Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Pekin Nasıl Bir Şehirdir?

0 262

Asya ülkeleri arasında en büyük ekonomiye sahip olan Çin’in en önemli ve en popüler şehri olan Pekin, aynı zamanda da Çin Halk Cumhuriyeti’ne başkentlik yapan önemli bir yerleşim yeri olarak karşımıza çıkmaktadır. Dünyanın en büyük ve en donanımlı şehirlerinden biri olan Pekin, bölgenin en önemli şehri konumundadır. Çünkü hızlı yükselen ve dünya ekonomisinde ciddi bir rol oynamaya başlayan Çin’in yönetim merkezi olan Pekin, ülke ekonomisinin ve siyasetinin en önemli yeri olarak kabul edilir. Çin’in kuzey doğusunda yer alan Pekin, aynı zamanda da bir liman şehri olması sebebiyle ülkenin en önemli limanını da bünyesinde barındırır. İlk olarak M.Ö. 1046 yılında bölgede yerleşim gözlemlenmiştir. Bu anlamda dünya tarihinin en eski yerleşim yerlerinden biri olan Pekin, dünya tarihine de ciddi anlamda ışık tutmaktadır. Ülkenin en önemli şehri olan Pekin, bünyesinde 16 adet farklı bölgeyi barındırır. Bu bölgeler de toplam olarak 289 adet ilçe ve kasaba bulunur ki, bu da şehri tam bir labirente çevirir. Dünyanın en modern yapılaşmalarını görebileceğiniz Pekin, batı ile Asya’nın karışı gibi bir görüntüye de sahiptir.

ÇPekin Nasıl Bir Şehirdir?in Halk Cumhuriyeti’nde en fazla gökdelen Pekin’de bulunmaktadır. Bu anlamda tam bir iş finans merkezi olan şehir, ülke ekonomisinin lokomotifi konumundadır. Ülkenin borsası da bu şehirde yer almakta ve dünya ile ticaret bu merkezden yürütülmektedir. Dünyanın en modern şehirleri arasında gösterilen Pekin, aynı zamanda da barındırdığı nüfus ile de adından oldukça söz ettirmektedir. Bu anlamda dünyanın en kalabalık bölgelerinden biri olan Pekin, sınırları içinde yaklaşık olarak 22 milyon insanı barındırmaktadır. Tam olarak Pekin ve civarı hesaba katılırsa bu nüfus 25 milyona dayanmaktadır. Pekin, iç işlerinde bağımsız olan Hong Kong nazara alınmaz ise, Çin’in en yüksek kişi başı milli gelire sahip şehri olarak karşımıza çıkmaktadır. Şehirde kişi başına düşen milli gelir yaklaşık olarak 17 bin dolar civarındadır. Çin Halk Cumhuriyeti’nin ise kişi başına düşen milli geliri 9 bin dolar civarındadır. Bu anlamda şehir ortalamanın yaklaşık iki katı düzeyinde refah seviyesine sahip olmasıyla da gerek ülkenin gerekse de bölgenin en önemli şehirleri arasında kabul edilmektedir.

Bakıldığı zaman şehrin ekonomik kapasitesi yıllık olarak yüzde yedilik bir büyüme yaşamaktadır ki, bu oldukça yüksek bir orandır ve bu da şehrin her geçen yıl, batılı şehirlere daha da yaklaştığını ortaya koymaktadır. Pekin, ekonomi anlamında ne kadar önemli olsa da şehrin bir başka özelliği de vardır. Şehir, tam bir turist avcısı konumundadır ve son yıllarda yapılan Pekin tanıtımları sayesinde bölgeye ciddi anlamda turist akışı sağlanmıştır. Özellikle Avrupalı ve Kuzey Amerikalı turistler Uzakdoğu turlarına kesinlikle Pekin’i de dahil etmeye gayret göstermektedir. Bu anlamda Pekin oldukça büyük bir havalimanını da bünyesinde bulundurmaktadır. Şehre, dünyanın hemen hemen bütün bayrak taşıyıcı ulusal havayolu şirketleri tarifeli uçuşlar gerçekleştirmektedir. Ayrıca ülkenin ulusal havayolu şirketi olan Çin Havayolları da Avrupa, Kuzey Amerika, Güney Amerika, Afrika ve Okyanusya ülkelerine tarifeli seferler düzenlemektedir. Bu ülkeler arasında Türkiye’de bulunmaktadır. Türk Hava Yolları da şehre tarifeli sefer düzenleyen havayolu şirketlerinden biridir.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.