı yapan ve ismi lazım olmayan bloglar, Google aramalarında üstlerde çıkmaya devam ediyor. Hırsız siteler ilk sayfada çıkarken Yahoyt’un sonuçları en az 10 sayfa geride yer alıyor. İşte alın size temizinden beleş yüzlerce özgün içerikli konu! Sonuçta özgün içerik sağlanarak oluşturulan bu blog emek hırsızlarının yaptıklarından dolayı belki de Pr 4’ün üstünü asla göremeyecektir. Yaşanan bu trajedide blogu açanların iş bilmezliklerinden kaynaklanan canlı bir hırsızlık örneğini sizlerle paylaşmak istedim.

Türkiye’de yukarıda bahsettiğim sorunu yaşamadan yeni bir blog açmak isteniyorsa;

  • İlk önce domain alınmalı,
  • Daha sonra site hiç duyurulmadan sessizce yayına koyulup 15-20 civarında tamamen özgün bol linkli yazı eklenmeli,
  • Son olarak Pr 4 değeri kazanılana kadar beklenmelidir.

Bu adımları izlediğiniz taktirde; Google sitenize yeni bir konu eklemenizden en geç 15-20dk sonra ulaşacak ve içeriği 2-3 saat içerisinde önbelleğine alacaktır. Bu sayede Pr 6 bir site bile bu durumda içeriğinizi çalıp, sizden önce indeksletemeyecektir. İndeksletmeyi başarsa bile yeni konulardan bu kadar kısa sürede haberdar olamayacaktır(RSS Dahil).

Aslında Google yeni açılan blogların maruz kaldığı yağmalanmanın önüne geçmek için, konu sayısı 10’u geçmeyen yepyeni bloglara bile minimum Pr 3 ve 4 değerlerini vermeye başladı. Bu sayede yeni açılan bir blog Google tarfından yakın takibe alınarak, kısa sürede notu veriliyor. Eğer kopya içerikle başlar ve işin kolayına kaçarsa Google birkaç hafta sonra Pr değerini geri almakta ve yaklaşık üç aylık süre zarfından sonra yeni değeri Google toolbar’a yansıtmaktadır. Durumu iyiye giden özgün blogların ise, Pr değeri sabit kalıyor veya artabiliyor. Google sanılanın aksine üç ayda bir değil sürekli pagerank güncellemesi yapmakta ama yine de kendini akıllı sanan kişilerin sistemin teknik zaaflarını sömürmesine mani olamamaktadır. Pagerank değerinin link satışı ile iyice pazar haline getirildiği şu dönemde Google’ın link satışı yapanlara ceza vermek yerine en yakın zamanda, pagerank değerinin görünmez hale getirmesini ve her siteyi aynı sürede indeksletebilecek bir sistem geliştirmesini umuyorum. Şayet emek hırsızlığının ve haksız kazancın önüne ancak bu şekilde geçilebileceğini düşünüyorum.

MYK Medya’ya yeni program projelerinde başarılar diliyor, “Blogu Olmayana Kız Vermeyiz” başlığıyla Türk Blog mecrasına yer verdikleri için Dandun programında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

Pagerank Gücüyle Emek Hırsızlığı

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.