Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Golden Gate Köprüsü

0 560

Golden Gate KöprüsüGolden Gate ya da başka bir ifadeyle Altın Kapı, Amerika Birleşik Devletleri’nin en önemli simgelerinden birisidir. Köprü, doğu yakası için New York’ta bulunan Özgürlük Heykeli ne ise, batı yakası için de o anlama gelmektedir. Birleşik Devletler’in, Kaliforniya eyaletinde bulunan San Francisco’da bulunan Golden Gate, bölgenin en önemli yapısal eserlerinden biridir. Hatta şehrin simgesidir. Tamamıyla metalden inşa edilmiş olan köprü San Francisco ve Amerika’nın Büyük Okyanus ya da diğer bir değişle Pasifik’e açılan kapısıdır. Ciddi bir trafiğe ev sahipliği yapan Kaliforniya’nın en önemli liman şehirlerinden biri olan San Francisco’nun sembolü olarak kabul edilen bu köprünün geçmişi yaklaşık 80’lık bir tarihe ev sahipliği yapmaktadır. Köprünün yapımı ciddi bir sancılı süreci de beraberinde getirmiştir. İnşada kullanılan materyalin köprü ayak temelleri hariç tamamının metal olması, beraberinde sorunlar da getirmiştir. Bölge oldukça rutubetli bir hava şartına sahip olması sebebiyle bunun çürümeyi de beraberinde getireceği tartışılsa da 1930’larda alınan karar ile metal konstrüksiyon olarak planlanan köprünün projesine onay verilmiştir.

Amerikalı ve İspanyol kökenli çoğunluğunu Meksikalıların oluşturduğu çalışma ekibinde çok sayıda insan sakatlanmış ve ayrıca inşa tamamlanana kadar toplam on bir çalışan da yaşamını yitirmiştir. Köprü İngiliz asıllı mimar Edwin Morrow tarafından planlanmış ve kendisine yine o harika ifade edilebilecek kırmızı rengi de yine Morrow vermiştir. Bu renk seçimi aslında mecburiyetten olmuştur. Bunun nedeni, Amerika Birleşik Devletleri Donanması’nın köprüyü daha rahat görebilmesidir. Bunun sebebi, köprünün bulunduğu şehrin San Francisco olmasıdır. San Francisco dünyada bir gün içersinde çok kısa zaman aralıklarıyla hava değişikliklerine rastlayabileceğiniz bir şehir olmasıdır. Özellikle yoğun bir sis tabakasının da sık sık görüldüğü San Francisco için Golden Gate’in kırmızı olması kaçınılmaz olmuştur.

Köprünün uzunluğu yaklaşık olarak 1,7 mildir ve bu da köprüyü dünyanın en uzun 10 köprüsü arasında sokmaktadır. Kaliforniya eyaleti, dünyanın en büyük trafik oluşumuna sahip bölgelerinden birisidir. Burada yaşayan insan sayısı kadar araç kaydı yapılmıştır. Yapılan bir araştırmaya göre Kaliforniya’da günde 30 milyon araç trafiğe çıkmaktadır. Bunların yaklaşık 20 milyonu eyaletin en önemli şehri olan Los Angeles’ta bulunmaktadır. San Francisco da Los Angeles kadar olmasa da ciddi bir trafiğe sahiptir. Öyle ki, istatistikler, Golden Gate köprüsünden günlük araç geçişinin yaklaşık olarak 100 bin araca ulaştığını göstermektedir. Şehrin en önemli simgesi olan Golden Gate Köprüsü, ayrıca şehrin en önemli turistik destinasyonu konumundadır da. Öyle ki, Kaliforniya’ya ziyarette bulunan turistlerin yarıdan fazlası Golden Gate Köprüsü’nü görebilmek için San Francisco’ya da uğramaktadır.

Kaynakça:
Top Landmarks of US

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.