Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Stresi Azaltmanın 5 Yolu

0 354

Stresi Azaltmanın 5 YoluHepimizin gün boyunca pek çok sorumluluğu vardır ve bu nedenle bazen kendimiz için biraz zaman ayırmak oldukça zor olabilmektedir. Çocuklara bakmak, çalışmak, sağlıklı olmaya çalışmak veya aile ve arkadaşlarınızla vakit geçirmek gibi gün boyunca yapacak tüm işler için gereken zamanı bulmaya çalışmak stresli olabilir. Bir günde keşke daha fazla saat olsaydı dediğimiz zamanlar olmuştur. Bir gündeki saat sayısını değiştiremeyeceğimize göre stresi azaltmak için yapabileceğimiz bazı ipuçlarını deneyebiliriz!

Stres, iş, okul veya ilişkiler gibi, size yönelik sorunlarla baş etme becerinizi aştığını algıladığınızda ortaya çıkar. Bazen stres, zaman zaman faydalı olabilir. İnsanların sınavlar veya çalışma süreleri gibi durumlara girmesine yardımcı olmak için harekete geçirici ve enerjiyi güçlendiren bir destek üretebilir. Bununla birlikte, stresin aşırı miktarı, bağışıklık, kardiyovasküler ve nöroendokrin ve merkezi sinir sistemlerini etkileyerek sağlık sorunları doğurabilir ve ciddi bir duygusal yıpranmaya neden olabilir.

Tedavi edilmeyen kronik stres, anksiyete, uykusuzluk, kas ağrısı, yüksek tansiyon ve zayıf bağışıklık sistemi gibi ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Araştırmalar, stresin kalp hastalığı, depresyon ve obezite gibi büyük hastalıkların gelişimine katkıda bulunabileceğini göstermektedir.
Ancak stres oluştuğunda onu yönetmek için olumlu ve sağlıklı yollar bularak, bu olumsuz sağlık sonuçlarının çoğunu azaltabilirsiniz. Herkes farklıdır ve streslerini yönetmek için seçtikleri yollar da farklı olacaktır. Bazı insanlar bahçecilik, müzik dinleme ve sanat oluşturma gibi hobileri takip etmeyi tercih ederken diğerleri daha çok yalnız faaliyetlerde rahatlama bulabilmektedir; meditasyon, yoga ve yürüyüş gibi.

İşte kısa ve uzun vadede stres azaltmaya yardımcı olabilecek, psikolojik araştırmaların gösterdiği beş sağlıklı ipucunu sizlerle paylaşacağız.

Stresi Azaltmanın 5 Yolu1. Yoga

Haftada 2-3 gün yoga yapmanız tüm vücudunuzu zinde tutmaya ve kalori yakmanıza yardımcı olur, ayrıca rahatlamanıza da yardımcı olur. Yogada önemli olan nefes alış verişini uygun bir şekilde yapmaktır. Yoga uygulamanız boyunca solunuma odaklanmanız günlük streslerinizden aklınızı temizlemenize yardımcı olur ve vücudu rahatlatır!

2. Lavanta Yağı

Elinize biraz lavanta yağı sürün ve ellerinizi lavanta yağı ile birlikte ovmayı deneyin. Ellerinizi burun ve ağzınızın etrafından geçirin ve nefes alın. Lavanta yağı stres azaltmaya yardımcı olan sakinleştirici özelliklere sahiptir. Ayrıca gece yastığınıza lavanta yağı damlatabilir ya da bir püskürtme şişesine koyup evinizin odalarına sıkabilirsiniz!

3. Sıcak Bir Banyo

Mumlarınızı yakın, küvetinizi sıcak ve köpüklü bir su ile doldurun ve kendinize biraz zaman ayırın. Sıcak banyolar kaslarınızı gevşetir ve zihninizi rahatlatır! Yüz maskesi yapmayı deneyebilirsiniz. Evde olduğunuzu unutup ve bir spa gezisi yaptığınız hissine kapılabilirsiniz!

4. Egzersiz

Günde 20 dakika egzersiz yapmak endorfin hormonu düzeyinizi artırabilir ve stresinizi azaltabilir. Öğle yemeği molanızda, iş temposuna ara verip güzel bir yürüyüş yapabilirsiniz yada bir egzersiz sıkıştırabilirsiniz. Düzenli olarak egzersiz yapmanın uzun vadeli stres azaltmaya yardımcı olacağına söz veriyoruz! Ancak 20 dakikalık bir yürüyüş, koşmak, yüzmek ya da dans yapmak birkaç saat sürecek ani bir rahatlama gösterebilir.

Stresi Azaltmanın 5 Yolu5. Sıcak Bir Fincan Çay ile Kendinize Zaman Ayırın

Büyük bir iş projesinden, ağlayan bir bebekten veya fazla gelen bir kredi kartı ekstresinden kurtulmak zor görünebilir. Kendinize bunlardan kurtulmak için izin verdiğinizde, kendinize başka şeylerle vakit geçirmeye izin verdiğinizde, olaylara farklı bir açıdan bakmanıza ve yeni bir bakış açısı kazanmanıza yardımcı olmuş olursunuz. Stres yaratan şeylerden kaçınmanız önemlidir (elbette faturaların bir süre ödenmesi gerekir), ancak kendinize iyi bakmanız için sadece 20 dakika ayırmanız faydalı olacaktır.

Papatya, nane, lavanta ve kekik gibi maddeler içeren çayların vücudu rahatlatmaya yardımcı olduğu bilinmektedir. Suyu kaynatın, en sevdiğiniz çay türünü kapın ve kendinize rahatlatıcı bir fincan çay yapın! Kendinizi daha iyi hissedeceksiniz!

Tüm bunları yaptığınızda hem kısa süreli hem de uzun vadede stresinizle baş edebilir ve stres nedeni ile oluşacak hastalıkları engellemiş olabilirsiniz. Kendinize zaman ayırmayı unutmayın. Önemli olan sağlığınızdır.

Kaynakça:
https://www.teamiblends.com/5-ways-to-Reduce-Stress
http://www.apa.org/helpcenter/manage-stress.aspx

Yazar: Bekir Afşar

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku