Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Sezaryen Sonrası Karın Yağlarından Kurtulmanın Yolları

0 448

4852_sezaryen_oranlarinda_dunyada_ilk_ucteyiz_bSezaryen sonrası karın yağlarından kurtulmak, bir mücadele gerektirir. Sadece tam olarak yapılması gerekenleri bilenler, bu hedefe ulaşabilir. Eğer bu başarılı annelerden biri olmak istiyorsanız, okumaya devam edin.

Sezaryen genellikle alt karın çevresinde bir miktar göbek bırakır. Bu büyük ölçüde annenin vücut şeklini değiştirir. Çoğu anne bu gevşek göbekten kurtulmak için büyük çaba sarf eder. Sezaryenden arta kalan bu yağları kaybetmek için, çok çeşitli yollar denerler. Çalışmalara göre, bu tür kadınların sadece küçük bir yüzdesi aslında başarı elde edebiliyor. Bunun arkasında basit bir neden var. Sezaryenden sonra, göbek etrafında bulunan fazlalıklar yağ veya sarkmış deri olabilir. Eğer diyet veya spor geçmişiniz varsa, buna bakarak sağlıklı bir diyet oluşturabilirsiniz. Ama sarkık derilerden kurtulmanın en etkili yöntemi ise ameliyat ile fazla derinin alınmasıdır.

4852_gobekSezaryen Sonrası Karın Yağlarından Kurtulmak İçin Diyet:

Doğumdan sonra vücudunuz bir iyileşme sürecinden geçer . Emzirme de üzerinde ekstra bir yüktür. Bu nedenle düşük yağlı bir diyeti takip etmek akıllıca olmayacaktır. Vücudunuzun yağ da dahil olmak üzere tüm besinlere ihtiyacı var. Ama elbette, yağlı gıdaların alımını kontrol edebilirsiniz. Genel olarak kilo verebilmek ve karın yağlarını eritebilmek için bunları büyük miktarlarda tüketmeyin. Aksi takdirde hiç kilo veremezsiniz. Protein açısından zengin sağlıklı bir diyet uygulayın . Proteinler sizi hem uzun bir süre için tok tutar hem de vücudun iyileşme süreci için gereklidir. Ayrıca bol su için. Su, büyük bir metabolizma hızlandırıcıdır. Hızlı bir metabolizma, hızlı yağ yakma konusunda vücudunuza yardımcı olacaktır . Bunların yanı sıra diyetinizdeki lif alımını artırın. Lif tokluk hissi verir. Bu nedenle ekstra yemek yemenizi engeller. Gerekli lifleri meyve ve sebzelerden alabilirsiniz. Bunlar da metabolizma hızlandırıcılarının bir örneğidir.

4852_sezaryenSezaryen Sonrası Karın Yağlarından Kurtulmak İçin Egzersizler:

Sezaryen sonrası karın yağlarını kaybetmenin en iyi yolu, fiziksel egzersizlerdir. Vücudunuzun kalori yakmasını ve her bölgesinden incelmesini sağlayacak daha iyi bir yol yoktur. Bu nedenle, hamilelik sonrası karın yağlarını kaybetmek için fiziksel olarak aktif olmanız gerekir. Ama bir spor salonuna katılmayı ya da güçlü bir egzersiz programı uygulamayı düşünmeyin. Daha önce de belirttiğimiz gibi vücudunuzun hamilelik ve sezaryen sonrası hala iyileşme aşamasındadır. Doğumdan sonra bir dizi değişiklik geçiriyorsunuz. Herhangi bir tür fiziksel stres iyileşmenin doğal sürecini etkileyebilir. Burada fiziksel aktiviteden kasıt, vücudunuza fazla yük getirmeden kalori yakmanıza yardımcı olan egzersizleri yapmaktır. Bir örnek olarak her gün yarım saat yürüyüş yapabilirsiniz. Yürüyüş tüm yağ yakma egzersizlerinin en iyisidir. Bu egzersiz tüm vücudunuzu içerir ve dolayısıyla vücudunuz her yerinden yağ kaybeder.

Fiziksel olarak aktif olmanın bir başka yolu da giysi ve eşyaları yıkamak, zemin temizliği gibi bazı ev işleri yapmaktır. Zamanla, bebek sonrası karın yağlarını kaybetmeye yardımcı olur. Eğer mümkünse aynı zamanda bir kaç aerobik egzersizi yapabilirsiniz. Bu egzersizler bisiklet, yüzme ve dans içerebilir. Aerobik egzersizleri iyi bilinen kardiyovasküler egzersizlerdir. Kardiyovasküler egzersizler bir kaç dakika içinde kalp atışlarını yükseltir ve vücudun yağ yakmasını sağlar. Eğer fiziksel egzersiz programınıza bazı karın egzersizlerini dahil ederseniz, karın bölgesinden yağ yakılmasını artırabilirsiniz. Sezaryen sonrası karın yağlarını kaybetmek için en iyi egzersiz, pilates egzersizleridir. Yağları yakmanın esas anahtarı disiplindir. Egzersiz programınıza sadık olun. Şişkin karnınızın birkaç ay içinde sıkılaştığını göreceksiniz.

Sezaryen sonrası karın yağlarından kurtulmak için yukarıda verdiğimiz ipuçlarından sonra, başarmak için gereken tek şeyin dengeli bir diyet uygulamak ve sedanter yaşam tarzından kaçınmak olduğunu görmüşsünüzdür. Bunları uygularsanız tekrar dümdüz bir karına ulaşmanız için önünüzde hiç bir engel yok!

Kaynakça:
http://www.buzzle.com/articles/losing-belly-fat-after-c-section.html

Yazar:Tülay Arsoy

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.