Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Saç Tipine Göre Bitkisel Bakım

0 357

Saç Tipine Göre Bitkisel Bakımİnsanın dışarıda dikkatini çeken ilk şey saçlardır. Peki daha sağlıklı saçların ve gösterişli duruşun reçetesini nasıl bulurum diye soruyorsanız işte adresi. Biz de sizin için en uygun bitkisel çözümleri araştırdık. İnsanların nasıl farklı farklı huyları karakterleri varsa işte tenimizin saçımızın bir çok çeşitleri ve nazlı niyazlı yönleri vardır. Değişik saç tiplerinin birbirinden farklı da saç şekli vardır. Kuru saçlar, yağlı saçlar, bakımlı, bakımsız bir çok çeşitleri olan saçların da bir o kadar özen gösteren bir işlemdir. Yüzlerce şampuan çeşitleri içinden yinede kendimize en doğru olan seçeneği bulamayız. Ama doğada bunu barındıran bir çok bitki özü ve yağı bulunmaktadır, yeter ki kendimize en uygun olanı seçelim:

Normal saçlar için, normalitesini koruması çok önemlidir. Yapısının bozulmaması için bakımı elden bırakmamalıdır. Normal saçlara uygun ürünler hint yağı, yumurta sarısı, ile hazırlanan bitkisel kür saçlarımızın daha sağlıklı kalmasına olanak sağlayacaktır.

Uygulaması:

Bir yemek kaşığı hint yağı, yumurta sarısını krem haline getirip saç diplerine masaj yaparak uygulayın 15 dk beklettikten sonra ılık suyla durulayın.

Kuru ve çabuk kırılan saçlar içinse zeytinyağı, badem yağı ile hazırlanan bitkisel kür şikayetimize tam olarak cevap verecektir. Saç dökülmesinin nedenlerinden birinin kanınızdaki yabancı maddeler olabileceğinden, saçlarınızın güçlü ve sağlıklı olması için, arındırma gücü tercih edin. Hindistan yağı birçok mineral, vitamin ve antioksidan arasında C vitamininin iyiliği ile dolu bir güçtür. Beyaz saçların çoğalmasını engeller ve size güçlü ve ipeksi saçlar vermek için vazgeçilmez bir bakım haline gelir.

Uygulaması

Hindistan yağı ve zeytin yağını karıştırın saç diplerine masaj yaparak uygulayın. Hatta bu karışımı sadece hindistan cevizi yağı olarak kirpiklerinize ve kaşlarınıza sürerseniz saha dolgun ve sağlıklı kaşlar ve kirpiklerde elde ederseniz.
Saç bakımı konusunda yağlı saçlar için işlem hayli zahmetli. Demlenmiş kekik suyu ve dul avrat otu suyu karışımı yağlı saçların tam olarak şikayetini karşılıyor. Bu iki bitkiyi aktarlardan temin edin ve demleyin çıkan suyu ise saçlarınıza uygulayın özellikle migren şikayetinizde varsa bir karışım hem saçlarınızın normal şartlara dönmesini sağlayacak hem de baş ağrı şikayetinize iyi gelecektir.

İleri ki yaşlarda saçlarınızın çok dökülmesinden ve yerine yenilerinin çıkmamasından şikayetçi iseniz, bu tarifte tam size göre. Türkçe adı adı olarak bilinen “Yer Paskalyası” (Bhringraj) bitkisi saç dökülmesine ve yerine çıkmayan saçların mucizesi.. Kellikleri tersine çevirme ve saç büyümesine yardımcı olma özelliği ile tanınır. Bu sera grubu bitkisini aktarlarda rahatlıkla bulabilirsiniz. Yer paskalyası özünde yüksek vitamin ve mineral bulunduran bir saç dostudur. Saç folliküllerini güçlendirin. Bhringaraj yağı ile saçlarınızı diplerine masaj ile uygulayarak, bir gecede bırakın bu işlemi haftada 3 kez tekrarlayın, gözle görülen değişiklikleri görünce minnettar kalacaksınız.

Yazar:Merve Yılmaz

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.