Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Papatyanın Faydaları Ve Zararları

0 867

Papatyanın Faydaları Ve ZararlarıPapatya bir ilkbahar çiçeğidir. Birçok yerde kolaylıkla ve kendiliğinden yetişebilir. Ortası sarı, kenarları beyaz çiçeklidir. Görünüm olarak da güzel olan bu çiçeğin tazesi de kurutulmuşu da işe yarar. Papatya iki şekilde tüketilir. Birincisi papatya çayı olarak ikincisi ise papatya yağı olarak tüketilebilmektedir. Papatya kurutularak da kullanılabilen şifalı bir bitkidir.

Papatyanın Faydaları

Papatya çayının faydalarından bahsedersek öncelikle çayın 5- 10 dakika arası demlenmesi beklenmeli. Daha sonra bu lezzetli çay keyifle tüketilebilir. Papatya çayı mide ve bağırsak sıkıntılarına iyi gelir. Karın bölgesindeki rahatsızlıkları hafifletir. Kasları gevşetir. Günümüzde birçok hastalık için kullanılan bitkisel çözümlerden biri olan papatya çayıyla da bağışıklık sistemi güçlenir. Böylece vücut enfeksiyonlara karşı daha çok mücadele etmiş olur.
Papatya çayı adet öncesi ve adet döneminde de iyi gelir. Rahatlama hissi verir aynı zamanda bu dönemdeki ağrıları hafifletir.
Papatyanın faydaları psikolojik olarak da vardır. Sakinleştirici bir etkisi vardır. Uykunun bir rahatlama şekli olduğunu düşünürsek uyumaya yardımcı olur.

Papatyanın Faydaları Ve ZararlarıPapatyayı kaynattıktan sonra ılımaya bırakılır. Ilıklaşan papatya suyu, saçlara son durulama suyu olarak kullanılırsa hem saçlar yumuşacık olur hem de saçların rengi açılır.
Papatya suyu çeşitli şekillerde macun haline getirilerek yüze maske olarak uygulanabilir. Bu da cilde tazelik ve canlılık verir.
Papatya suyu banyo suyuna da eklenebilir. Böylece hücreler yenilenir, vücut daha zinde olur.
Papatya çayı kadar yağının da faydaları vardır. Ciltteki yanıklara, kızarıklıklara, tahrişlere sürülür. Diş çürüklerine sürülür. Baş ağrısı ve migrene iyi gelir. Ayrıca stresi, sıkıntıyı giderir.
Papatya çayı kabızlığı önler. Romatizmal ağrılara iyi gelir. Papatya çayı iştah da açar.

Papatyanın Faydaları Ve ZararlarıPapatyanın Zararları

Papatyanın zararları yok denecek kadar azdır. Yalnız papatya yağı içilmemeli ve gözlere sürülmemelidir. Karaciğer rahatsızlığı olanlar da papatya kullanmamalıdır. Aynı zamanda uyku verici bir özelliği olduğu için araç kullanmadan önce içilmemelidir. Papatyaya alerjisi olanlarda papatyadan uzak durmalıdır. Papatya kanı inceltebilir bu yüzden kan ile ilgili bir durum olacaksa yine papatya çayı içilmemelidir. Hamileler papatya çayı içmemelidir. Bebeklere de doktora danışarak papatya çayı verilebilir.

Yazar:Serpil Altunyay

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.