Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Semizotunun Faydaları

0 1.462

Semizotunun FaydalarıPek çok yerde yetişebilme özelliğine sahip olan semizotu tam bir şifa kaynağı. Besin değerinin çok fazla düzeyde olduğu semizotu, sebzeler içinde en fazla Omega-3 değerine sahip sebze. Ayrıca kalori miktarı ise çok alt seviyelerde. Salataların içine konulmasının yanı sıra pişirilerek de yemeği yapılabilir. Eski dönemlerde Mısırlılar bu sebzeyi kalp hastalıkları için kullanmıştır. Değişik dönemlerde farklı amaçlarla kullanılan semizotu, yaygın olarak sindirim sistemine faydalı olması ve parazit tedavisinde kullanılabilmesi açısından önem kazanmıştır. Ayrıca çiğ olarak ateşe dayanıklıdır.

İçinde çok sayıda vitamin bulunur. A, B, C, E vitaminleri yanı sıra kalsiyum, niasin, magnezyum, potasyum ve demir içerir. İçindeki fazla miktarda bulunan Omega -3′ ün etkisiyle kronik kalp hastalıklarında kullanılır. Kötü kolesterolü düşürür. Vücuttaki kan basıncını düzenler ve depresyona önlem olarak kullanılır. A vitamini bakımından ıspanaktan bile zengindir. Bu yüzden göz için çok faydalıdır. İçinde antioksidan da bulunur. Bu yüzden yaşlanmaya karşı etkilidir ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Sindirimi düzenler ve idrar söktürür. Melatonin içermesi sebebiyle de uyku hastalıklarına birebirdir. Üstelik bu madde çok az sayıda yiyecekte mevcuttur. Lifli gıdalardan sayılır ve kabızlığı önlemek için önerilir. Bazı istenmeyen durumlara da sebebiyet verebilir. Özellikle hamilelerin fazla tüketmemesi önerilir. Çünkü rahim kaslarına doğrudan etki ederek fazla çalışmasını sağlar. Midedeki asit düzeyine etki ederek dengeleyici rol oynar.

Yazar: Gürkan DEMİRCİ

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku