Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Omega 3 Nedir ? Sağlığa Faydaları Ve Zararları Nelerdir ?

0 211

Omega 3 Nedir ? Sağlığa Faydaları Ve Zararları Nelerdir ?Omega 3‘ün diğer adı balıkyağıdır. Balıkyağı her yaşta tüketilebilir. Son yıllarda özellikle çocukların bağışıklık sistemini güçlendirebilmek çeşitli markalarda balıkyağları şurup şeklinde satılmaktadır. Yine orta yaş ve üzeri insanlar genellikle kapsül şeklinde olan balıkyağlarını içmektedir. Ama en doğru omega 3 balık yemektir. Haftada 3 kez balık yenmelidir. Balık yağı somon balığı, alabalık, uskumru, lüfer ve mersin balığından elde edilir. Ayrıca fındık yağı ve bazı bitkilerde de omega 3 vardır. Omega 3 mutlaka dışarıdan takviye edilmesi gerekir çünkü vücut omega 3 üretemez.

Omega 3’ün Faydaları

En sağlıklı etlerin başında gelen balık eti çok sağlıklı bir besindir. Bu anlamda öncelikle beyin gelişimi, alzheimer’i önleme, kanseri önleme de ön plandadır. Şeker hastalığı riskini azalttığı gibi şeker hastası olmayı da önler. Kilo vermek için de balık yağı tüketilebilir. Dikkati toplamaya yardımcıdır aynı zamanda göz sağlığı için de çok faydalıdır. Güzel ve parlak bir cilt sağlar. Yaşlanma süresini yavaşlattığı gibi cildin genç görünmesini sağlar. Saçlar için de çok faydalıdır. Saç dökülmesine engel olur ve kepek oluşumunu yok eder. Erkeklerin sperm sağlığına, kadınların doğurganlığına katkısı vardır. Yine balık yağı özellikle kışın daha sık yakalanılan soğuk algınlığı, grip, nezle, öksürüğe iyi gelir. Bu kış hastalıklarından korunmayı sağlar.

Omega 3 Nedir ? Sağlığa Faydaları Ve Zararları Nelerdir ?Omega 3’ün faydaları arasında AIDS ile mücadele, stres kontrolü de vardır.
Bunların dışında yüksek kolesterolü düşürür. Kalp rahatsızlığı olanlara çok iyi gelir. Kalp için doymuş yağ oranı düşük besinler tüketmek gerekir.

Omega 3’ün Zararları

Omega 3’ün çok yararı vardır ama bunun yanında fazla tüketildiğinde vücutta bazı problemler yaşanabilir. Günde 3 gram omega 3 yeterlidir. Bu oran aşıldığında midede bulantı ve kusma olur. Bunun sebebi ise kokusundan kaynaklıdır. Bu yağlara her ne kadar aromalar eklense de balık kokusu mutlaka olmaktadır. Bunun dışında öksürük, baş ağrısı, ateş, titreme, göğüs ağrısı, kalp atışlarında dengesizlik, sırt ağrısı olabilir. En doğru omega 3 alma yöntemi tabii ki balık yemektir. Ama balık da uygun şartlarda pişirilip tüketilmelidir. Balığı kızartmak yemeye kalktığımızda faydası gölgede kalabilir. Genellikle yağsız bir şekilde fırında ya da ızgara da pişirerek tüketmek sağlık için daha faydalıdır.

Yazar:Serpil Altunyay

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku