Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

San Diego Nasıl Bir Şehirdir?

0 273

sandiegoskyline_gdeSan Diego, Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletinde bulunan en büyük şehirlerinden biridir. Güney Kaliforniya bölgesinde yer alan San Diego’nun Pasifik Okyanusu’na kıyısı bulunmaktadır. Şehir, Kaliforniya’nın bir başka önemli şehri olan Los Angeles’in yaklaşık olarak 190km güneyinde yer almaktadır. Ayrıca şehrin, Meksika‘ya da sınırı bulunmaktadır. San Diego, 1769’da kurulmuştur bir şehirdir. Şehirde yaklaşık olarak 3 milyon insan yerleşik olarak yaşamaktadır. San Diego, Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük 8. şehridir ve aynı zamanda Kaliforniya eyaletinin de en büyük 2. şehridir. San Diego, Kaliforniya’nın doğum yeri olarak kabul edilmektedir. Aynı zamanda şehir, Amerika Birleşik Devletleri, donanmasına da ev sahipliği yapan bir şehirdir.

san_diegoŞehir dünyaca ünlü limanı ve kumsalları ile meşhurdur. Şehir sağlık ve biyoteknoloji açısından Amerika Birleşik Devletleri’nin en gelişmiş şehirlerinden biri olarak kabul edilmektedir. San Diego’ya ilk ayak basanlar arasında Avrupalılar yer almaktadır. Avrupalılar 16. yüzyılda batı yakasına çıkartma yaptıklarında San Diego Körfezi’ne de ayak basmıştırlar. 1769’da İspanyol Avrupalılar tarafından inşa edilmeye başlanılan şehir, 1821’de Meksika’nın bir parçası haline gelen San Diego, Amerika-Meksika Savaşı sonrasında, Amerika Birleşik Devletleri’ne katılmıştır. 1850 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nin parçası haline gelen San Diego, Kaliforniya eyaletinin de doğum yeri olarak tescillenmiştir.

hero-image-San-Diego-skyline-duskSan Diego, Kaliforniya eyaletinin en önemli şehirlerinden birisi olarak kabul edilmektedir. Şehrin Kaliforniya eyaletine katkısı ciddi anlamda fazladır. Ekonomi açısından San Diego, Los Angeles ve San Francisco’nun ardından 3. sırada yer almaktadır. Şehrin en önemli noktası aynı zamanda da ekonominin motoru olarak kabul edilen Tijuana’dır. Bölge, askeri ve savunma sanayisinin bel kemiğini oluşturmaktadır. Ayrıca bölge turizm, uluslararası ticaret ve menşei merkezi olarak kabul edilmektedir. Şehrin en önemli eğitim ve araştırma kurumu University of California’dır. Üniversite, tıp alanında Amerika Birleşik Devletleri’nin Harvard, John’s Hopkins ile beraber en iyi üniversitesi olarak kabul edilmektedir. Tıp alanında ciddi bir potansiyeli olan bölgede UCSD Medical Center bulunmaktadır.

Bölgede San Diego Körfezi, Rose Kanyonu, Laguna Dağları, San Diego Nehri ve Trails Bölgesel Parkı gibi birçok turistik yer bulunmaktadır. Şehirde okyanus iklimi görülmektedir. Yazları oldukça sıcak ve nemli geçmektedir. Yaz sıcaklığı yaklaşık olarak, 31C civarındadır. Kışları ise, 6C’ye kadar düşen bir sıcaklık görülebilmektedir. Ayrıca bölge ”Witch Creek Fire” adıyal anılan bir doğa olayı ile de meşhurdur. Her yıl yüz binlerce turist bu olayı görmek içi burayı ziyaret etmektedir.

Yazar:R. Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.