Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Seyahat Anksiyetesi: Nedenleri ve Çözümleri

1 514

Birçok insan seyahat etmeyi hayal eder ancak seyahat kaygısı çok yaygındır. Bazı insanlar seyahat ederken önemli miktarda endişe yaşamaktadır. Sürekli genel anksiyete ve panik atak geçirenler seyahat sadece konforu değiştirdiği ve uzaklığı temsil ettiği için de seyahat kaygısına yatkındır. Bazı insanlar seyahat etmekten korkar, ancak bu korkunun tam olarak farkında değildir çünkü biletlerini ayırtmaktan kaçınırlar veya evlerini terk etmemek için başka bahaneler bulurlar. Durum ne olursa olsun, seyahat kaygısı, ister iş ister zevk için seyahat etmeyi zorlaştırır. Bu makale, seyahat anksiyetesi kavramını incelemekte, korkunun azaltılması için neler yapılabileceğine dair ipuçları ve bilgiler sunmaktadır.

Seyahat Anksiyetesinin Sebepleri

Seyahat kaygısı birçok insanı etkiler ve yaşam üzerinde yıkıcı bir etkiye sahip olabilir. Seyahat anksiyetesinin (kaygısının) tek bir özel nedeni olması muhtemel değildir. Birçok insanın yaşamları boyunca seyahat kaygısı vardır. Diğerleri kaygıyı ilerleten seyahatle ilgili geçmiş deneyimlerden dolayı kaygı geliştirebilir ve bazılarının görünürde bir sebep olmadan Seyahat Anksiyetesi: Nedenleri ve Çözümleriseyahat endişesi yaşadığı görülür. Nedenleri bilmek sorunu çözmenin sadece ilk adımdır.

İşte seyahat endişesine yol açabilecek bazı nedenler ve deneyimler:
Uçma korkusu: Muhtemelen seyahat kaygısı olanlarda görülen en yaygın sorun uçma korkusudur. Bu, kontrol eksikliği, hava basıncındaki değişiklikler, genel rahatsızlık ve türbülans gibi çeşitli faktörlerle bağlantılı oldukça yaygın bir fobidir. Bunların hepsi, özellikle yaşlandıkça, uçma korkusuna katkıda bulunabilir. Seyahat çoğu zaman uçuşu içerdiğinden, bu korkuların kaygıları kontrol etme yeteneğiyle etkileşime girmesi nadir değildir.
Korku hikâyeleri: Bazı insanlar haberlerde duydukları “en kötü durum senaryosu” hikâyelerinden etkilenir ama etkilendiklerini bile fark etmeyebilirler. Adam kaçırmalar, yaralanmalar ve diğer kazalarla ilgili makalelere erişildiğinde seyahati bilinçaltında trajediyle ilişkilendirmek kolaydır.
Ev konforu: Bazı insanlar da evlerinden uzak olma korkusu geliştirir çünkü evleri kendi konfor kaynağıdır. Örneğin panik atak veya agorafobiyi içeren anksiyete bozuklukları olanlarda çok yaygındır, çünkü evleri güvenli olmakla ilişkilendirilir. Uzun bir süre için evlerini terk etme fikri o zaman çok stresli olur.
Yolculuk sonrası endişeleri: Yolculuktan önce yolculuk kaygısı olmayabilir ancak yolculuk sırasında geliştiği görülebilir. Bu tür bir anksiyete ya da kaygı ulaşımın planlanması ve organizasyon detaylarının stresi, yeni bir ortamda olmanın olası rahatsızlığı, jetlag tehdidi ve belki de en yakın süpermarketin veya eczanenin nerede olabileceğini bilmemekle ilgili herhangi bir basit sorundan kaynaklanabilir.
Seyahat kaygısının gelişmesinin nedenlerini tam olarak bilinemeyebilir. Belirli endişelerin ne olduğunu anlamak mümkündür ve önemlidir ancak bu endişelerin neden yaşandığını bilmek her zaman mümkün değildir.

Seyahate Çıkmadan Önce Anksiteye ile Baş Etmek

Seyahat panik atak ve anksiyete belirtilerini tetikleyebilir. Panik bozukluğu olanlarda panik ataklar ve anksiyete ile ilişkili semptomlar kişiyi seyahat etmekten alıkoyabilir. Yeni ve garipSeyahat Anksiyetesi: Nedenleri ve Çözümleri yerlerde, evin güvenliğinden uzakta olmak güvensiz hissedilmesine neden olabilir. Ayrıca, korku ve gerginliğe tanık olan diğer kişilerden de korkulabilir. Seyahat anksiyetesi veya kaygısı yaşamı olumsuz etkiliyorsa, başa çıkmaya yardımcı olabilecek, seyahat anksiyetesini azaltacak aşağıdaki ipuçları ve stratejiler göz önünde bulundurulmalıdır:
*Seyahatten Kaçınmayın: Seyahat etmek isteyenler ya da seyahat etmek zorunda kalanlar, bilet satın almaktan kaçınmamalı ve tatil tarihini ileri atmamalıdır. Korkulan bir şeyden kaçınma eylemi gelecekteki korkuyu arttırır çünkü onu ileri bir tarihe ertelemek “negatif güçlendirme” olarak bilinen şeyi yaratır. Bu aynı zamanda endişeyi güçlendirmeye hizmet eder. Seyahat kaygısının gerçekten üstesinden gelmek isteyenler erteleme tuzağına düşmemelidir.
Korkularınızı anlayın: Korkuların altında yatan sebep kolay bulunamasa da korkuların ne olduğunu tespit etmek çok daha kolaydır. Seyahat kaygısı hissedildiğinde dikkat edilerek o sırada akıldan geçen düşünceler yazılabilir. Korkuları bilmek onları değerlendirmek için bir fırsat verir.
Neden seyahat etmek istediğinizi kendinize hatırlatın: Seyahatini iptal etmeyi düşünen birisi, kendisini en çok ziyaret etmek istediği yerde hayal edebilir ve kendisine oraya gidip nasıl bir şey olduğunu görmesi gerektiğini söyleyebilir. Bu olumlu ifadeler kişiyi sakinleştirir ve tekrar tekrar yapmaya, dünyayı başarıyla gezebileceği fikrini kavramasına yardımcı olur.
Hayatınızın bundan bir yıl sonrasını hayal edin: Seyahatin iptal edilmesine karar verilirse ne olur? Kişi muhtemelen bundan bir yıl sonra, seyahat etme şansı olduğu halde bunu yapmadı diye kendini düşünürken ve suçlarken bulur.
Bir topluluk bulun: Kaygı çekenler için internet üzerinde bir düzine forum vardır. Bu forumlardaki üyelerden yardım ve destek alınabilir. Seyahatten önce böyle bir topluluğa dahil olunursa yolda kaygılanıldığında tek başına mücadele ediyormuş gibi hissedilmez.
Önceden hazırlanın: Seyahate endişeli başlayanlar aslında kendini zor bir yolculuk için hazırlar. Huzursuz seyahat beklentisi, genellikle seyahatle ilgili daha fazla stres ve endişe uyandırır. Toplanmak ve hazırlanmak için kişi elinden geleni yapmalı, işlerini ve postalarını planlanmalı, bir arkadaşının evine bakması gibi şeyleri mümkün olduğunca önceden ayarlamalıdır. Bu şekilde, evden ayrılıştan önceki zaman telaşlı olmayacaktır. Seyahat planları yapılırken, belirtilerle nasıl başa çıkılacağı öğrenilmeli ve hazırlanmak için biraz çaba gösterilmelidir. Seyahatten önceki haftalarda rahatlama teknikleri ve diğer kendi kendine yardım stratejileri uygulanabilir. Örneğin, derin nefes alma teknikleri, görselleştirme veya meditasyon, korkuları giderebilir.
İlk birkaç günü titizlikle planlayın: Anksiyete genellikle kontrol altında olunmadığını hissetmekten kaynaklanır, bu yüzden bunu reddetmenin bir yolu da seyahatteki ilk veya iki günün her detayını planlamaktır. Yaşamın bir alanında endişe duyulması yaşamın diğer alanlarında daha fazla endişe yaratabilir. Genel olarak seyahat etme korkusu varsa, ilk tatilde tüm hedef hiçbir şey yapmamak ve seyahat fikrine alışmak olmalıdır. Örneğin, her gün sadece sahilde oturup dinlenerek geçirilmelidir. Alternatif olarak, gezip görmeyle ve ilgi çekici aktivitelerle daha fazla zaman geçirilecek bir tatil planı yapılmalıdır. Bu seyahat kaygısını önleyici fikirlerinin ötesinde, genel kaygıyı da azaltmaya odaklanılmalıdır.
Aşağıda bazı öneriler bulunmaktadır:
Havaalanının varış terminalinin haritası ve fotoğrafları aranmalı ve binadaki rota planlanmalıdır.
Google’da, “Valiziniz kaybolursa ne yapmalı?” gibi sorular için bir dizi talimat bulunmaktadır.
Havaalanından konaklama yerine gitmek için taksiye binmek planlanmalıdır, böylece ilk gün alışılmadık ulaşım işlemleriyle uğraşılmasına gerek kalmaz.
Orada bulunulan süre boyunca yapmak istenen şeylerin bir listesini yapılmalıdır.
Her seferinde bir adıma odaklanılmalıdır. Böyle olursa kişi kontrolün kendisinde olduğunu hisseder ve beklediği kadar korkmaz.
Her zaman eve gidebileceğinizi unutmayın: Seyahate giden bir kişi birkaç hafta deneyip, seyahatin kendisi iyi olmadığını veya bunun doğru zaman olmadığını fark ederse, her zaman eve geri dönebilir. Bu başarısız olunduğu anlamına gelmez; bir şey denendiği ve sevilmediği anlamına gelir.
Tetikleyicilerinizi tanımlayın: Anksiyete tetikleyicileri, anksiyete belirtilerinde artışa neden olan şeylerdir. Bu tetikleyiciler bir seyahat için planlama veya uçağa binme gibi seyahate özgü olabilir. Ayrıca düşük kan şekeri, kafein veya stres gibi dış etkenleri de içerebilir. Anksiyete için bir tedavi seçeneği olan psikoterapi, tetikleyicilerin tanınmasına ve seyahat etmeden önce onlarla çalışılmasına yardımcı olabilir. Alkol her zaman endişeyi daha da kötüleştirir, bu yüzden seyahat ederken alkolden kaçınılmalıdır. Seyahate çıkmadan önce, endişeyi tetikleyen her şeyin bir listesi oluşturulmalı ve yolda bunlardan uzak durulmalıdır.
Deneyimlerinizi karşılaştırmayın: Arkadaşların seyahat deneyimlerine bakmak veya güzel fotoğraflar ve harika gezi raporları ile dolu bir seyahat günlüğü okumak yetersizlik duygularını artırabilir. Görülen tek şey, hayatlarının en inanılmaz zamanına sahip olan insanlarsa, yanlış bir şey yapıldığı veya fırsattan en iyi şekilde yararlanılmadığı hissedilebilir. Bu duyguların daha fazla endişe yaratmasına izin verilmemelidir. Kimse kendini bir başkasıyla kıyaslamamalıdır çünkü aslında kimin ne zaman endişe duyduğu asla bilinemez.
Bir seyahat arkadaşı ile gidin: Panik ve kaygı bozukluğu olan birçok kişi, rahat ve güvenli hissettikleri bir veya daha fazla sevdiği kişiye sahiptir. Mümkünse, güvenilir bir arkadaş veya aile üyesi ile seyahat edilmeli, bu kişilerin yaşanan korkulardan ve endişelerden haberdar Seyahat Anksiyetesi: Nedenleri ve Çözümleriolduğundan emin olunmalıdır. Sevilen kişiler, semptomlarla başa çıkılmasına yardımcı olabilir ve seyahat ederken güvenlik hissini artırabilir.
Evde aranacak birisine sahip olun: Endişeleri olanlar bir arkadaş ya da aile üyesi gibi arayabilecekleri birisinin olmasını isteyebilir. Etrafta olacağı bilinen birine sorulmalı, onlara seyahat kaygılarından bahsedilmeli ve birisini aramak gerekirse uygun olup olmayacakları öğrenilmelidir. Bu kişinin orada olduğunu bilmek, endişe düzeyini düşürmek için genellikle yeterli olabilir.
Doktorunuza danışın: Bir terapist veya danışmanla çalışmak, kaygıyla başa çıkılmasına yardımcı olacak ilaçların öğrenilmesine ve en iyi olanın keşfedilmesine yardımcı olabilir. Seyahatle ilgili endişeler bir doktorla veya sağlık uzmanıyla görüşülmelidir. Doktor herhangi bir durumun seyahat kaygısına katkıda bulunup bulunmadığını belirleyebilir ayrıca semptomları tedavi etmek için ilaç önerebilir. Benzodiazepinler, panik semptomlarını hızla azaltabilen bir tür anti-anksiyete ilacıdır. Panik atakların yoğunluğunu hafifletmek için Xanax (alprazolam), Ativan (lorazepam) veya Klonopin (klonazepam) gibi bir benzodiazepin reçete edilebilir.

Seyahat Ederken Anksiyete ile Baş Etmek

Bazı kişilerin en büyük endişesi seyahat sırasında panik atak geçirdiğinde nasıl başa çıkılacağıdır. Panik atağa yakalanmamanın ve seyahat endişesini azaltmanın birçok yolu vardır:
Bir rutin oluşturun: Seyahat stresli ve kafa karıştırıcı olabilir ve genellikle rutin eksikliği anksiyete riskini artırır. Yaşam üzerinde biraz kontrole sahip gibi hissetmek için bir rutin oluşturulmalıdır. Her sabah bir alarm ayarlamak ve daha sonra bir sabah koşusu için dışarı çıkmak denenebilir. Benzer şekilde, öğle yemeği için her gün bir sandviç yenebilir veya her akşam aynı anda akşam yemeği yenebilir. Haftanın bir günü bir masaj için veya bir film izlemek için terapi günü olarak ayrılabilir. Her şey kontrol altında kalmakla ilgilidir ve bu küçük sabitler buna yardımcı olur.
Sezgilerinizi yok sayın: Pratikte, yolda güvende olmakla ilgili okunan her makale sezginizi dinlemenizi söyler. Anksiyete hastaları için sorun, içgüdülerin her zaman kötü şeyler olacağından bahsetmesidir. Sürekli sezgilere kulak verilirse nadiren evin dışına çıkılır, seyahate çıkılmaz ve yeni arkadaşlarla tanışılmaz.
Kötü dünler için para ayırın: Herkes yolda tasarruf etmeyi sever ancak kendini her zaman en ucuz seçeneklere gitmeye zorlamak zihin sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir. Gece boyunca otel veya pansiyon odalarında kalmak, uzun otobüs yolculukları, ekonomik açıdan bir miktar tasarruf etmeye çalışmak gibi durumların hepsi büyük bir panik atağı tetikleyebilir. Bu durumlar için kenara biraz para ayrılması tavsiye edilir. Stresli ve travmatik bir olay yaşanırsa, süslü bir otel odasında kitap, oda servisi için kişi kendini ödüllendirebilir ve dinlenmek için uzun, sıcak bir banyo yapabilir.
Kötü şansın genellikle iyi şans olabileceğini unutmayın: Anksiyete mantıksız düşüncelere yol açar ve sonsuza kadar en kötü senaryo hakkında endişelere neden olur. Bazen bu senaryo gerçekten olur ama kişi hayatta kalır. Böylece kişiler düşündüğünden çok daha güçlü olduğunu, en çok endişe duyulan şeylerin aslında beklenildiği kadar kötü olmadığını ve yanlış giden şeyleri halletmek için iyi bir donanıma sahip olduğunu fark eder.
Konforlu bölgenizi terk edin: Korkularınıza tekrar tekrar maruz kalmak, kaygıyı tedavi etmekten kaçınmaktan daha başarılıdır ve kaygıyı ele almanın en iyi yolu, kişiyi korkutan bir şeyi yapmaktır. Seyahat bunun için harikadır! Alışılmadık bir şehirde toplu taşıma araçlarını bulmak veya alınan bir daveti kabul etmek gibi amaçlarla konforlu bölgeden dışarı adım atılmalı ve her gün yeni bir şeyler denenmelidir. Yeni, korkutucu ve öğrenilmek istenen konular Google’a sorulabilir. Sorulara cevap bulmak kaygıların azalmasına yardımcı olur ve kişi kendini daha iyi hisseder. Sakinleştirici egzersizler ve basit hileler de konforlu alanın dışına çıkma konusunda güven kazanılmasına yardımcı olması için harikadır.
Dikkat dağıtıcı kullanın: Seyahat ederken, kaygı belirtilerine daha fazla odaklanılması nadir değildir. Onları yönetmenin bir yolu, başka yöne odaklanmaktır. Vücuttaki hislere odaklanmak yerine, kitap okumaya, favori dergilere veya keyifli oyunlar gibi diğer aktivitelere yönelmeye çalışılmalıdır. Dikkatin daha mutlu düşüncelere yönlendirmesi ile olumsuz düşüncelerden uzaklaşılabilir. Kişi daha sakinleştirici düşüncelere odaklamak için “Ben güvendeyim” veya “Bu duygular geçecek” gibi onaylamalar kullanabilir. Rahatsız edici fiziksel hislerden uzaklaşmanın başka bir yolu da nefese farkındalık kazandırmaktır. Nefese odaklanmak sakinleştirici bir etkiye neden olabilir. Egzersize yavaş ve amaçlı nefes alarak başlanmalıdır. Her nefes sayılarak, her serinletici solumaya ve tekrar derin derin soluk vermeye odaklanılmalıdır. Yoğun panik ve endişe duyguları vücudun her yerinde gerginlik yaratabilir. Bu hisleri hafifletmek için, biraz esneme yapılmalı, birkaç yoga pozisyonu veya aşamalı kas gevşetme tekniği denenmelidir. Ayrıca seyahatten dört gözle beklenen şeye odaklanmak yararlı olabilir. Keyif alınacak aktiviteleri içerecek bir güzergah bulunmalıdır. İş için seyahat edenler yeni bir restorana göz atmak, masaj yaptırmak, otelde veya dışarıda egzersiz yapmak için biraz zaman ayırmalıdır. Eğlenceli aktiviteler seyahat sırasındaki heyecan belirtileri hakkındaki endişeleri giderebilir.
Panik belirtilerle savaşmayın: Kaygı kişiyi rahatsız edici ve çok ezici hale gelirse, belirtilerin seyrini sürdürmesine izin vermeye çalışılmalıdır. Panik ataklar genellikle birkaç dakika içinde artar ve sonra yavaş yavaş azalır. Panik ataklara direnilirse tıbbi bir acil durum yaşandığını hissetmek, kendini kontrol etmeyi kaybetmek veya delirdiğini düşünmek gibi artan endişe ve panikle ilgili korkularla karşılaşılabilir. Seyahat ederken panik ve endişe duyuluyorsa semptomlara teslim olmaya çalışılmalı, yakında geçeceği hatırlanmalıdır. Seyahat Anksiyetesi: Nedenleri ve ÇözümleriBelirtilerin kabullenilmesi korkuları azaltabilir ve kontrol duygusunu güçlendirebilir.
Tatil molası verin: Seyahatleri sırasında anksiyetenin etkili olduğunu görenler, kısa bir tatil molası verebilir. Bu, örneğin, bir masaj yaptırmak ve gezmeye gitmek yerine Netflix’i izlemek için evde kalmak anlamına gelebilir. Endişelenmeye başlanırsa rahatlamaya çalışılmalıdır. Anksiyete, “mücadele etmenin” neredeyse imkânsız olduğu bir durumdur çünkü mücadele etmek stresi arttırır, bu da sonuçta daha fazla endişe yaratır.

Kaynakça:

https://www.calmclinic.com
https://www.healthline.com
https://www.verywellmind.com

Yazar: Müşerref Özdaş

Bunları da beğenebilirsin
1 yorum
  1. valiz diyor

    Ne zaman tatile çıksak heyecanlanıyorum :) Bu arada bir kere oğlum yüzünden valizi unutmuştuk.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.