Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

PSV Eindhoven Nasıl Bir Kulüptür?

0 1.502

Philips Sport Vereniging ya da kısa şekliyle PSV, Avrupa’nın en büyük kulüpleri arasında gösterilmektedir. PSV’nin açılımı Philips Spor Kulübü’dür. Haliyle bu dünyaca ünlü kulüp Philips Elektirik-Elektronik şirketler grubunun güvencesi altında kurulmuştur. Kulübün kuruluş yeri Eindhoven’dır. Hollanda Ligi’nin gelmiş geçmiş en başarılı üç takımından ikincisi konumunda olan PSV Eindhoven’ın en büyük ve güçlü rakibi Avrupa ve Hollanda Liglerine damgasını vurmuş AFC Ajax Amsterdam’dır. PSV başarı sırası nazara alındığında Ajax’tan sonra Feyenoord’tan ise sonra gelir. Bakıldığında gerçekten PSV ve diğer iki takım yani Ajax ve Feyenoord Hollanda Ligi Eredivisie’nin gediklisi konumundadırlar. Öyle ki bu 3 takim Hollanda Ligi Eredivisie tarihinde küme düşmemiş tek takımlardır.

psv_eindhoven_logo_render

PSV Eindhoven, Philips çalışanları tarafından 1913 yılında kurulduğunda, bu takımın bugünkü seviyeye ulaşacağını kimse tahmin etmemişti. Özellikle 70’li yıllar ve sonrasında Avrupa ve Hollanda’da fırtına gibi esen takım, 1978 yılında UEFA Kupası’nı, 1988 yılında ise UEFA Şampiyonlar Ligi’ni kazanmıştır. Kulüp 70’lerden sonra dünyada büyük yankı uyandırınca Ronaldo, Romario, Ruud van Nistelrooy, Gullit gibi birçok dünyaca ünlü yıldızında gelişme merkezi olmuştur. PSV Eindhoven’lı yetkililer bu gibi yıldızları oldukça düşük ücretlere transfer edip Avrupa’nın diğer önemli takımları olan Barcelona, Manchester United, Milan gibi kulüplere oldukça yüklü bir miktar karşılığında göndermiştir. Birer kez UEFA Kupası ve Şampiyonlar Ligi’ni kazanan PSV Eindhoven Hollanda Ligi olan Eredivisie de 22 kez kazanma başarısı göstererek ulaşılması oldukça güç bir başarıya ulaşmıştır. 80’li yıllarda, Avrupa futbolunda total futbolu en iyi oynayan 5 takımdan biri olarak kabul edilen PSV Eindhoven 2005 yılı sonrası ciddi bir düşüş yaşamış ve eski günlerini aratır olmuştur. Ancak 2014/15 sezonunda her ne kadar Avrupa kupalarında hayal kırıklığı yaratsa da bitime 3 hafta kala Ajax’ın 9 puan önünde şampiyon olarak taraftarının gönlünü kazanmayı başarmıştır.

PSV Eindhoven kurulduğu günden beri Philips Stadında maçlarını oynamayı sürdürmektedir. Aslında Philips stadyumunun yapıldığı bölge daha önce Philips Sportpark bölgesi olarak anılıyordu. Ancak zaman içersinde eski stadyum yıkılarak yenisi yapılınca Sportpark ismi de kendiliğinden tarih olmuş oldu. Yapılan yeni stad, 35.000 kapasiteli olup son derece modern bir yapıya sahiptir. Bu stadyum aynı zamanda dünyanın en iyi aydınlatılan stadı özelliğini de taşımaktadır. Bunda Philips Şirketler Gurubunun payının büyük olduğunu söylemeliyiz. Oldukça sadık bir seyirci topluluğu bulunan kulübün taraftarları kendilerini ”çiftçiler” olarak adlandırmaktadırlar.

Kaynakça:
UEFA Dergisi 2015

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku